Adaptacja poddasza – od czego zacząć?

Poddasze w domu jednorodzinnym to przestrzeń, która doskonale nadaje się do przystosowania na cele mieszkalne. Dzięki możliwości zagospodarowania strychu, można niskim kosztem powiększyć dom, bez konieczności jego rozbudowy.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zagospodarowanie strychu oraz jak rozplanować prace, aby proces przebudowy przebiegał w sposób systematyczny, a pomieszczenia powstałe pod skosami cieszyły mieszkańców przytulnym i funkcjonalnym komfortem?

- Możliwość adaptacji poddasza to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego często korzystają młodzi ludzie, wciąż niepewni, jak duża będzie w przyszłości ich rodzina. Wraz z pojawianiem się na świecie kolejnych dzieci może zaistnieć potrzeba zagospodarowania dodatkowych pokoi i wówczas przestrzeń pod skosami jest najlepszą opcją uzyskania dodatkowego metrażu – podpowiada arch. Mariusz Jaworski.

Poddasze - sposób na mieszkanie dla dwóch rodzin

Na ostatniej kondygnacji można urządzić pokoje dla nastolatków lub zaplanować intymny azyl rodziców, składający się z komfortowej sypialni z łazienką i garderobą. Przestrzeń ta przyda się, jeżeli inwestorzy przewidują w przyszłości opiekę nad rodzicami znajdującymi się w jesieni życia. Seniorom z pewnością wygodniej będzie na parterze, natomiast poddasze sprawdzi się jako miejsce przeznaczone dla rodziców lub dzieci. Atuty powierzchni na ostatniej kondygnacji z pewnością docenią przedstawiciele wolnych zawodów, którzy będą mogli urządzić tutaj wyciszony gabinet lub słoneczną pracownię.

Projekt domu Edwin II G1 Energo

Projekty z poddaszem do późniejszej adaptacji

- Rozważając możliwość przystosowania poddasza do celów mieszkalnych, najkorzystniej jest zdecydować się na projekt domu, który posiada odpowiednio duży kąt nachylenia dachu i/lub stosownie wysoką ściankę kolankową. Taka konstrukcja gwarantuje uzyskanie dużej powierzchni pod skosami, na której można urządzić przestronne i funkcjonalne pomieszczenia, pozwalające na swobodną aranżację przestrzeni. Duże znaczenie ma również zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą na poruszanie się na poddaszu w pozycji wyprostowanej – przekonuje architekt.

Wśród gotowych projektów domów można znaleźć wiele propozycji, w których powierzchnia poddasza jest przeznaczona do zagospodarowania w dogodnym dla inwestorów terminie. Taki typ domu znacznie zyskał na popularności w związku z modyfikacją rządowego programu zapewniającego zwrot części podatku VAT za materiały budowlane. Warunkiem otrzymania dopłaty jest ograniczenie powierzchni użytkowej budowanego domu do 100 m2 lub maksymalnie 110 m2, w sytuacji, gdy rodzina posiada minimalnie troje dzieci. W przypadku projektów z poddaszem do adaptacji, do powierzchni użytkowej wliczana jest tylko przestrzeń parteru – powierzchnia pod skosami jest oznaczona jako nieużytkowa.

Projekt domu Gilbert G2

Zmiany w projekcie gotowym

Jeżeli inwestorom nie udało się znaleźć projektu, który odpowiadałby wszystkim wymaganiom, istnieje możliwość wykonania zmian i dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb. W tym celu, najkorzystniej jest wybrać komfortowy i spełniający oczekiwania przyszłych mieszkańców projekt domu parterowego, po czym podnieść ściankę kolankową o jeden-dwa pustaki lub zmienić kąt nachylenia dachu. Wykonując taką modyfikację, warto poradzić się architekta, także pod kątem tego, jak bardzo planowana zmiana wpłynie na wygląd zewnętrzny budynku. - Najmniejszą ingerencję w oryginalny wygląd bryły można uzyskać lekko zmieniając kąt nachylenia połaci w połączeniu z podniesieniem ścianki kolankowej o jeden pustak – radzi architekt.

Konstrukcja i funkcjonalność domu - jaki projekt?

Projekt domu z poddaszem do późniejszej adaptacji powinien posiadać odpowiednią izolację termiczną i akustyczną dachu, prawidłowo zaplanowaną wentylację oraz optymalną obliczeniową wytrzymałość stropu. Jeżeli inwestorzy chcą na poddaszu urządzić łazienkę, warto ulokować ją w sposób umożliwiający zblokowanie pionów kanalizacyjnych z łazienką lub kuchnią z parteru. Należy pamiętać, że powierzchnię pod skosami mierzy się nie po podłodze, lecz w zależności od wysokości wnętrza.

- Minimalna wymagana wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu to 2,2 m. W pokojach ze skosami liczy się ją jako średnią, zaczynając od 1,4 m. Ważną kwestią jest także odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Łatwiejsze do wykonania są okna połaciowe, lecz można pokusić się o doprojektowanie lukarn, których obecność powiększy przestrzeń pomieszczeń, poprawi ich ustawność oraz uatrakcyjni wygląd bryły. Należy także pamiętać o optymalnym usytuowaniu schodów – należy umieścić je w takim miejscu, aby można było z nich swobodnie korzystać w pozycji wyprostowanej – doradza architekt Mariusz Jaworski.

Projekt domu Edwin G1 Energo

Niezbędne formalności podczas adaptacji poddasza

W projektach domów gotowych przestrzeń poddasza oznaczana jest jako nieużytkowa, dlatego jej adaptacja oznacza zmianę sposobu użytkowania i wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.

- Zagospodarowując przestrzeń pod skosami, inwestor jest zobowiązany do spełnienia określonych norm technicznych i dostosowania do przepisów bezpieczeństwa. Do pozwolenia na budowę należy dołączyć projekt przebudowy poddasza wykonany przez uprawnionego architekta oraz rysunek z dokładnym opisem lokalizacji budynku względem granic działki, stron świata i innych obiektów zlokalizowanych na tej samej lub sąsiedniej przestrzeni. Niezbędny jest także opis techniczny wzbogacony o krótką charakterystykę typu obiektu oraz jego konstrukcję – wyjaśnia architekt.

Jeżeli inwestor dopełni wszelkich formalności, uzyskanie pozwolenia na budowę nie powinno rozciągać się w czasie. Jednak należy pamiętać, że urząd ma prawo odmowy udzielenia pozytywnej decyzji. Od wydania pozwolenia inwestor ma trzy lata na podjęcie wnioskowanych prac. Po zakończeniu przebudowy należy dopełnić jeszcze jednej formalności – zawiadomić właściwy organ powiatowy o włączeniu powierzchni strychu do części mieszkalnej domu. Na tej podstawie zostanie wyliczona nowa stawka podatku VAT.

Projekt domu Marcel G2

O czym warto pamiętać przed adaptacją?

Projekt domu z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie kompromisowe przeznaczone dla osób, które nie są ostatecznie zdecydowane, jak duży ma być ich dom. Ogromną zaletą tego typu domu jest możliwość etapowania inwestycji.

- Poddasze można zagospodarować w dowolnym momencie, także w kilka lat po zakończeniu budowy, a sam sposób organizacji przestrzeni zależy głównie od potrzeb i wyobraźni inwestora. Wachlarz możliwości jest ogromny – od sypialni, przez gabinet, pokój dla gości, aż po siłownię i pokój rekreacyjny. Kluczem do sukcesu jest jednak idealny projekt – spełniający marzenia inwestorów i pozwalający na komfortowe zagospodarowanie przestrzeni pod skosami, bez konieczności jej przebudowy – podsumowuje architekt Mariusz Jaworski.