Antresola – czy warto mieć ją w domu? Wady i zalety

Mieszkania są drogie. Dotyczy to nie tylko wielkich miast, ale i przedmieść. Nie każdego stać na własny dom i większość musi zadowalać się mniejszym lub większym mieszkaniem. Tym ważniejsze staje się jak najlepsze wykorzystanie tych nielicznych metrów kwadratowych, które pozostają do dyspozycji. Antresola - to na niej skupimy się w dzisiejszym artykule!

 

Antresola w domu - wady i zalety
Pinterest
Antresola w domu - wady i zalety

 

Więcej przestrzeni w urządzonym mieszkaniu

Półpiętro, zwane także antresolą, jest popularną możliwością powiększenia powierzchni mieszkalnej bez zmiany ogólnego obrysu. Szczególnie ulubione bywają antresole w mieszkaniach jednopokojowych i loftach. Dzięki temu można poszczególne obszary wzajemnie rozgraniczyć, bez konieczności wyciągania nowych ścian. W małych mieszkaniach, w których przykładowo w tym samym pomieszczeniu mieszka się i śpi, imitację antresoli wnosi łóżko na podeście.

Podstawowym warunkiem stworzenia antresoli jest wystarczająca wysokość od podłogo do sufitu. Konieczne jest swobodne przemieszczanie się zarówno nad, jak i pod nową platformą. Jeśli górna powierzchnia ma być wykorzystywana do spania, wystarcza, jeśli można się na niej wygodnie obrócić. Także w pokoju dziecinnym możliwe są takie przeróbki.

 

Antresola w domu to nie tylko same zalety - poznaj wady
Indonesia Design
Antresola w domu to nie tylko same zalety - poznaj wady

 

Różne rodzaje antresoli

Łóżko na wysokiej platformie jest najprostszym rozwiązaniem, aby wygospodarować w mieszkaniu więcej miejsca. Istnieje wiele różnych gotowych modeli z niezbędnymi elementami do montażu. Klasyczna antresola jest idealna do powiększenia pokoju dziennego. Przy pomocy stabilnej konstrukcji z belek, płyt i słupków da się zyskać 15 do 20 m2 dodatkowej powierzchni. Przy odrobinie rzemieślniczego doświadczenia można taką antresolę bardzo szybko zbudować. Konstrukcja z drewna jest przy tym również dosyć korzystna cenowo.

Nieco bardziej pracochłonne są platformy podwieszane. W tym wypadku nie ma przeszkadzających podpór, dzięki czemu cała dolna przestrzeń może być bez zakłóceń użytkowana. Cała konstrukcja jest podtrzymywana albo przez poprzeczne belki, albo przez kable, które są przymocowane do sufitu albo do więźby dachowej. Aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku pod względem wytrzymałościowym, należy przed budową antresoli zasięgnąć porady fachowca.

Na podobnej zasadzie można zagospodarować poddasze. Zaletą jest tutaj łatwe znalezienie ścian nośnych na podstawie konstrukcji dachu. Umożliwi to stworzenie antresoli, która może mieć masę do 150 kg/m2.

Dodatkowe konstrukcje

Nie wystarczy sama antresola; trzeba do niej w jakiś sposób dotrzeć. Również tutaj istnieją różne możliwości do wyboru. Najbardziej oszczędne pod względem zajmowanego miejsca są drabinki, które można ustawić pod dużym kątem. Dobrze umocowane mogą stać nawet pionowo. Pojedyncze szczeble drabinki mogą służyć na przykład do powieszenia ręczników. Niemniej jednak wejście i zejście z antresoli wymaga pewnego wysiłku fizycznego i koncentracji.

 

Antresola jest rozwiązaniem często wybieranym przez inwestorów
Pinterest
Antresola jest rozwiązaniem często wybieranym przez inwestorów

 

Poza tym istnie wiele modeli schodków odpowiednich do każdego gustu i zasobności portfela. W zależności od ilości dostępnego miejsca, kąt pochylenia może się odpowiednio zmieniać. Nie ma też ograniczeń, co do rodzaju materiału. Kto chce być szczególnie praktyczny, może stopnie schodów zbudować z elementów regałów. Powstanie w ten sposób nie tylko pożyteczna przestrzeń do przechowywania rzeczy, ale też schody nie będą na pierwszy rzut oka w ogóle widoczne.

Wady antresoli w mieszkaniu

Chociaż antresola w domu wygląda interesująco, jest też rozwiązaniem dosyć wymagającym. Wielu właścicieli domów, którzy decydują się na budowę antresoli, ignorują często ważne pytania i możliwe problemy.

  • Mieszkanie z antresolą: ogrzewanie

Antresola w domu to nie tylko same zalety. To rozwiązanie nie się ze sobą również pewne trudności. Problemem numer jeden ogrzewanie pomieszczenia z antresolą. Zgodnie z zasadami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry. W dolnej strefie mieszkania musimy liczyć się ze zwiększoną mocą i odpowiednim uregulowaniem grzejników, ponieważ ciepło uchodzi na antresolę. Tylko w ten sposób można temperaturę w dolnej części pomieszczenia, gdzie się spędza znacznie więcej czasu, utrzymać na optymalnym poziomie. Jako że ciepłe powietrze gromadzi się nie na suficie, ale pod sufitem, korzystanie z antresoli zimą może być problematyczne – powietrze na jej poziomie może być zbyt gorące i zbyt suche. Jest praktycznie niemożliwe utrzymanie podobnej temperatury w pomieszczeniu i na antresoli. Istnieją opinie, że tego rodzaju dwupoziomowe mieszkanie z antresolą najlepiej funkcjonuje z ogrzewaniem podłogowym. Źródło ciepła znajduje się na najniższym poziomie i na dużej powierzchni, ogrzewając mieszkanie, a potem górne jego partie.

  • Antresola i rozchodzenie się dźwięków

Drugim ważnym problemem, który wiąże się z antresolą, są dźwięki, które nie zawsze tam są słyszane, gdzie być powinny. Często telewizor włączony w pokoju jest lepiej słyszany na antresoli niż na niższym poziomie. Jak rozwiązać problem hałasu dochodzącego z dołu do pokoju dziecinnego na antresoli? Pierwszym wyjściem jest zamontowanie podwójnych drzwi, które oddzielą otwartą galerię. Drugim wyjściem jest ulokowanie antresoli nad takim pomieszczeniem, które jest stosunkowo ciche.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że im dłuższą drogę do przebycia ma światło, tym mocniejsze musi mieć źródło. W bardzo wysokim pomieszczeniu z antresolą potrzebne będzie mocne światło sufitowe. Jeśli dolną część mieszkania będziemy oświetlać lampami stojącymi, antresola pozostanie zanurzona w mroku. Dlatego planując mieszkanie z antresolą trzeba zadbać o dobry projekt oświetlenia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.