Antresola w małym salonie
Antresola jest projektowana w przestronnych, nowoczesnych willach i z takimi wnętrzami kojarzy się w pierwszej kolejności. Ale w niewielkich i wysokich pomieszczeniach również świetnie się sprawdza. Sprawia, że nieduże wnętrza powiększają się optycznie i zyskują korzystne proporcje.
Zgodnie z definicją antresola stanowi „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”. W niewielkich, ale wysokich pomieszczeniach antresola pozwala na praktyczne wykorzystanie dodatkowej przestrzeni. W pokoju z wysokim stropem w stosunkowo prosty sposób u góry można wygospodarować powierzchnię, która następnie może zostać wykorzystana na rozmaite cele. Taki pokój lub hol zyskuje nie tylko na funkcjonalności, ale jednocześnie staje się bardziej jasny, przestronny i pozwala na więcej możliwości aranżacyjnych. Antresola znakomicie sprawdza się zwłaszcza w salonach. Łączy dwie kondygnacje i zarazem wydziela strefy o różnym przeznaczeniu. U góry, na galerii, można na przykład umieścić elegancką biblioteczkę, kącik wypoczynkowy czy miejsce do pracy, a nawet sypialnię. Antresola bywa także wykorzystywana jako korytarz prowadzący do kolejnych pomieszczeń.
Nieodłącznym elementem antresoli są schody. Umieszczone w salonie nie tylko łączą dwie kondygnacje, ale jednocześnie stanowią interesujący element jego wystroju. Planując schody, trzeba jednak pamiętać także o tym, aby zapewniły wygodę. Jeżeli więc zamierzamy z nich często korzystać, warto rozsądnie wyważyć proporcje pomiędzy ich dekoracyjnością a komfortem codziennego użytkowania. Przy antresoli najczęściej umieszcza się schody jednobiegowe. Bardzo fantazyjne schody - na przykład kręcone - mogą okazać się po prostu niewygodne. Pamiętajmy więc, że komfortowa wysokość stopni to 17 cm (maksymalna – 19 cm), a ich optymalna głębokość to 30 cm. Niezbędnym elementem antresoli jest także bezpieczna balustrada. Powinna zostać umieszczona na minimalnej wysokości 1,1 m. Materiały, z jakich zostanie wykonana będą mieć niemały wpływ na ogólny charakter wnętrza. Najczęściej balustrady wykonuje się z metalu, drewna i szkła. Zwłaszcza ten ostatni materiał gwarantuje atrakcyjne rozwiązania, przeszklone ścianki zapewniają bowiem lepsze połączenie dwóch kondygnacji.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.