Brama garażowa – uchylna czy segmentowa?

Dobór odpowiedniej bramy do garażu wbrew pozorom nie zawsze jest prosty. Na rynku dostępne są bowiem różne rodzaje bram o odmiennych parametrach, dlatego wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami inwestora. Najpopularniejsze są obecnie bramy segmentowe i uchylne, dlatego w artykule skupimy się na porównaniu ich wad i zalet.

Bramy uchylne: płytowe i ramowe

Konstrukcja bram uchylnych może być dwojaka:

  • płytowa – wykonana z blachy, którą usztywnia się płaskownikami stalowymi. Wierzchnia część to zazwyczaj ocynkowana stalowa blacha, dodatkowo pokryta poliestrem;
  • ramowa - której głównym elementem jest rama stalowa, którą można wypełnić deskami drewnianymi, stalową blachą z pokryciem z poliestru lub poszyciem (wykonanym ze sklejki).

Uchylne bramy garażowe uważane są za bardzo łatwe w obsłudze. Ciężar bramy równoważy się specjalnymi sprężynami, dzięki czemu wsunięcie jej pod sufit nie wymaga wiele wysiłku. Jeżeli brama uchylna jest dobrze zamontowana, poruszanie się skrzydła jest precyzyjne i ciche. Dodatkowo bramę po opuszczeniu można zaryglować. Standardowo takim zamknięciem będzie zamek umieszczony pośrodku bramy, połączony z jedno-, dwu- lub trzypunktowym systemem ryglowania.

Brama uchylna może być wykonana w konstrukcji płytowej lub ramowej.
Brama uchylna może być wykonana w konstrukcji płytowej lub ramowej.

Segmentowe bramy garażowe (sekcyjne)

Konstrukcja bramy segmentowej to pojedyncze sekcje o budowie dwuściennej, które są szczelnie połączone zawiasami. Segmenty wykonuje się ze stali ocynkowanej, natomiast poszycie stanowi stalowa blacha pokryta poliestrem, okleiną drewnopochodną bądź farbą proszkową.

Konstrukcja bramy segmentowej to pojedyncze sekcje o budowie dwuściennej, które są szczelnie połączone zawiasami.

Jaki jest mechanizm działania? Podczas przesuwania skrzydła segmenty przemieszczają się równomiernie po prowadnicach, a następnie chowają się wewnątrz budynku. Dodatkowo segmentowe bramy garażowe posiadają zapadki ryglujące, zapewniające bezpieczeństwo.

Segmentowe bramy garażowe są bardzo wygodne i nie zajmują dużo miejsca.
Segmentowe bramy garażowe są bardzo wygodne i nie zajmują dużo miejsca.

Brama garażowa dostosowana do wymiarów podjazdu i garażu

Bramy uchylne zwykle mają szerokość nie większą niż 3 m i wysokość nieprzekraczającą 2,3 m. Tego typu bramy wymagają do otwarcia i zamknięcia ok. 0,5 m wolnej przestrzeni. Producenci jednak zaznaczają, że do pełnej swobody otwierania bramy potrzebny jest metr wolnego miejsca. Prócz szerokości i wysokości ważna jest odległość od górnej krawędzi do stropu oraz od krawędzi bocznych do ścian. I tutaj zalecana jest minimalna odległość 20 cm. Jednak dokonując pomiarów musimy pamiętać, że bramy uchylne zmniejszają wjazd do garażu ze względu na montaż ościeża do ścian. Jeżeli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej szerokości, możemy zdecydować się na bramę montowaną za otworem. Taki zabieg pozwoli na zaoszczędzeniu ok. 5 cm wysokości wjazdu i 10 cm jego szerokości.

Uchylne bramy garażowe uważane są za bardzo łatwe w obsłudze. Ciężar bramy równoważy się specjalnymi sprężynami, dzięki czemu wsunięcie jej pod sufit nie wymaga wiele wysiłku.

Bramy segmentowe natomiast, wśród których najpopularniejsze są te montowane do sufitu, produkuje się w wymiarach do 6 m szerokości i do 3 m wysokości. Bramy segmentowe boczne z kolei, mogą mieć maksymalną szerokość 6,5 m i wysokość 3 m. Dzięki temu, że bramy te instaluje się za otworem, nie potrzeba do ich zamykania i otwierania dodatkowego miejsca. Tego rodzaju bramy przeważają nad uchylnymi przede wszystkim wtedy, gdy garaż usytuowany jest blisko ulicy. Podczas otwierania nie wysuwają się one bowiem przed garaż, dzięki czemu pozwalają na parkowanie samochodu bezpośrednio przed garażem i nie ograniczają manewrowania samochodem.

Bramę garażową musimy dobrze dopasować do wymiarów podjazdu.
Bramę garażową musimy dobrze dopasować do wymiarów podjazdu.

Jaka brama jest bardziej energooszczędna?

Koszty eksploatacyjne są uzależnione od parametrów garażu i samej bramy. Jeżeli garaż znajduje się w bryle budynku lub dodatkowo jest ogrzewany, ważne, aby nie stanowił miejsca ucieczki energii. Wtedy najlepiej zamontować dobrze ocieploną bramę segmentową, o współczynniku przenikalności cieplnej ok. 1,1 W/(m2K). Jeżeli dodatkowo zainstalujemy w niej energooszczędną ościeżnicę – np. ThermoFrame firmy Hörmann to zminimalizujemy ryzyko wystąpienia mostków termicznych i straty będą niezauważalne.

Koszty eksploatacyjne są uzależnione od parametrów garażu i samej bramy. Jeżeli garaż znajduje się w bryle budynku lub dodatkowo jest ogrzewany, ważne, aby nie stanowił miejsca ucieczki energii.

Bramy ocieplone są droższe od zwykłych, dlatego jeżeli zależy nam na niższych kosztach początkowych, a garaż nie znajduje się w bryle budynku, wystarczająca będzie tańsza nieocieplana brama uchylna. Plusem takiej bramy jest mniejszy ciężar, co pozwala na dłuższe użytkowanie.

Brama segmentowa ma lepszą izolacyjność cieplną od uchylnej.
Brama segmentowa ma lepszą izolacyjność cieplną od uchylnej.

Co przemawia za wyborem bramy uchylnej lub segmentowej?

Bramy uchylne są tańsze niż bramy segmentowe, co ma oczywiście swoje powody, np. mniejszą izolacyjność cieplną. Jednak bramy uchylne odznaczają się prostą konstrukcją, dzięki czemu są niezawodne przez całe lata. Dodatkowy atut to możliwość montowania bramy uchylnej w świetle otworu – poprzez licowanie ze ścianami garażu.

Bramy uchylne są tańsze niż bramy segmentowe, co ma oczywiście swoje powody, np. mniejszą izolacyjność cieplną.

Bramy segmentowe natomiast są o wiele wygodniejsze, ponieważ nie wymagają dodatkowego miejsca na podjeździe. Wykazują się świetną izolacyjnością cieplną i akustyczną, w porównaniu do innych modeli. I co najważniejsze, sprawdzą się właściwie w każdym garażu, ponieważ kształt otworu nie ma tutaj żadnego znaczenia – w razie potrzeby może być nawet zaokrąglony.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

  • Wojciechowski 2018-05-15T13:11:53Z

    Bramy segmentowe to chyba najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Hormann ma je fajnie wykonane. Do tego to ich rozwiązanie z dodatkowymi drzwiami wbudowanymi w samą bramę. Nigdzie nie spotkałem takiego rozwiązania poza nimi. Bardzo funkcjonalne.