Buda dla psa – rzeczy, które musisz wiedzieć przed jej budową!

Podstawą szczęśliwego, zadowolonego psiego życia pod wolnym niebem jest zabezpieczona przed wiatrem i niepogodą odpowiednia buda. Z budową i urządzaniem schronienia dla czworonożnego członka rodziny poradzi sobie nawet przeciętnie doświadczony majsterkowicz-amator. Sprawdź rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim się do tego zabierzesz!

Budowa budy dla psa - to musisz wiedzieć!
Budowa budy dla psa - to musisz wiedzieć!

Budowa budy dla psa to nie tylko duża przyjemność, ale również miejsce na wykazanie się własną kreatywnością. Aby estetyka i funkcjonalność szły w parze, podczas budowy trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Koniecznie trzeba uwzględnić wielkość, wiek, wagę i rodzaj futra czworonoga. Taki przykładowo chihuahua ma z pewnością inne oczekiwania co do budy niż bernardyn. A jeśli chodzi o szczeniaka, należy pomyśleć o tym, że pies będzie rósł i stawał się coraz cięższy. Różnicę robi też długość jego futra.

Kto chce zbudować schronienie dla psa na zewnątrz, powinien wziąć pod uwagę oczywistą oczywistość, że buda budzie nie równa. Ważne jest, aby pies czuł się w niej dzień i noc wygodnie, pewnie, szczęśliwie i przytulnie. Schronienie dla psa musi być czyste, suche i chroniące przed kurzem, piaskiem, wiatrem i deszczem, a także przed owadami. Również miejsce, gdzie buda będzie ustawiona, nie jest bez znaczenia. Zwykle bywa ulokowana w garażu albo w ogrodzie, gdzie pies w zależności od pory roku bywa narażony na upał albo na chłód.

Po co psu buda? Te powody za tym przemawiają

Buda służy psu do wielu celów jednocześnie:

  • zapewnia schronienie i kryjówkę przed wiatrem i wilgocią z góry – deszczem, śniegiem, gradem;
  • chroni przed wilgocią z dołu;
  • zapewnia latem przyjemny chłód i cień;
  • dobrze izolowane ściany i dach chronią przed mrozem zimą;
  • pies poruszający się swobodnie po ogrodzie znajduje w budzie miejsce do odpoczynku, snu i jedzenia.

Pamiętaj! Buda dla psa nie może stać w pobliżu uczęszczanej drogi
Pamiętaj! Buda dla psa nie może stać w pobliżu uczęszczanej drogi

Ważne rzeczy, przydatne podczas budowy budy dla psa

  • Do budowy budy dla psa można zastosować drewno albo tworzywo sztuczne. Wybór materiału zależy od tego, czy buda ma stać na zewnątrz, czy pod dachem. Drewno jako odnawialny materiał budowlany jest szczególnie polecany. Posiada naturalną izolację cieplną i akustyczną. Drewniana buda poddana zabiegom z użyciem ekologicznych środków ochrony jest odporna na wilgoć i nie wydziela szkodliwych substancji. Poza tym łatwo jest wykonać drobne remonty, wymieniając drewniane elementy.
  • Alternatywą dla drewna jest tworzywo sztuczne dostępne w handlu, które jednak nie wykazuje szczególnych właściwości izolacyjnych, ale może zawierać szkodliwe związki chemiczne. Na dodatek tworzywo sztuczne łatwo się rysuje i ulega wpływom promieniowania UV. Za to łatwiej jest utrzymać w czystości plastik niż drewno.

Jaka powinna być wielkość budy dla psa?

Buda dla psa powinna mieć odpowiednią wielkość. Przed rozpoczęciem budowy trzeba wyliczyć wymiary, biorąc pod uwagę wielkość psa. Oto podstawowe zasady:

  • buda dla psa nie powinna być ani za duża, ani za mała. O ile określenie „za mała” nie wymaga żadnych tłumaczeń, to ze „zbyt dużą” budą może być nieco trudniej: chodzi o to, że przy niskiej temperaturze zewnętrznej pies może ogrzać pomieszczenie własnym ciałem.
  • Pies powinien móc się w budzie swobodnie obracać i wyciągać.
  • Orientacyjne wymiary budy:
    długość = długość psa do nasady ogona x 1,2 do 1,5
    szerokość = długość psa x 0,75 do 1,25
    wysokość = wysokość psa x 1,2 do 1,5
    wejście = wysokość psa x 0,8.
  • Dach budy dla psa może być płaski albo dwuspadowy; wybór zależy od gustu właściciela. Ważne jest, aby pies mógł pod dachem swobodnie stać i żeby dach nie przepuszczał deszczu. Z dwuspadowego dachu woda spływa szybciej niż z płaskiego, ale z kolei płaski dach pies często wykorzystuje jako podwyższone miejsce do leżenia.
  • Jest rzeczą praktyczną, aby dach budy łatwo dawał się zdejmować albo unosić. To pomaga w razie potrzeby dotarcia do psa albo podczas regularnego czyszczenia i pielęgnacji pomieszczenia.

Dach budy dla psa może być płaski albo dwuspadowy; wybór zależy od gustu właściciela.
Dach budy dla psa może być płaski albo dwuspadowy; wybór zależy od gustu właściciela.

Gdzie najlepiej postawić budę dla psa?

Nie każde miejsce na podwórku i w ogrodzie nadaje się do postawienia budy dla psa. Aby znaleźć właściwą lokalizację, trzeba wziąć pod uwagę:

  • Buda dla psa nie może stać w pobliżu uczęszczanej drogi (hałas, kurz).
  • Buda dla psa nie powinna stać bezpośrednio w pobliżu ścieżki, która jest często uczęszczana.
  • Buda dla psa nie powinna stać blisko granicy działki, zwłaszcza jeśli sąsiad również ma psa.
  • Miejsce na budę powinno przez cały rok pozostawać osłonięte, chroniąc psa od przeciągów.
  • Buda dla psa nie może w żadnym wypadku być wystawiona na palące słońce.

Budowa budy dla psa - praktyczne wskazówki

Nie należy ustawiać budy dla psa bezpośrednio na gruncie. Wilgoć i chłód ciągnący od dołu mogą budzie i jej mieszkańcowi mocno zaszkodzić. Najlepiej jest przygotować suchą i izolującą podstawę, jak na przykład fundament z kamienia, a przynajmniej wyposażyć budę w nóżki, aby jej podłoga nie stykała się z ziemią. Cyrkulacja powietrza zapobiegnie tworzeniu się wilgoci i pleśni.

Z wyposażeniem budy dla psa jest jak z mieszkaniem; można to zrobić za mniejsze lub większe pieniądze. Można stworzyć psu warunki proste albo luksusowe, trzeba tylko obserwować, co samemu psu najlepiej odpowiada. Na pewno pies potrzebuje w budzie miejsca do snu i odpoczynku. Legowisko powinno być łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ trudno jest wymagać od psa, aby przed wejściem do budy w czasie deszczu wycierał do sucha łapy. Pies może wybrać sobie również jakąś zabawkę, która da mu okresowe zajęcie.

Komentarze

  • rolnik szuka żony 2021-04-06T16:49:24Z

    "Gdzie najlepiej postawić budę dla psa?" z tymi pierwszymi trzema poradami to nie zgodziłby się z Wami żaden rolnik. Buda musi stać w pobliżu granicy działki, przy drodze i ścieżce, bo pies ma pilnować dobytku:)