Budowa domu z keramzytu

Coraz więcej osób decyduje się na budowę swojego domu z keramzytu. Takie domy mają ciepłe, aktywnie oddychające ściany, które nie chłoną wilgoci, co zapobiega powstawaniu znienawidzonej pleśni. Zalety keramzytu wynikają z zamkniętej struktury powietrznych komórek w wypalonej glinie. Lekki, porowaty materiał zapewnia zdrowy klimat pomieszczeń.

Keramzyt - czym jest?
Leca
Keramzyt - czym jest?

Czym jest keramzyt?

Najkrócej mówiąc, keramzyt jest gliną, z której wypalono w piecu mocno porowate kulki. Bardzo twarda warstwa zewnętrzna zamyka w środku powietrzne przestrzenie. Kruszywo jest bardzo lekkie, gromadzi ciepło i izoluje zarazem, jest odporne na warunki zewnętrzne i ma doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Kto decyduje się na dom z keramzytu, korzysta ze wszystkich jego zalet.

Wydawać by się mogło, że powstałe w bardzo wysokiej temperaturze ścianki pęcherzyków powietrznych pokruszą się przy większym obciążeniu. Spokojnie! Keramzyt jest co najmniej tak samo wytrzymały, jak inne materiały budowlane. Zwiększony udział środków wiążących sprawia, że nośność keramzytu jest wystarczająca, aby bez problemu wykonać z niego nośne ściany wewnętrzne.

Również ściany zewnętrzne mogą być z powodzeniem wzniesione z keramzytu. Wykazują one wyraźne właściwości termoizolacyjne, bardzo pożądane przez mieszkańców: chłodne mieszkanie latem i ciepłe zimą, jako że wymianę ciepła z otoczeniem keramzyt mocno ogranicza.

Keramzyt posiada wiele zastosowań
Allegro
Keramzyt posiada wiele zastosowań

Dom murowany z keramzytobetonu

Jeśli głównym kruszywem zmieszanym z cementem będzie nie żwir albo piasek, ale keramzyt, powstanie rodzaj betonu zwany keramzytobetonem. O ile porowate granulki wypalonej ilastej gliny są bardzo lekkie i mają ciężar właściwy rzędu 300-350 kg/m3, to beton z ich udziałem jest dwukrotnie cięższy. Wyprodukowane z keramzytobetonu pustaki, kształtki i bloczki są wykorzystywane do murowania, tak samo jak inne podobne materiały. Ich wytrzymałość jest odpowiednia do wznoszenia budowli trzypiętrowych. Nadają się na fundamenty, stropy i kominy, ściany działowe i nośne.

Zwiększony udział środków wiążących sprawia, że nośność keramzytu jest wystarczająca, aby bez problemu wykonać z niego nośne ściany wewnętrzne.

Ze względu na porowatą powierzchnię elementów, potrzebna jest spoina rzędu 10-12 mm z zaprawy termoizolacyjnej albo tradycyjnej. Pustaki i inne elementy keramzytobetonowe są identyczne, jak ceramiczne, ale o zdecydowanie mniejszej masie. Łatwiej i szybciej idzie murowanie z lżejszych elementów. Wyprofilowanie ścianek bocznych pustaków ściennych na wpust/wypust ułatwia układanie i oszczędza zaprawę.

W zależności od przeznaczenia i wymaganej grubości muru, pustaki mają zróżnicowane wymiary:

  • do zewnętrznych ścian jednowarstwowych – pustaki o szerokości 36,5 i 38 cm,
  • do wewnętrznych ścian nośnych oraz na warstwę nośną ścian wielowarstwowych – pustaki o szerokości 24 cm,
  • do ścian działowych oraz warstwy osłonowej w ścianach wielowarstwowych – pustaki o szerokości od 8 do 10 cm.

SPRAWDŹ TEŻ>> Ocieplenie podłogi keramzytem

Dom z prefabrykatów keramzytobetonowych

Budowa domu z prefabrykatów umożliwia znaczne skrócenie czasu realizacji projektu w porównaniu z układaniem ścian z niewielkich elementów. Na podstawie projektu budowlanego wytwarzane są całe ściany prefabrykowane. Zastosowanie do ich wykonania keramzytu zapewnia wykorzystanie wszystkich zalet tego kruszywa. Należy do nich przede wszystkim niewielki ciężar, właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne oraz odporność na wilgoć. Ściany prefabrykowane z betony keramzytowego mają cały system kanałów i puszek na instalację elektryczną, wodociągową, wentylacyjną, centralnego odkurzania itp. Wewnętrzne zbrojenie nośne zapewnia odpowiednią wytrzymałość ścian. Wszystkie elementy budynku są na miejscu montowane przy użyciu dźwigu przez ekipę budowlaną. Po połączeniu ścian i stropów w przygotowane kanały i bruzdy montuje się rury i przewody. Precyzyjne przygotowanie prefabrykatów powoduje, że na placu budowy nie powstają żadne odpady. Nie ma też potrzeby cięcia i dopasowywania elementów.

Dom z keramzytu

Użycie ekspandowanej gliny jako materiału budowlanego nie jest niczym niezwykłym ani problematycznym. W normalnym procesie budowlanym nie są wymagane żadne większe zmiany. Ściany z keramzytobetonu zachowują się dokładnie tak samo, jak ściany z klasycznych materiałów budowlanych – bez problemu można je malować, tapetować albo nakładać na nie płytki.

Interesuje Cię ten temat? Sprawdź również: Keramzyt do ogrodu i budowy domu. Zastosowanie, ceny, czy warto – opinie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.