Budowa i przebudowa zjazdu na posesję – co mówią nowe przepisy?

Dotychczas budowa lub przebudowa zjazdu wymagała od inwestora złożenia zgłoszenia (w przypadku dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych) lub pozwolenia na budowę (w przypadku zjazdu z dróg krajowych). Jak to wygląda w świetle nowych przepisów z 1 stycznia 2017 i co musi wiedzieć inwestor przed rozpoczęciem robót?

Budowa zjazdu na działkę - formalności
Budowa zjazdu na działkę - formalności

Budowa i przebudowa zjazdu - mniej formalności?

Zmiana w prawie budowlanym z początku roku 2017 to duże uproszczenie dla inwestorów. Na złagodzeniu przepisów zyskają zwłaszcza ci, których działki usytuowane są wzdłuż dróg powiatowych oraz gminnych. Według przepisów z dnia 1 stycznia 2017, budowa oraz przebudowa zjazdów z tych dróg nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Łatwiej mają także właściciele działek zlokalizowanych przy drogach krajowych. Dotychczas, aby wybudować z nich zjazd, konieczne było uzyskanie pozwolenia na budowę. Dziś wystarczy zgłoszenie. Jego największą zaletą jest tzw. milcząca zgoda, która może znacznie przyspieszyć prace budowlane. Nic zaś nie zmieniło się dla działek z wjazdem od strony drogi wojewódzkiej. W tym przypadku, tak jak przed nowelizacją przepisów, wymagane jest zgłoszenie prac budowlanych w zarządzie województwa.

Ustawa o drogach publicznych a budowa lub przebudowa zjazdu z drogi

Choć złagodzone przepisy znacznie ułatwiają procedury i przyspieszają prace, nie oznacza to jednak, że inwestor może przeprowadzić je dowolnie. Należy bowiem pamiętać o warunkach zawartych w ustawie o drogach publicznych, konkretnie w art. 29, który informuje nas o obowiązkach inwestora. Jednym z nich jest uzyskanie zezwolenia na budowę lub przebudowę zjazdu od zarządcy drogi. W zezwoleniu określone są parametry dotyczące zjazdu oraz jego usytuowanie. W większości przypadków zjazd nie powinien mieć szerokości mniejszej niż trzy metry, ani być szerszy niż droga z którą się łączy. Od zarządcy musimy także uzyskać pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych w pasie drogowym. Jest ona wydawana w formie decyzji administracyjnej, podobnie jak zezwolenie na budowę lub przebudowę samego zjazdu. Dla inwestora oznacza to, że w razie decyzji odmownej, może się on od niej odwołać.

Budowa zjazdu na działkę - formalności
Budowa zjazdu na działkę - formalności

Zezwolenie na lokalizację zdjazdu na działkę - gdzie załatwić?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót związanych z budową lub przebudową zjazdu, musimy udać się do zarządcy drogi. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to dowiedzieć się jaka jest kategoria drogi (dotyczy to w szczególności rozróżnienia pomiędzy drogą powiatową a gminną). Zarządcą drogi krajowej jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcą drogi wojewódzkiej zarząd wojewódzki, dróg powiatowych – zarząd powiatu, zaś zarządcą dróg gminnych – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Warto mieć to na uwadze także w innych przypadkach, np. w razie uszkodzenia zawieszenia na dziurawej drodze.

Choć złagodzone przepisy znacznie ułatwiają procedury i przyspieszają prace, nie oznacza to jednak, że inwestor może przeprowadzić je dowolnie.

Wydane przez zarządce zezwolenie obejmuje lokalizację zjazdu oraz jego parametry. W większości przypadków będą one zgodne z obowiązującymi przepisami o drogach publicznych, dlatego w niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie dodatkowych zezwoleń, np. w po zgłoszeniu odwołania. Przykładem dodatkowych ustaleń jest np. sposób odprowadzania wody opadowej. Woda powinna być bowiem odprowadzana na działkę inwestora lub drogę. Jeśli ukształtowanie terenu uniemożliwia takie rozwiązanie i woda musi być odprowadzana na działkę sąsiada, konieczne jest uzyskanie od niego pozwolenia na piśmie i przedłożenie go w zarządzie drogi. Decyzja administratora drogi jest ważna przez 3 lata i w tym terminie należy rozpocząć pracę.

O czym należy pamiętać?

Nowe przepisy dotyczące budowy i przebudowy zjazdów z posesji mogą dla wielu być niejasne. Przede wszystkim należy pamiętać, brak wymogu pozwolenia oraz zgłoszenia nie oznacza, że można budować w dowolny sposób. Szereg wymogów określony jest w art. 29 ustawy o drogach publicznych, zaś szerszych informacji na temat możliwych parametrów oraz lokalizacji zaczerpniemy bezpośrednio u zarządcy drogi.

Komentarze

  • Piotr R . 2023-05-19T15:59:34.871Z

    Mam bramę wjazdową i szerokości 3m . Chce poszerzyć wjazd do 4 m na długości 1 m krawężnik jest osadzony wyżej . Czy potrzebuje zgodę na obniżenie tego odcinka do szerokości nowej bramy .

    • Paulina 2023-01-20T09:11:10.172Z

      Witam, mam taką sytuację, że złożyłam wniosek do Zarządu Dróg powiatowych wniosek o możliwość wykonania zjazdu od drogi powiatowej. Dostałam decyzję pozytywną. Zjazd będzie wykonany przez pasek działki pomiędzy drogą powiatową i naszą działką gdzie razem z mężem i jeszcze jedną osobą jesteśmy współwłaścicielami. W jakiej formie musimy uzyskać zgodę pozostałej współwłaścicielki? Czy wystarczy, że napisałaby takie pismo, że wyraża zgodę na wykonanie zjazdu? Czy musi to być odnotowane notarialnie?

      • Gość 2023-03-06T07:43:22.981Z

        Dzień dobry, Nie musi być uzyskana zgoda, jako współwłaściciel może Pan wykonać zjazd zgodnie z wydaną decyzją. Wszyscy współwłaściciele są informowani o prawie do złożenia swoich uwag na etapie rozpatrywania wniosku na lokalizację zjazdu, jeśli nikt nie wniósł uwag i odwołania to decyzja jest ostateczna.

      • Janek 2022-11-10T12:42:59.267Z

        Gmina na drodze gminnej wybudowała kanał odwadniający (głęboki otwarty), tym samym zrobiła tunelowy wjazd do posesji. Tym samym uważam, że zostałem ograniczony w działaniu, bo jak się może okazać betoniarka (gruszka) wjeżdżając na teren posesji prawdopodobnie wjazd zgniecie. Burmistrz stwierdza, że naprawa będzie w całości należała do mnie, a jest to bardzo drogie przedsięwzięcie. Działka jest lat temu zakupiona z gminy, i dotychczas nie było problemów. To na który miejscu jestem po gminie, czy w ogóle to jest miejsce, czy już zniewolenie.

        • Qba 2023-05-02T20:20:28.491Z

          wazne z punku prawnego jest czy zjazd z drogi na działkę był wytyczony/zgłoszony przed pracami melioracyjnymi. jesli tak - gmina ma obowiązek zapewnić właścicielowi posesji wjazd na koszt gminy. jeśli nie - działka była tylko z zaznaczonym dostępem do drogi - wówczas niestety właściciel posesji musi: a. zgłosić wjazd z drogi w konkretnym miejscu (może to być cała długość przyległej działki :) - ważne aby było zgłoszone ) b. uzgodnić budowę przepustu (kiedyś wymagany był projekt budowlany) c. wykonać przepust na własny koszt wiem bo kiedyś kosztowało mnie to kupę kasy - a wielu ludzi nawet nie zdaje sobie z tego sprawy jak ważne są papierki zgłoszone w urzędach.

        • Gość 2022-03-08T09:05:59.717Z

          Czy potrzebuje nawe zezwolenie na wjazd na posesje dom z warsztatami stoi juz 40lat.

          • Joanna 2021-08-20T08:21:15Z

            Witam. Zaczynam budowę i chciałabym mieć poszerzony wjazd na działkę. Działka graniczy z drogą krajową nr. 11. Gdzie powinnam się zglosc, ile to trwa i kosztuje?

            • Grzegorz 2020-11-16T18:38:58Z

              Piszę w imieniu koleżanki ,która mieszka przy drodze krajowej nr12 w pobliżu Radomia. 2 lata temu doszło do zdarzenia drogowego w wyniku którego została uszkodzona nawierzchnia jej zjazdu na posesję. Ze zjazdu da się normalnie korzystać .Kontaktowała się z miejscowym zarządem dróg który stwierdził że to jej własność i powinna wykonać we własnym zakresie. Czy wie ktoś jaka jest interpretacja prawna takiej sytuacji,dziękuję.

              • Daniel 2023-04-13T11:47:06.505Z

                Uszkodzoną infrastrukturę drogową, nieważne czy jest to zjazd indywidualny czy publiczny, znak drogowy czy ogrodzenie, jeśli zostało uszkodzone w wyniku zdarzenia drogowego to szkodę naprawia się z polisy OC sprawcy zdarzenia.

                • Tubylec 2022-02-11T16:02:16.268Z

                  Naprawia ten kto popsuł.

                  • Wojciech 2021-05-26T05:46:00Z

                    Oczywiste jest, że utrzymanie zjazdu należy do właściciela nieruchomości, na którą prowadzi zjazd. Art. 30 ustawy o drogach publicznych

                  • isia 2020-10-01T11:31:20Z

                    witam; podczas remontu ulicy, przy drodze krajowej został zwężony i przesunięty wjazd do mojej posesji. Wjazd jest w formie litery s. Pragnę dodać że prowadzę warsztat samochodowy i niema takiej możliwości żeby lawet się wyrobiła. Pomocy

                    • Grazyna 2020-09-27T07:10:32Z

                      Witam, podczas remontu chodnika, przy drodze krajowej został zwędzimy wjazd do mojej posesji z 7,1 m do 6,1 m szerokości, czy mogę domagać się o przywrócenie stanu z przed remontu ? W budynku który przylega do ulicy prowadzona jest działalność gospodarcza.

                      • Danuta 2020-08-22T16:32:20Z

                        witam. Obecnie przy mojej działce ,przy drodze wojewódzkiej jest budowana ścieżka pieszo rowerowa,wójt chce przesunąć mój zjazd obecny w innym miejscu mojej działki, czy ma takie prawo, bez naszej zgody kierując się specustawą ?

                        • Danuta 2020-08-22T16:32:20Z

                          witam. Obecnie przy mojej działce ,przy drodze wojewódzkiej jest budowana ścieżka pieszo rowerowa,wójt chce przesunąć mój zjazd obecny w innym miejscu mojej działki, czy ma takie prawo, bez naszej zgody kierując się specustawą ?

                          • elus1212x 2020-06-08T18:46:35Z

                            Jeśli uzyskam pozwolenie na zjazd do działki, która znajduje sie za barierka. Po uzyskaniu pozw na zajęcie pasa drogowego... Co dalej? Jesli roboty drogowe wytnal barierke, czy musze wynająć jakąś upoważnioną ekipę do budowy tego zjazdu? Co dalej ? I jak finansowo to wygląda? Prosze o informacje elus1212x@interia.pl

                            • Wojtasbb 2020-02-18T12:32:16Z

                              Z czego zrobić zjazd z posesji na drogę miejska. W urzędzie powiedziano mi że musi to być kostka czy to prawda?

                              • Karol 2018-12-25T20:12:01Z

                                Witam. Mam pytanie odnośnie budowy zjazdu z drogi wewnętrznej. Otóż chcę wykonac dodatkowy zjazd z drogi na posesje (narożna szeregowka). Z urzedu miasta skerowano mnie do zarzadu drog w ktorym dowiedzialem sie że droga przed posesja nie ma statusu drogi publicznej chociaz jest wlasnoscia gminy. W zarzadzie poradzono mi bym zwrocił się do departamentu skarbu miasta z wnioskiem o pozwolenie na lokalizację zjazdu. Jednocześnie poinformowano mnie że budowa zjazdu z drogi gminnej (również wewnętrznej) nie wymaga pozwolenia na budowę. Decyzja w sprawie lokalizacji powinna byc wydana w dormie "zwyklego" pisma. Nie do konca jestem pewien czy faktycznie wlasciciel drogi (skarb miasta) nie bedzie wymagal ode mnie pozwolenia na budowę gdyż nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na podobną spawę na forach budowlanych. Moje pytanie to jaki jest faktyczny stan prawny? Czy ktoś miał do czynienia z podobną sytuacją po styczniu 2017?

                                • Kasia 2019-02-25T07:56:36Z

                                  Drogi wewnętrzne nie są drogami publicznymi i nie obowiązują dla nich przepisy ustawy o drogach publicznych. Rozwiązania dotyczące wydawania zgody na zjazd z takiej drogi zależą od jej właściciela, w niektórych gminach wójt sporządza własne zarządzenie, które określa zasady wydawania takich zezwoleń (które faktycznie są tylko urzędowymi pismami, bo nie ma prawnej możliwości dla takiej drogi wydania jakiejkolwiek decyzji w tym zakresie) i w takim piśmie określa się wszystkie parametry dla zjazdu. Tak przynajmniej praktykuje się w naszym urzędzie, gdzie dróg wewnętrznych jest dużo więc również sporo jest wniosków o wydanie zgody na lokalizację zjazdu. Do wniosku żądamy załączenia mapy lub projektu zagospodarowania z wrysowanym zjazdem (nie musi być to wykonane przez uprawnionego projektanta).

                                  • Ewelina 2019-03-14T14:28:32Z

                                    Pani Kasiu w takim razie jak u Państwa wygląda odpowiedź na taki wniosek? czy mogła by się Pani podzielić wzorem takiego pisma? co powinno zawierać odpowiedź na niesiona na nim ?

                                    • Kasia 2019-03-14T14:31:12Z

                                      Proszę skontaktować się ze mną na adres kasia.bronk25@gmail.com :)

                                • Monia 2018-10-20T19:30:26Z

                                  Witam. Mam taką samą sytuacje co Pani Paulina. Istniejący zjazd na drodze wojewodzkiej jest zniszczony przez ciężkie samochody podczas budowy domu . Chciała bym przesunąć wjazd na wprost garażu. Co to za procedura remontu? Co należy wykonać?

                                  • Paulina 2018-06-07T20:58:00Z

                                    Mam działkę przy drodze wojewódzkiej, I mam pytanie, czy mostek ktory juz mam , widnieje w mapkach,moge sama od nowa zrobic (Bo jest kompletnie niedrozny I zalamany) I przesunac ok 2 m. ( Chodzi mi aby byl bardziej na srodku mojej dzialki a nie zboku). Czy musze w tym celu przejsc cala procedure papierkowa???

                                    • piotrek 2018-12-05T08:52:11Z

                                      Potrzebne zezwolenie od zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym. Przy przesunięciu zjazdu- na nowo zatwierdzenie geometrii, organizacji ruchu. Nowe pozwolenie wodnoprawne. "Mostek" czyli przepust jest urządzeniem wodnym. Pół roku załatwiania.

                                      • polny 2018-10-03T07:13:58Z

                                        Procedura remontu zjazdu z drogi wojewódzkiej