Budownictwo mieszkaniowe w Polsce – trendy 2018

Jak pokazują dane GUS, pierwszy kwartał bieżącego roku to prawie 45 tys. mieszkań oddanych do użytku oraz 47 tys. zł lokali w trakcie realizacji. Jakie inwestycje cieszą się największą popularnością?

To świetny wynik biorąc pod uwagę, że w okresie zimowym budownictwo zazwyczaj zwalnia. Bardzo optymistycznie wyglądają również dane związane z realizacją nowych inwestycji. W pierwszych kwartale 2018 roku – według GUS – To świetny wynik biorąc pod uwagę, że w okresie zimowym budownictwo zazwyczaj zwalnia. Bardzo optymistycznie wyglądają również dane związane z realizacją nowych inwestycji. W pierwszych kwartale 2018 roku – według GUS – rozpoczęto budowę ponad 47 tys. mieszkań. W stosunku do poprzedniego roku jest to zwyżka o 8.5 proc.

Mieszkanie od dewelopera - trendy 2018
Mieszkanie od dewelopera - trendy 2018

Na polskim rynku wciąż brakuje mieszkań deweloperskich

Mieszkania sprzedają się świetnie, co pokazuje jednak, że jest ich wciąż za mało – szczególnie w największych miastach, takich jak Warszawa. Tutaj, według badania przygotowanego przez Rynek Pierwotny, Expander i Metrohouse, deficyt mieszkań deweloperskich jest spory i wciąż mamy do czynienia z ogromnym zapotrzebowaniem na nowe lokale.

Mimo dużego popytu na mieszkania, ceny za metr kwadratowy utrzymują się niemal na takim samym poziomie. Inwestycje, które podrożały, nie wygenerowały również dużej podwyżki – to maksymalnie 7 proc.

Jeśli plany na bieżący rok zostaną zrealizowane, do użytku deweloperzy oddadzą łącznie 220 tys. mieszkań.

Ceny mieszkań od deweloperów w 2018 roku – stabilizacja?

Obecnie ceny w największych metropoliach można uznać za stosunkowo stabilne. Sytuacja stała jest m.in. w Trójmieście, mimo że jest to miasto mocno rozwijające się pod kątem tkanki biurowej. W Warszawie sytuacja wygląda podobnie. Niewielkie wzrosty możemy zauważyć we Wrocławiu, jednak nie są one znaczące. Co ciekawe, w Łodzi mieszkania deweloperskie utrzymują się w stałej cenie, jednak wzrosty odnotowują mieszkania z drugiej ręki. Może to oznaczać to, że w mieście tym występuje zapotrzebowanie na inwestycje w dobrze skomunikowanych terenach, a mieszkania deweloperskie zwykle budowane są – ze względu na warunki zagospodarowania – w dzielnicach dopiero rozwijających się.

Na co uważać podczas zakupu mieszkania deweloperskiego?

Kupujący powinni przede wszystkim sprawdzić strukturę zadłużenia konkretnego dewelopera. To bardzo ważna kwestia w kontekście tak poważnego zakupu. Należy się zastanowić, czy deweloper nie jest mocno zadłużony oraz jak zapadalność zobowiązań może wpływać na harmonogram inwestycji. Jeżeli np. planujemy kupić mieszkanie, które oddane do użytku będzie za ok. dwa lata, trzeba zastanowić się na tym, jak będzie wyglądać sytuacja dewelopera w takiej perspektywie.

Inwestycja mieszkaniowa od łódzkiego dewelopera
SGI
Inwestycja mieszkaniowa od łódzkiego dewelopera

Jakie mieszkania są najbardziej popularne wśród inwestycji deweloperskich?

51 proc. Polaków inwestujących w mieszkania deweloperskie, zdecydowało się w ostatnim czasie na ulokowanie kapitału w małych nieruchomościach – kawalerkach, mieszkaniach dwu- i trzypokojowych (dane Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami). Najpopularniejsze są jednocześnie mieszkania z górną granicą metrażu na poziomie 50 m2. A takie mieszkania można znaleźć we wszystkich nowych inwestycjach.

Jeśli chodzi o układ mieszkań, najchętniej kupowane są rozkładowe, które posiadają osobną kuchnię. Kolejnymi atutami są powierzchnie dodatkowe, np. taras, balkon czy komórka lokatorska. Ponadto kupujący zwracają także na miejsca postojowe dla samochodów (co najmniej jedno), windę, monitoring osiedla, dodatkową łazienkę oraz wystawę okienną (czy nie jest np. zwrócona w stronę hałasu generowanego przez ruch uliczny).

Poza powyższymi, ogromna liczba osób zwraca uwagę na bliskość zieleni i uwzględnieniu jej w zagospodarowaniu osiedla, o czym piszemy poniżej.

Inwestycje pośród zieleni cieszą się największym zainteresowaniem

Jak pokazują trendy rynku mieszkaniowego, inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na obecność zieleni w pobliżu budynku. Dużą rolę odgrywa zatem nie tylko dobrze rozwinięta infrastruktura, ale zagospodarowanie terenów zielonych. Jakie inwestycje pod tym względem zasługują na szczególną uwagę?

Jeszcze nie tak dawno kwestia zieleni na osiedlach nie należała do istotnych. Dziś natomiast jest ona nie tylko traktowana priorytetowo, ale i regulowana prawem – zgodnie z przepisami na terenie inwestycji muszą znajdować się miejsca zagospodarowane na tereny zielone. Jak pokazują trendy i nowopowstające inwestycje, deweloperzy stawiają coraz większy nacisk na tą kwestię, co przekłada się na większe zainteresowanie potencjalnych mieszkańców. Przykładem może być grupa inwestycji jednego z łódzkich deweloperów. Jak dowiadujemy się z rozmowy ze specjalistą firmy SGI (deweloper – Łódź), zainteresowanie tego typu osiedlami jest największe i odnotowuje stały wzrost.

Mieszkania z bliskością terenów zielonych – w centrach miast

Niezwykle ciężko jest jednak znaleźć ofertę mieszkaniową, której lokalizacja umożliwia bliskość natury i jednocześnie dobrą komunikację czy rozbudowaną infrastrukturę. Bardzo dobrze pod tym względem wypadają inwestycje mieszkaniowe w przywołanej już Łodzi, takie jak „Lawendowe Osiedle” (położone w miejscu świetnie skomunikowanym z centrum, przy zachowaniu bliskości terenów naturalnie zielonych – np. Park Sielanka i Juliusza Słowackiego), „Barciński Park” (inwestycja w samym centrum miasta i jednocześnie obok dwóch parków) oraz „Sokołówka” – położona w zacisznej, zielonej dzielnicy z bogatą infrastrukturą.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.