Ceny materiałów budowlanych

Z perspektywy hurtowników sytuacja na rynku materiałów budowlanych wygląda niemal tragicznie. Banki zaostrzyły politykę kredytową, co wpłynęło na fakt, że buduje się znacznie mniej nowych budynków. Spadł zatem, czasem nawet o połowę, popyt na niektóre materiały budowlane używane w początkowej fazie realizacji inwestycji.

Dotyczy to głównie ceramiki budowlanej i materiałów ściennych. Obniżyły się również ceny niektórych materiałów. Najbardziej odczuły to firmy produkujące styropian. W ostatnim roku jego cena spadła o połowę. Szacuje się, że materiały budowlane staniały średnio o 20 procent. Nie dotyczy to jedynie drewna, ale też materiałów ściennych – ceramicznych i suchej zabudowy oraz izolacji wodochronnych. Podrożały natomiast narzędzia – i to o 12,5 procent. Hurtownicy się martwią, ale dla przyszłych inwestorów to znakomita sytuacja, jeśli tylko uda im się przebrnąć przez procedury bankowe i zapewnić sobie zaplecze finansowe. Wziąwszy pod uwagę fakt, że materiały budowlane stanowią 40% całkowitego kosztu budowy domu, taka sytuacja na rynku budowlanym pozwoli dużo zaoszczędzić. Są realne szanse na wynegocjowanie korzystnych cen za materiały.

Kosztorys budowlany

Kiedy planujemy budowę domu, należy wszystko dokładnie rozplanować, aby uniknąć przykrych rozczarowań – dotyczy to także kwestii finansowej. Najsensowniej jest wyposażyć się w profesjonalny kosztorys. Można go nabyć za niewielką opłatą w branżowych firmach. Mając do dyspozycji kosztorys budowlany, możemy dokładnie rozplanować zakupy poszczególnych materiałów. Dzięki temu mniej obciążony jest budżet, my jesteśmy spokojniejsi, ponieważ jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi wydatkami, a i na placu budowy panuje większy porządek. Niedoświadczeni inwestorzy czasami kupują zbyt szybko materiały, które potem miesiącami leżą na placu budowy, kusząc okolicznych złodziei.

Na czym można zaoszczędzić?

Wykonawcy często dysponują zniżkami na określone materiały w ramach programów lojalnościowych. Wielokrotnie są to rzeczywiście korzystne ceny, ale budując systemem gospodarczym, zawsze trzeba zachować pewną dozę ostrożności wobec zatrudnionej ekipy i upewnić się, że zaproponowane przez nich rozwiązanie jest rzeczywiście korzystne dla nas – a nie dla pracowników. Czasami dobre efekty dają zdecydowanie mniej standardowe rozwiązania czy użycie innych materiałów, niż przewidywał wstępny, roboczy kosztorys. Jednakże radzimy skonsultować takie decyzje z fachowcem, najlepiej z projektantem, który oceni, czy nowe materiały będą bezpieczne dla konstrukcji domu. Coraz więcej jest też ofert pakietowych. Są to kompleksowe systemy instalacyjne lub ociepleniowe. Nie tylko są ekonomiczne, ale i stosunkowo łatwe i przejrzyste w montażu. Obowiązkowo musimy rozejrzeć się dokładniej na rynku budowlanym, zanim sfinalizujemy kupno materiałów. Ich ceny nie różnią się aż tak znacząco, jak to jest w przypadku działek budowlanych, ale różnice w cenie w poszczególnych miejscowościach mogą sięgać 20–30%, warto więc podjąć ten wysiłek.

Materiały budowlane z atestem

Na koniec słowo o atestach. To bardzo ważne, żeby kupować wyłącznie sprawdzone i odpowiednio przebadane materiały. Jest to gwarancją ich trwałości i bezpieczeństwa. Konsumentowi wystarczy deklaracja na etykiecie w postaci odpowiednich oznaczeń. Interesuje nas przede wszystkim Krajowa Deklaracja Zgodności, Karta Charakterystyki Produktu Niebezpiecznego REACH oraz Atest Higieniczny PZH dla produktów mających kontakt z żywnością lub wodą pitną. Zwolnione od tego są farby i grunty.