Chwasty na podjeździe i wokół domu - jak je zwalczać w zgodzie ze środowiskiem

Budujemy nowy dom, zakładamy trawnik, urządzamy kwiatowe rabaty, robimy piękne podjazdy a niektórzy nawet pokuszą się o warzywnik. Ilu z nas myśli wówczas o tym, jak wiele pracy będzie kosztowało pozbywanie się chwastów? A te panoszą się wszędzie. I jeśli nie będziemy się ich systematycznie pozbywać, to zagłuszą nasze rabaty, warzywa, trawnik i nie oszczędzą nawet kostki brukowej na podjeździe czy elewacji.

Bardzo skuteczne jest odchwaszczanie mechaniczne. Poważnie brzmi, ale trzeba je po prostu wyrywać i najlepiej umieszczać w kompostowniku. Tworząc nawóz będą choć w tej roli pożyteczne. Wielu sięga po środki chemiczne, pewnie myśląc, że opryski kostki brukowej zbyt nie zaszkodzą otoczeniu. A później spacer z dzieckiem, psy i koty biegające po podjeździe. Albo szykowanie podłoża pod trawnik. Oprysk, 3 tygodnie karencji i się sieje trawę. Zapominając, że glifosat w tym podłożu może trwać nawet 200 dni. Albo co gorsza traktują Roundup`em ugór, na którym ma powstać plantacja malin czy innych ziemniaków. A naprawdę dużo zdrowiej jest włożyć nieco wysiłku i pozbywać się chwastów w sposób nie szkodzący środowisku i nam samym.

Domowe sposoby na chwasty

Tak modne ostatnio podjazdy z kamienia czy kostki brukowej przestają pięknie się prezentować, gdy z każdej szczeliny zaczynają wystarać chwasty.

Dobrym sposobem na pozbycie się ich z kostki jest oprysk octem. Jeśli chwasty są małe i delikatne, można ocet rozcieńczyć 3:1 wodą i dodać troszkę płynu do mycia naczyń. Oprysk robimy rano, w słoneczny dzień uważając przy tym by nie spryskać innych roślin, ocet bowiem niszczy wszystko, nie wybiera tylko chwastów. Jeśli chwasty są pokaźne, octu nie rozcieńczamy. Nic nie niszczy chwastów raz na zawsze, nawet chemia, dlatego opryski z octu należy systematycznie powtarzać.

W aptece możemy kupić boraks (inaczej tetraboran sodu lub sól sodowa kwasu borowego), który jest naturalnym i ekologicznym środkiem czyszczącym. Świetnie sprawdza się również w roli pogromcy chwastów. A przy tym nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Odpowiednie proporcje do opryskiwania chwastów to 5l wody, do której wsypać należy 3/4 szklanki boraksu. Takim roztworem można polewać np. kostkę brukową czy kamyczki na podjeździe. Pamiętać jednak należy, że nie jest to substancja selektywna i jeśli polejemy nią w miejsca, na których rosną kwiaty, to one również ulegną zniszczeniu. Dlatego należy zachować dużą ostrożność. Jeśli zachwaszczenie jest spore, to chwasty możemy po prostu posypać proszkiem, ale używając go należy zachować ostrożność i robić to w rękawiczkach i maseczce.

Chwasty można również zniszczyć za pomocą wrzątku. Zabieg ten również należy powtórzyć kilka razy. Nie tylko gorąca woda usunie chwasty, jeszcze skuteczniej pozbędziemy się ich punktowo stosując palnik. Tak wysoka temperatura pozwoli pozbyć się chwastów na długo.

Mechaniczne usuwanie chwastów

Wydawać by się mogło, że wyrywanie chwastów jest to tylko mechaniczna czynność. Ale usuwając je trzeba wiedzieć w jaki sposób się rozmnażają, by nie doprowadzić do tego, że będzie ich jeszcze więcej.

I tak chwasty, które mają kłącza powinny być usuwane bardzo dokładnie wraz z korzeniami. Każdy kawałek bowiem pozostawiony w podłożu to kolejna niechciana roślina, która zaraz się z tego fragmentu odrodzi. Dobrym sposobem na ograniczenie wzrostu chwastów jest mulczowanie, czyli pozostawienie chwastów wyrwanych na miejscu co ograniczy dostęp światła do podłoża. Bez dostępu światła chwasty nie będą masowo wyrastały. Tyle, że na podjeździe będzie to raczej kiepsko wyglądało. Ale kamienie oczyszczone z chwastów można również na jakiś czas przykryć czarną agrowłókniną lub folią, co maksymalnie odetnie światło od podłoża.

W przypadku chwastów rozmnażających się poprzez nasiona nie można dopuszczać do tego by zdążyły zakwitać i te nasiona wydać. Jeśli zaczniemy je usuwać w tym momencie wysiew jedynie znacząco się wzmoże. Lepiej jest zaczekać już do wiosny i wyrywać chwasty zaraz po tym jak wykiełkują.

Naturalny fungicyd totalny

Wszystkie te podane wyżej sposoby na oczyszczenie terenu wokół domu są dość czasochłonne i często należy je powtarzać, a te mechaniczne dodatkowo bardzo pracochłonne. Wydawać by się mogło, że jeżeli swojego otoczenia nie chcemy zatruwać chemią, to jesteśmy skazani na poświęcanie mnóstwa czasu i energii by pozbyć się chwastów. A jednak już wymyślono sposób prosty, szybki i co najważniejsze skuteczny i bezpieczny, bo naturalny. Mowa tu o preparacie Effect 24H. Środek wręcz idealny do oczyszczania z chwastów kostki brukowej, kamieni, murków, podjazdów. Bo wiedzieć należy, że jest herbicydem naturalnym, ale nieselektywnym. Co oznacza, że nie odróżnia chwastów od trawy, więc opryskana trawa zniknęłaby razem z chwastami. Na szczęście wymienione miejsca nie są miejscami upraw, problem selektywności zatem znika.

Effect 24H niszczy chwasty dzięki zawartej w nim substancji czynnej – kwasowi pelargonowemu (nanonowemu), który uzyskiwany jest z roślin i został silnie skondensowany. Wystarczy do oprysków wybrać ciepły, słoneczny dzień, gdy deszcze przez kolejne dni nie są zapowiadane. I rankiem można opryskać teren, który ma zostać oczyszczony z chwastów. Już po godzinie będzie widać, że chwasty zaczynają więdnąć. Po 24 godzinach, będą już przyschnięte. Środek w tym czasie poprzez liście wnika do rośliny i z sokami przemieszcza się aż do korzeni. I dlatego trzeba dać mu nieco czasu by również korzenie zostały zniszczone.

Karencja preparatu Effect 24H to tylko 24 godziny, więc już następnego dnia można bezpiecznie wychodzić np. z psem na spacer. Effect 24H ma jeszcze tę zaletę, że nie przenika przez zdrewniałe części roślin. Jeśli zatem na podjeździe rosną jakieś drzewka czy krzewy, to nie stanowi on dla nich zagrożenia. Dotyczy to również drzew i krzewów owocowych. I tu obowiązuje tylko 24godzinna karencja. Po tym czasie owoce można już bezpiecznie zrywać i jeść.

Zmorą podjazdów, otoczenia domu, murków czy nawet elewacji jest mech. Z nim Effect 24H rozprawia się dosłownie w kilka godzin, choć oczywiście najlepiej jest z oczyszczeniem pozostałości po nim (najlepiej myjką ciśnieniową) zaczekać te 24 godziny.

Jak widać można szybko, skutecznie i na długi czas pozbyć się chwastów z podjazdów, chodników, ścieżek, murków czy elewacji. A przede wszystkim można zrobić to preparatem naturalnym i bezpiecznym dla nas i dla środowiska.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.