Czy domy z poddaszem są mniej wygodne?

Przeciwnicy domów z poddaszem użytkowym najczęściej przywołują argument, że pokoje ze skosami są nieustawne i mniej wygodne od pokojów bez skosów. Można jednak uniknąć kłopotów z aranżacją poddasza, wybierając jego odpowiedni projekt. Co zrobić, by przestrzeń pod skosami była komfortowa?

Popularność domów z poddaszem użytkowym wynika między innymi z atrakcyjności pomieszczeń ze skosami. Pokoje pod stromym dachem są bardzo przytulne, ale jednocześnie poprzez ograniczenia konstrukcyjne stanowią wyzwanie dla projektantów wnętrz. Lecz to właśnie skosy połaci dachowych oraz elementy konstrukcyjne więźby dachowej kształtują styl na poddaszu. Umiejętne wykorzystanie i podkreślenie tych elementów sprawi, że staną się one atutem wnętrza.

O zagospodarowaniu poddasza dobrze jest pomyśleć już na etapie projektowania domu. Możemy mieć wtedy wpływ na typ dachu, nachylenie jego połaci i wysokość ścianki kolankowej, dzięki czemu stworzymy funkcjonalne wnętrza.

Konstrukcja poddasza

Zwykle przestrzeń pod stromym dachem jest przeznaczana na sypialnie oraz inne pomieszczenia prywatne, ponieważ pokoje ze skosami dzięki nietypowej formie są przytulne, przez co kojarzą się z bezpiecznym azylem. Aby ta część domu dobrze spełniała swoją funkcję, pokoje muszą być odpowiednio duże, wysokie, jasne i pozbawione elementów konstrukcyjnych, które utrudniają ich aranżację. O zagospodarowaniu poddasza dobrze jest pomyśleć już na etapie projektowania domu. Możemy mieć wtedy wpływ na typ dachu, nachylenie jego połaci i wysokość ścianki kolankowej, przez co stworzymy niepowtarzalne i funkcjonalne wnętrza.

Domy z poddaszem użytkowym od lat cieszą się bardzo dużą popularnością
Domy z poddaszem użytkowym od lat cieszą się bardzo dużą popularnością

Kształt dachu

Pokój ze skosami wygląda przytulnie, jednak należy pamiętać, że strome połacie ograniczają powierzchnię użytkową. Nie ma problemu w przypadku zagospodarowania pokoju zlokalizowanego między dwoma pomieszczeniami, ponieważ zawiera on tylko jeden skos. Trudniej będzie zaaranżować przestrzeń pokoju znajdującego się w narożnej części budynku, jeśli ten przykryty jest dachem wielospadowym. Zawiera on dwie ściany ze skosami, co znacznie ogranicza jego powierzchnię użytkową. Łatwiejsze do zaprojektowania będą zatem wnętrza w domu z dachem dwuspadowym.

Bardzo istotne przy aranżowaniu przestrzeni w pokojach na poddaszu jest to, na jakiej wysokości rozpoczynają się skosy oraz w jakim miejscu zaczyna się część pomieszczenia o wysokości powyżej 1,9 m.


Kąt nachylenia dachu

Na wielkość przestrzeni poddasza ma wpływ kąt nachylenia połaci. Przyjmuje się, że poddasze jest najwygodniejsze, jeśli kąt nachylenia dachu wynosi 35–45°. W przypadku mniejszego kąta, na poddaszu będzie sporo powierzchni nieużytkowej, czyli tak niskiej, że trudno ją będzie wykorzystać. Dachy o niewielkim kącie nachylenia sprawiają, że we wnętrzu może panować także wrażenie przytłoczenia. Aby poprawić funkcjonalność pokojów, dobrym sposobem będzie oddzielenie niskich części poddasza ściankami, przez co uzyskamy pokoje o lepszych proporcjach. Oddzielonych części nie traktujmy jednak jako przestrzeni bezużytecznej. Można je wykorzystać jako schowki i przechowywać odzież sezonową czy sprzęty domowe. Rozwiązaniem na polepszenie funkcjonalności będzie także wykonanie lukarn, co podniesie sufit i podzieli skos połaci dachu.

Wysokość ścianki kolankowej

Bardzo istotne przy aranżowaniu przestrzeni w pokojach na poddaszu jest to, na jakiej wysokości rozpoczynają się skosy oraz w jakim miejscu zaczyna się część pomieszczenia o wysokości powyżej 1,9 m. Wysokość ścianki kolankowej pozwoli nam określić, czy pod ścianką

Wysokość ścianki kolankowej pozwala określić, czy będzie można ustawić pod nią meble
Wysokość ścianki kolankowej pozwala określić, czy będzie można ustawić pod nią meble
będzie można ustawić meble. Jeśli jest ona mała, można ją nieco podnieść, lecz należy pamiętać, że taka zmiana wpłynie na wygląd zewnętrzny domu. Zbytnie podwyższenie ścianki kolankowej może sprawić, że dach będzie się znajdował nieproporcjonalnie wysoko. Wysokość pomieszczenia od 1,9 m jest zaś określana jako przestrzeń, gdzie wygodnie może się poruszać dorosły człowiek o przeciętnym wzroście. Zatem im więcej powierzchni w pokoju ma wysokość ponad 1,9 m, tym będzie on wygodniejszy.

Umeblowanie poddasza

Na poddaszu nie powinniśmy ustawiać przypadkowych mebli. Dobrze będzie wybrać meble specjalnie wykonane na zamówienie. Poprzez dopasowanie mebli pod względem kształtu i wymiaru pomieszczenia wykorzystamy doskonale każdy metr kwadratowy powierzchni. W przypadku innych mebli takich jak fotele warto wyposażyć je w kółka, które ułatwią ich przesuwanie w razie potrzeby.

Komentarze

  • Mat 2019-05-26T20:46:56Z

    Witam. Czy mozna wiedzieć jaki projekt domu jest na zdjęciu ?