Czy warto inwestować w blachodachówkę?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to inwestycja na wiele lat. Poszukiwanie ekonomicznego rozwiązania często kończy się na zakupie popularnych blachodachówek. Czy jednak inwestycja w najtańszy materiał faktycznie stanowi dobrą decyzję? Czy warto brać pod uwagę tego typu pokrycie dachowe?

Jakie zalety ma blachodachówka?

Wybierając ten typ pokrycia dachowego, warto zwrócić uwagę na cechy, jakimi charakteryzuje się blachodachówka. Wiele z nich przemawia na jej korzyść, ale jest też kilka takich, które w porównaniu z innymi rodzajami materiałów wypadają raczej słabo. Najczęściej wytykanym problemem z blaszanym pokryciem dachowym jest jego trwałość. Zwykle gwarancja producenta obejmuje okres od 15 do 20 lat, co w zestawieniu z wytrzymałością dachówki cementowej czy ceramicznej jest dość niską wartością. Jednak pamiętajmy, że gwarancja nie oznacza wcale faktycznego okresu użytkowania – dobrze konserwowana blacha dachowa może spokojnie przetrzymać bez większych problemów nawet 80 lat.

Blachodachówka to jedno z najlżejszych pokryć dachowych
Blachodachówka to jedno z najlżejszych pokryć dachowych
Wielką zaletą blachodachówki jest z pewnością jej niewielki ciężar, co umożliwia zamocowanie jej na nawet lekkiej, niezbyt masywnej więźbie dachowej. Jeżeli już mowa o dachu, to warto wspomnieć także o plastyczności samego materiału i łatwości montażu gotowych paneli z blachy. Blachodachówka może być bardzo łatwo obrabiana i dzięki temu sprawny dekarz jest w stanie pokryć nią nawet skomplikowaną powierzchnię dachu i to w krótkim czasie – montaż odbywa się zwykle poprzez przykręcenie paneli specjalnymi wkrętami do drewnianego rusztu złożonego z łat i kontrałat. Nie można zapomnieć również o łatwości pielęgnacji, co jest bardzo ważne – w praktyce konserwacja takiego pokrycia dachowego ogranicza się do okresowego mycia i malowania blachy. Jest to o tyle prosta czynność, że można wykonać ją samemu lub niewielkim kosztem zamówić usługę w firmie dekarskiej.

Blachodachówka to plastyczny i łatwy w montażu materiał. Sprawny dekarz jest w stanie pokryć nią w krótkim czasie nawet bardziej skomplikowaną powierzchnię dachu.

Czy blachodachówka ma wady?

Każde pokrycie dachowe ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie najbardziej dotkliwą z nich jest specyficzna akustyka blachy. Niestety metalowy dach nie będzie nigdy zapewniał wysokiego komfortu pod względem hałasu, gdyż w czasie deszczu lub gradu rezonujące dachówki wydają całą gamę niezbyt przyjemnych dźwięków i dudnień. Warto także pamiętać, że aby móc położyć blachodachówkę, dach domu musi mieć nachylenie minimum 12 stopni. Posiadacze domów z płaskimi lub minimalnie nachylonymi dachami mogą o tym rozwiązaniu zapomnieć.

Blachodachówka – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Różni producenci stawiają na różne parametry – jedni produkują wysokojakościowe pokrycia w wyższych cenach, podczas gdy dla innych priorytetem jest zachowanie jak najniższej ceny. Przy wyborze konkretnego modelu warto sprawdzić z jakim materiałem mamy do czynienia – przyjmuje się, że nie powinno nigdy wybierać się blachodachówek, których grubość rdzenia jest mniejsza niż 0,5 milimetra. Ważna jest też grubość powłoki ochronnej. Oba te parametry odpowiadają za trwałość pokrycia i inwestowanie w najtańszą opcję zwykle okazuje się poważnym błędem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.