Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Najczęstszym powodem wyboru pompy ciepła jest przekonanie, że dzięki niej obniżymy koszty ogrzewania domu. Ile rzeczywiście właściciele pomp ciepła płacą za prąd? Czy instalacja pompy ciepła jest opłacalna? Poszukaliśmy odpowiedzi na forach internetowych. W artykule znajdziecie także informacje na temat wad i zalet takiego rozwiązania.

Koszt samej pompy ciepła i jej instalacji będzie zwracać się w bardzo długim czasie – nawet kilkanaście lat. Są jednak sposoby na to, aby opłacalność inwestycji była większa, o czym piszemy w artykule. Najpierw jednak przejdziemy do porównania kosztów zużycia prądu, który jest niezbędny do zasilania tego urządzenia.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła? Opinie właścicieli

Koszty, które zostały niżej podane, dotyczą kosztów całkowitego zużycia prądu, co oznacza, że zawierają także rachunki za oświetlenie i zużycie prądu na sprzęty elektryczne w domu.

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła - suma rachunków za prąd
Koszty ogrzewania domu pompą ciepła - suma rachunków za prąd

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu pompą ciepła? Sposoby użytkowników

Pompa ciepła, która posiada wymiennik gruntowy, pozwala na ogrzanie pomieszczeń do temperatury ok. 22°C – i takiej też temperatury oczekiwali jej przyszli właściciele, których wypowiedzi znaleźliśmy na forach internetowych. Doprowadzenie jednak temperatury do takiego poziomu może być bardzo kosztowne, jeśli nieumiejętne sterujemy regulacją.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania, jest nastawianie różnych wartości temperatury w ciągu całego dnia. Przykładowo, pompa, która będzie nastawiona na maksymalne grzanie w nocy (czyli wtedy, gdy prąd pobierany jest w niższej taryfie), jest bardzo dobrym sposobem na obniżenie kosztów. Ciepła wyprodukowane w nocy zostaje wtedy zakumulowane w buforze a w dzień włącza się jedynie okresowo, aby dogrzewać dom.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zużycia prądu, jest nastawianie różnych wartości temperatury w ciągu całego dnia.

Inną metodą jest wyłącznie grzania w godzinach, gdy rodziny nie ma w domu (czyli zwykle od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14). Pompę ciepła można automatycznie zaprogramować na włączenie ogrzewania na temperaturę 21°C np. po godzinie 14 do 22. Gdy temperatura spadnie około 3-4 w nocy do ok. 19°C, pompę możemy zaprogramować tak, by automatycznie ponownie się włączała.

Polecanym przez właścicieli pomp sposobem, jest także korzystanie z drugiej taryfy prądu, czyli nie tylko w czasie nocy, ale także w godzinach 13-15.

Pompa ciepła - wady i zalety
Pompa ciepła - wady i zalety

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła? Która pompa opłaca się najbardziej?

Koszty zakupu i instalacji pompy ciepła różnią się od jej rodzaju. O wiele droższa będzie gruntowa pompa ciepła, gdzie konieczne jest wykonanie odwiertów. Tańszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna – jednak jest ona mniej efektywna (o tych i innych rodzajach pomp ciepła piszemy szerzej w osobnym artykule). Ile zatem kosztuje instalacja jednego i drugiego rodzaju pompy? Zobaczcie poniżej.

Koszty zakupu i instalacji pompy ciepła różnią się od jej rodzaju. O wiele droższa będzie gruntowa pompa ciepła, gdzie konieczne jest wykonanie odwiertów. Tańszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna – jednak jest ona mniej efektywna

Ile kosztuje instalacja gruntowej pompy ciepła?

Działanie gruntowej pompy ciepła polega na korzystaniu z energii znajdującej się w gruncie. Pobieranie energii następuje w wyniku ogrzewania cieczy, która krąży w kolektorze gruntowym, po to, by następnie dostarczyć wydobyte ciepło do pompy ciepła i budynku. Ten rodzaj pompy ciepła jest niezaprzeczalnie najbardziej wydajny, opłacalny i trwały.

Działanie gruntowej pompy ciepła polega na korzystaniu z energii znajdującej się w gruncie.

Na instalację gruntowej pompy ciepła składają się przede wszystkim kolektory (przewody) umieszczane w gruncie oraz samo urządzenie. Realizacja dolnego źródła ciepła to koszt w wysokości ok. 15 tys. zł. Do tego zakup dobrej pompy ciepła i montaż systemu to koszt rzędu 30 tys. zł. Ponadto instalacja gruntowej pompy ciepła związana jest z wieloma formalnościami, co generuje czasem dodatkowe koszty.

Montaż gruntowej pompy ciepła jest drogi i niełatwy
Montaż gruntowej pompy ciepła jest drogi i niełatwy

Ile kosztuje instalacja powietrznej pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje do produkcji ciepła energię z powietrza. To urządzenie nie jest jednak zawsze wydajne. W przypadku większych mrozów konieczne może okazać się dogrzewanie domu grzałką elektryczną.

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje do produkcji ciepła energię z powietrza. To urządzenie nie jest jednak zawsze wydajne.

Urządzenie centralne (pompa ciepła) to koszt od 15 do nawet 35 tys. zł, w zależności od funkcji i jakości. Dużą zaletą jest tani montaż, ponieważ nie wykorzystujemy tutaj energii z gruntu, przez co nie musimy wykonywać kosztownych odwiertów. Całkowity koszt takiej inwestycji szacuje się średnio na 30 tys. zł (instalacja + urządzenie).

Pompa ciepła typu powietrze-woda
Inverter
Pompa ciepła typu powietrze-woda

Większe straty finansowe przez złe działanie pompy

Przez większość sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie będzie przekraczać połowy poziomu projektowego obciążenia cieplnego (które obliczamy zgodnie z wytycznymi z normy PN-EN 12831). Jednak jak dowiadujemy się z opinii niektórych właścicieli pomp, często spotykane są problemy z działaniem sprężarki pompy (posiadającej dużą moc), gdy jej obciążenie jest niewielkie. Wtedy możemy więcej stracić, niż w ogóle zyskać, ponieważ koszt użytkowania urządzenia niekoniecznie będzie niższy w tym okresie.

Coraz częściej poleca się wykonywanie instalacji wspomaganej, gdzie podczas bardzo niskich temperatur, praca pompy jest wspomagana np. przez kocioł gazowy, węglowy lub po prostu kominek.

Jak zapobiec takiej sytuacji? Najlepiej poradzić się w tej sytuacji fachowca, ponieważ jest to sprawa dość indywidualna. Musimy bowiem zanalizować wyniki kosztów inwestycji i użytkowania, zakładając kilka różnych wartości temperatury punkcie biwalentnym. Do tego możemy wykorzystać programy komputerowe, które będą informować o ilości godzin pracy sprężarki w ciągu całego roku. Wynik natomiast będzie zależeć od ceny urządzenia oraz jego efektywności w niskiej temperaturze, od strefy klimatycznej oraz kosztu energii, którą wytwarza urządzenie wspomagające pompę.

Czasem koszty ogrzewania domu pompą ciepła mogą być nieoczekiwanie wysokie.
Czasem koszty ogrzewania domu pompą ciepła mogą być nieoczekiwanie wysokie.

Czy pompa ciepła może być jedynym urządzeniem grzewczym?

Tak, ale nie zawsze jest to korzystne. Po pierwsze uzależniamy się od jednego źródła ciepła, co jest dość ryzykowne. Pod drugie, korzystanie tylko z pompy ciepła może okazać się nieopłacalne w przypadku większych mrozów. Dlatego też coraz częściej poleca się wykonywanie instalacji wspomaganej, gdzie podczas bardzo niskich temperatur, praca pompy ciepła jest wspomagana np. przez rekuperację, kocioł gazowy, węglowy lub po prostu kominek. Najbardziej opłacalne natomiast jest połączenie instalacji z systemem fotowoltaicznym. Dzięki panelom bowiem, możemy uzyskać właściwie darmową energię ze słońca w takiej ilości, by mogła ona zasilić pracę pompy ciepła.

Wady i zalety pompy ciepła

Wady i zalety pomp ciepła
Wady i zalety pomp ciepła

Czy warto instalować pompę ciepła?

Paradoksalnie, jeśli mamy lepiej zaizolowany budynek, koszty inwestycji będą zwracać się o wiele wolniej. W większości jednak przypadków zwrot z inwestycji następuje po 10-15 latach użytkowania.

Paradoksalnie, jeśli mamy lepiej zaizolowany budynek, koszty inwestycji będą zwracać się o wiele wolniej.

Coraz więcej czynników przemawia za instalacją pompy ciepła. Poza zaletami z powyższej tabeli, widoczna jest tendencja rynkowa, zmierzająca do obniżenia cen urządzeń i ich montażu. W niektórych lokalizacjach Polski funkcjonują także specjalne programy dofinansowań do instalacji pompy ciepła, dzięki czemu możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent (np. w Gdańsku czy Krakowie możemy liczyć na zwrot ok. 40% kosztów). Jedną z możliwości jest także staranie się o dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Jeżeli otrzymamy taką dopłatę, możemy zyskać do 16% dofinansowania do kredytu.

Podsumowując:

Komentarze

 • greg

  Rodzice zamontowali 13 lat temu gruntową pompę ciepła szewcką super markę nie chcę wymienia ale miała wytrzymać na 30 lat (obliczenia zwrotu inwestycji) a w tym roku uszkodziła się spręzarka. koszt 7tysiecy. przeglady drobne awarie jak przy każdym. nie kazdy serwisant zna się na tych urządzeniach. przestoje bywały bolesne. suma sumarum rodzice dostawili kociołek gazowy. różnice w kosztach nie sa powalające. uważam że pompa ciepła ma rację bytu tylko tam gdzie nie ma dostępu do gazu.

 • konrad

  mam ogrzewanie elektryczne konwekcyjne za 160m2 nigdy nie prekroczyłem 500zł.

 • Tooba.pl

  Wszystko zależy od urządzenia i jego użytkowania. Niektóre osoby płacą bardzo dużo, inne potrafią bardziej oszczędzać i płacąc o wiele mniej - np. włączając pompę w godzinach, gdy taryfa jest niższa. Wszystko zależy też od budynku, czy jest dobrze ocieplony i jakie ma zapotrzebowanie energetyczne.

 • wili

  Podane kwoty to bzdura , tyle płaci się za prąd bez ogrzewania

 • Tooba.pl

  To są informacje od właścicieli pomp ciepła. Koszty ogrzewania zależą od rodzaju pompy, jej efektywności oraz od tego, jak dobrze zaizolowany jest budynek. Dlatego koszty ogrzewania nie muszą być analogiczne do wielkości budynku.

 • Asia

  Uzytkuje pompe ciepla powietrzna. Rachunki za prad sa spore ale faktycznie pompa chodzi 24h. Postaram sie ja wylaczac jesli nie bedzie potrzena. To dobra rada.

 • pompa

  Czemu ogrzewanie domu 150m jest droższe niż 177m? Taka wpadka na wstępie nie zachęca do dalszego czytania...

 • Tooba.pl

  Dziękujemy za krytyczne uwagi - artykuł został przebudowany i mocno rozwinięty. Zachęcamy więc do ponownej lektury i mamy nadzieję, że porady okażą się pomocne. Pozdrawiamy!

 • HPman

  Arti plus .. co to jest instalacja powietrzno/gruntowa? Przyznam,że nie słyszałem a chętnie się dowiem ? Oczywiście zgadzam się że pompy odwiertowe mają minimalny wpływ na środowisko .. ryzyko przerwania horyzontów wodnych etc... oczywiście profesjonalny odwiert ryzyko niesie minimalne...a teraz jeśli jesteś zwolennikiem pomp powietrze/woda . Wyobraź sobie osiedle domków jedorodzinnych...tak np 40 sztuk ... i każda ma pompę powietrze/woda ... i ten hałas z tych jednostek zewnętrzych, nakaładając się na siebie .... też wady ..wady ... wady ... może gorsze niż odwiert ..

 • HPman

  Kto to pisał na rany Chrystusa. Brak pojęcia o pompie ciepła... opłaca solankowa się dla źle ocieplonego budynku ? Chłopie ... za dodatkowym kosztem pompy ciepła np 30kW a nie 17 ( a przeskok cenowy jest tu duży, wierz mi ) idzie koszt dolengo źródła, które nierozerwalnie wiąże się z pompą ciepła ( np zamiast 4x100 metrów, 8x100 metrów. Wybij sobie pompę solankową do jakiejkolwiek modernizacji źle ocieplonego budynku. W takim przypadku trzeb wszystko zrobic by jednak termomodernizacja nastąpiła, ewentualnie zastosowac jako zło konieczne pompę powietrze/woda...nigdy do modernizacji solankowa...Stosunkowa niska temp 65StC.Czy widziałeś kiedyś nisotemperaturową instalacje ? Zwrot 7-10 lat w stosunku do jakiego paliwa alternatywnego ? Braki, braki, braki szczegółów... i nic nie napisałeś o możliowści chłodzenia budynku pompą ciepła, co jest szalenie ważne i popularne przy ocieplającym się klimacie i dobrej izolacyjności budynków... Brak konsekwecji w artykule..

 • OK

  Oczywiscie kolego . Pewnie Twoim zdaniem lepiej, aby całe osiedle domków napitalało weglem/ super groszkiem i wszyscy chodzili w maskach.

 • Arti plus

  Witam!
  Chyba nie do końca ktoś przygotował się do publikacji albo celowo zawężono temat. Dziś już nie potrzeba wielkiej działki aby zrobić wymiennik gruntowy.Zapewnia to instalacja powietrzno-gruntowa.I zupełnie pominięto temat degradacji środowiska poprzez wykonywanie głębokich odwiertów. Pozdrawiam przyszłych użytkowników pomp ciepła i zalecam dokładne przemyślenie tematu zanim nasze działania obrócą się przeciw nam.
  Arti plus