Dach kolebkowy inny niż wszystkie

Proste konstrukcje dachu są najłatwiejsze i najtańsze w budowie. Ale przy ich wykorzystaniu trudno osiągnąć oryginalne efekty. Bardziej niekonwencjonalne rezultaty uzyskamy, jeśli dach przybierze kształt kolebkowy.

Dach kolebkowy (łukowy) to mniej typowy rodzaj dachu dwuspadowego. Wyglądem przypomina wycinek walca. Jego połacie opierają się na kolistej konstrukcji. To nie jest łatwy i tani w wykonaniu dach. Może przysporzyć kłopotów podczas budowy i podnieść jej koszty. Kolebkowa konstrukcja jednocześnie zawęża możliwości wyboru materiału pokryciowego. Jeśli więc ktoś decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie, powinien zdawać sobie sprawę z trudności, które mogą go czekać, oraz z wydatków, bez których nie obejdzie się w tym przypadku. W zamian jednak otrzyma budynek zwieńczony w naprawdę oryginalny sposób. Nie bez znaczenia jest także fakt, że aranżacji wnętrz w takim domu nie utrudnią skosy. Pomieszczenia pod zaokrąglonym dachem są niemal tak samo ustawne, jak te na pełnych kondygnacjach. Wiązary kratowe w dachach kolebkowych mają przy tym większą rozpiętość, dzięki czemu na poddaszach nie ma konieczności stosowania utrudniających aranżację słupów.

Dom z dachem łukowym wyróżnia się oryginalnością
Dom z dachem łukowym wyróżnia się oryginalnością

Więźba prefabrykowana

W przypadku dachów kolebkowych najczęściej stosuje się więźby prefabrykowane. Wykonanie konstrukcji w sposób tradycyjny – na placu budowy – też jest możliwe, ale droższe i bardziej czasochłonne. Jedyna niedogodność związana z zastosowaniem przygotowanej w fabryce więźby polega na tym, że podczas montażu większych elementów może wystąpić konieczność użycia dźwigu.

Dach kolebkowy (łukowy) to mniej typowy rodzaj dachu dwuspadowego. Wyglądem przypomina wycinek walca. Jego połacie opierają się na kolistej konstrukcji.

Bardzo ważne jest przy tym, aby drewno konstrukcyjne zastosowane do wykonania więźby wyróżniało się wysoką jakością, było odporne na działanie warunków atmosferycznych, a jego wilgotność nie przekraczała 18%. Za najbardziej wytrzymałe jest uważane drewno klejone warstwowo. Poszczególne elementy konstrukcyjne montuje się za pomocą złączy ciesielskich lub przy użyciu kształtek perforowanych i płytek kolczastych. Te drugie ułatwiają pracę.

Izolacja termiczna

Dach kolebkowy można ocieplić na dwa sposoby. Od środka stosuje się podwójną izolację z wełny mineralnej. Ta opcja ma jednak dwa minusy: ogranicza wysokość pomieszczeń i zasłania krokwie. Drugi sposób polega na zewnętrznym ociepleniu za pomocą pianki PIR, którą montuje się do krokwi i na niej następnie tworzy ruszt z łat i kontrłat. To rozwiązanie jest jednak droższe. 

Pomieszczenia na poddaszu pod dachem kolebkowym mogą być nie mniej ustawne niż w domu piętrowym
Pomieszczenia na poddaszu pod dachem kolebkowym mogą być nie mniej ustawne niż w domu piętrowym

Najlepsza blacha

Nietypowa konstrukcja – zmieniający się kąt nachylenia - dachu łukowatego zawęża możliwości wyboru pokrycia dachowego. Na tego rodzaju dachach najczęściej stosuje się materiały elastyczne: blachę bitumiczną lub płaską. Znacznie trudniej jest wykonać pokrycie z drobnych elementów – np. z dachówki.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.