Dlaczego ściana jednowarstwowa to najzdrowszy wybór przy budowie domu?

Przy budowie domu zawsze stajemy przed dylematem: jak osiągnąć najcieplejsze ściany, a przy tym najzdrowsze i najbardziej oddychające. Niestety wielu inwestorów wpada w pułapkę źle rozumianej energooszczędności. Mylnie uważają, że zdrowa ściana to ściana ciepła z bardzo grubą warstwą termoizolacji. Zapominają, że ściana powinna być też paroprzepuszczalna.

Budowa ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego
Ytong
Budowa ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego

Z roku na rok coraz więcej mówi się o energooszczędności w budownictwie jednorodzinnym. To bardzo dobry trend, bo oznacza on nie tylko niższe koszty eksploatacji, ale i mniejsze zużycie energii, lepsze powietrze, jak i ochronę naturalnych zasobów Ziemi.

Unia Europejska stymuluje rozwój energooszczędnego budownictwa poprzez odpowiednie regulacje prawne. Od lat zaostrzane są normy termiczne dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych. Od 1 stycznia 2017 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych, który wynosi obecnie U≤0,23 W/(m2K). W kolejnych latach nastąpi jeszcze bardziej znaczące podniesienie kryteriów termicznych. W 2021 roku współczynnik będzie wynosił wyśrubowane U≤0,20 W/(m2K).

Także inwestorzy, którzy kalkulują późniejsze koszty eksploatacji domu, stawiają na najcieplejsze możliwie przegrody. Jednak pokutuje myślenie wyłącznie o współczynnikach i liczbach. I tak ściany domu traktowane są wyłącznie jak „gruba kołdra”, która ma jedynie zabezpieczać wnętrze przed ucieczką ciepła zimą na zewnątrz, czy chronić dom przed nagrzaniem latem. Zapomina się, że zdrowa przegroda ma działać tak samo jak skóra, która nie tylko izoluje termicznie, ale również oddycha, czyli wyrzuca na zewnątrz zbyt dużą ilość wilgoci.

Od lat zaostrzane są normy termiczne dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych. Od 1 stycznia 2017 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych.

Przez stulecia domy mieszkalne murowano w technologii jednowarstwowej – ściana była albo cała z kamienia, cegły lub drewna. Dopiero w nowoczesnym budownictwie pojawiły się ściany wielowarstwowe. Dziś najbardziej popularna jest ściana dwuwarstwowa: na ścianę konstrukcyjną (np. z ceramiki, betonu komórkowego lub silikatów) nakłada się od strony zewnętrznej warstwę termoizolacyjną (najczęściej styropian lub wełnę mineralną). Niestety taka ściana, choć może być bardzo ciepła, zwykle „nie oddycha”. Warstwa styropianu działa trochę tak, jakby dom był termosem. Trzyma ciepło, ale też utrudnia przenikanie pary wodnej przez ścianę.

Ściany jednowarstwowe w nowo budowanym domu
Ytong
Ściany jednowarstwowe w nowo budowanym domu

Kiedy ściana oddycha?

Popularny termin „oddychająca ściana” odnosi się do zdolności przegrody do przepuszczania pary wodnej. Oznacza to, że ściana taka nie stanowi bariery dla zjawiska dyfuzji, czyli odpływu pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz. To właśnie odpowiednia paroprzepuszczalność stanowi obok wysokiej izolacyjności termicznej ściany o dobrym mikroklimacie domu, od którego zależy nasz komfort życia i zdrowie.

Dlaczego dyfuzja pary wodnej jest taka ważna? W przypadku, gdy przegroda jest mało paroprzepuszczalna, we wnętrzach występuje problem z nadmiarem wilgoci, a w konsekwencji może nastąpić rozwój grzybów pleśniowych, co jest już bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Często dzieje się tak w starych domach, które nagle ocieplono styropianem i wymieniono okna na nowe i szczelne. Jeśli w takim przypadku nie zadba się o dobrą wentylację, pleśń na ścianach jest prawie murowana. W nowych obiektach, zwykle montuje się już wydajną wentylację mechaniczną. Ale powstaje budynek, którego zdrowy mikroklimat zależy od ciągłej wymiany powietrza.

Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego Ytong
Ytong
Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego Ytong

Ściana jak skóra

O paroprzepuszczalności przegrody mówi jej parametr techniczny zwany współczynnikiem oporu dyfuzyjnego, który określa szybkość przepływu pary wodnej. Im niższy, tym lepszy. I tak ściana z cegły pełnej ma współczynnik oporu dyfuzyjnego μ=7, a ściana z drewna sosnowego μ=12. Na przeciwnym biegunie jest styropian, którego współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi μ=60. Ocieplenie ściany za pomocą styropianu może być więc znaczącą przeszkodą dla swobodnej migracji wilgoci przez przegrodę.

Materiałem, który spełnia surowe wymogi izolacyjności termicznej, a przy tym ma doskonały parametr oporu dyfuzyjnego jest beton komórkowy.

Jeden z najlepszych współczynników oporu dyfuzyjnego wśród materiałów ściennych ma beton komórkowy, który mieści się przedziale μ=5/10. Co więcej bloczki z najcieplejszych odmian betonu komórkowego umożliwiają… budowę ściany jednowarstwowej bez ocieplenia!

Ideałem, z punktu widzenia fizyki budowli, jest bowiem jednorodność przegrody. To wiedza naszych przodków. W kamienicach czy chatach nie było problemu z pleśnią na ścianach. Oddychające jednowarstwowe ściany sprzyjały swobodnej dyfuzji pary wodnej, były niezależne od kosztownej i mechanicznej wymiany powietrza, które zaczyna dziś dominować w budownictwie.

Ytong

Ytong = ciepła i oddychająca ścian

Zdrowa ściana powinna być więc nie tylko ciepła, ale i oddychająca. Materiałem, który spełnia surowe wymogi izolacyjności termicznej, a przy tym ma doskonały parametr oporu dyfuzyjnego jest beton komórkowy.

W tej kategorii wyróżniają się bloczki Ytong Energo i Ytong Energo+. To jeden z najcieplejszych materiałów budowlanych do budowy ścian. Bloczki Ytong Energo o grubości 40 i 48 cm oraz bloczki Ytong Energo+ o grubościach 36,5 oraz 48 cm spełniają obecne normy termiczne dla ścian zewnętrznych. Obie najgrubsze odmiany odpowiadają nawet na planowane zaostrzenie norm termicznych dla ścian w 2021 roku. Ytong Energo+ o grubości 48 cm ma współczynnik przenika ciepła U=0,17 W/(m2K), co stawia go w czołówce najcieplejszych materiałów ściennych dostępnych na polskim rynku budowlanym.

Zarazem opór dyfuzyjny betonu komórkowego Ytong wynosi μ=5/10. Bloczki Ytong umożliwiają zatem budowę ciepłej i w pełni oddychającej ściany! Co stawia je w gronie najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku.

Dowiedz się więcej o jednowarstwowych ścianach Ytong: https://www.ytong-silka.pl/pl/sciany_zewnetrzne_jednowarstwowe.php