Dom na czasie

Nowoczesność utożsamiana jest z wygodą, brakiem ograniczeń, rozłożystością, ciekawą formą. Ponadto optymalny dom dla współczesnej rodziny oprócz estetycznego wyglądu powinien wykorzystywać wszystkie atuty lokalizacji oraz zapewniać niski koszt eksploatacji.

Współczesny dom to nie tylko nowoczesny wygląd, ale także dobrze pomyślany układ przestrzenny, który pozwoli maksymalnie wykorzystać powierzchnię budynku. Może być zbudowany zarówno w stylistyce modernistycznej nawiązującej do reprezentacyjnych podmiejskich willi, jak i inspirowanej architekturą dawnych dworków. Co jest wspólne dla obu stylów? Cechuje je logiczny rozkład pomieszczeń, który zapewni łatwe poruszanie się oraz gustowną aranżację. Poza tym w domach tych pomyślano o dodatkowych pomieszczeniach pomocniczych – takich jak spiżarnia, kotłownia, pralnia, suszarnia, garderoby – które stanowią oddzielną część gospodarczą. Wnętrze w domach nowoczesnych zawiera podział na strefy dzienną oraz nocną, co sprawia, że pokoje domowników nabierają bardziej prywatnego charakteru. Nowoczesny dom zaspokaja wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, zapewniając mu wygodę na co dzień.

Nawiązanie do tradycji

Domy inspirowane tradycyjnymi chatami czy dworkami świetnie wpasują się zarówno w podmiejski, jak i wiejski krajobraz. Wykorzystano w nich stabilne, sprawdzone rozwiązania, które dają poczucie bezpieczeństwa. Oprócz klasycznych kształtów nawiązujących do regionalnej tradycji architektonicznej wyróżniają się ciekawym, zaskakującym połączeniem materiałów oraz nowoczesnymi detalami wykończeniowymi. Zastosowanie elementów takich jak ganek,

Tradycyjne drewno dodaje elewacji lekkości
Tradycyjne drewno dodaje elewacji lekkości
podcienie wejściowe podtrzymywane zgrabnymi kolumnami, lukarny z ażurowymi balkonami buduje przytulny, ciepły klimat domu i sprawia, że dom niejako zaprasza do wnętrza. Co sprawia, że domy nawiązujące do tradycyjnej stylistyki nabierają współczesnego wyglądu? Nowoczesności dodają rozległe tarasy, które łączą pokoje dzienne domu z ogrodem i zapewniają łatwy kontakt z naturą. Proste bryły domów przykryte dwuspadowymi dachami pozwalają na ekonomiczną eksploatację. Naturalne materiały tworzące elewację, czyli drewniana okładzina, kamienne powierzchnie czy ceglane wykończenie, są chętnie wykorzystywane w projektach domów nowoczesnych.

Nowoczesne rozwiązania

Nowoczesna architektura wyróżnia się kubicznymi bryłami, geometrycznymi formami i dachami o małym kącie nachylenia, najczęściej płaskimi. Niestety są one w Polsce rzadsze, ponieważ często warunki zabudowy utrudniają opracowanie projektu domu o nowoczesnym charakterze. Konieczne są duże przeszklenia, które doskonale doświetlają pomieszczenia, zapewniają łatwy kontakt z naturą, a także otwierają budynek na otoczenie. Nowoczesne bryły nie muszą być rozłożyste czy skomplikowane. Dużą oszczędność energetyczną zapewnią proste, zwarte formy, racjonalnie rozplanowane, zaprojektowane na planie tradycyjnych figur – kwadratu czy prostokąta. Nieregularnie rozmieszczone okna o różnych powierzchniach dodają awangardowego wyglądu. Obszerne balkony, loggie i tarasy doskonale sprawdzają się w otoczeniu podmiejskim. Białe, tynkowane elewacje urozmaicają najczęściej nowoczesne materiały – takie jak stal, szkło, beton, klinkierowa okładzina, a także drewno poddane obróbce – które wydobywają urok prostych brył.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Obecnie łączy się oba nurty, tworząc niepowtarzalne formy. Współczesny dom musi zapewnić przede wszystkim wygodę i komfort oraz niski koszt utrzymania. Tradycyjne rozwiązania budowlane wzmacniają poczucie stabilności. Zwarte bryły o kubicznych kształtach to punkt wyjścia do stworzenia domu nowoczesnego. Ascetyczna forma urozmaicona ciekawymi detalami architektonicznymi doskonale wpisze się w polski krajobraz. Proste kształty zminimalizują straty ciepła i zwiększą energooszczędność budynku. Zainspirowane tradycyjnym stylem ganki, ryzality czy balkony zmniejszą ryzyko utworzenia mostków termicznych, kiedy będą miały zgeometryzowane kształty. Nowoczesną bryłę można przykryć dwuspadowym dachem. Wymaga on mniejszych nakładów finansowych, a okna połaciowe doprowadzą do wnętrz naturalne światło, które będzie źródłem darmowej energii cieplnej. Proste połacie dachu umożliwiają także montaż kolektorów słonecznych. Nowoczesne technologie pozwalają nam zastosować okna o lepszych parametrach cieplnych, dzięki czemu nie musimy już obawiać się ucieczki ciepła przez duże powierzchnie okienne. Zaprojektowane duże przeszklenia od strony południowej wspomagają ogrzewanie domu i otwierają go na okoliczną naturę. Narożne okna czy przeszklenia bez podziałów powiększają wizualnie proste bryły budynków. Stosowane w domach o tradycyjnym stylu okiennice czy ciężkie kotary zostały wyparte przez rolety i żaluzje, które chronią mieszkańców przed niepożądanymi podglądaczami.

Surową formę o białej, tynkowanej elewacji urozmaicają naturalne okładziny z kamienia, cegły czy drewna. Gustowne wykończenie tradycyjnymi elementami dodaje budynkowi elegancji i wdzięku. Kamienna okładzina nadaje wrażenie masywności, solidności i stałości. Cegła tworzy przytulny, ciepły charakter domu. Tradycyjne drewno dodaje elewacji lekkości, ale też wytrzymałości, zaś egzotyczne drewniane wykończenie tworzy urozmaicenie kolorystyczne. Przeszklenia i stalowe detale unowocześniają uproszczoną formę domu.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.