Dom z bali zbudowany w trzy miesiące?

Domy z bali są bardzo unikatową technologią budowlaną. Większość z nas kojarzy je z krajobrazem górskim. Tymczasem w wielu krajach domy z bali doceniono na skalę masową, dostrzegłszy wiele ich zalet.

Najbardziej popularne są w Kanadzie i w Skandynawii, co przeczy spotykanemu wśród laików stereotypowi, że domy z bali są nietrwałe. To zdecydowanie nieprawda, skoro sprawdzają się w tak surowych klimatach! W Skandynawii propaguje się budownictwo z bali jako ekologiczne, trwałe i nawiązujące do tradycji narodowej.

Szybkość budowy

Nie jest też przesadą, że dom z bali można postawić w trzy miesiące. Jego konstrukcja nie

wymaga prac mokrych – poza wylewaniem fundamentów i podłóg, dzięki czemu budowa jest niezależna od warunków atmosferycznych. Co więcej, bez trudu można rozłożyć taki dom i ponownie złożyć lub dobudować kolejne pomieszczenia. Czy to nie fantastyczny walor? Zasada budowy domów z bali jest podobna do przenośnego, składanego kempingu, tyle że ze znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Mogą nam służyć wszędzie przez długie lata.

Technologie budowy

Wymienia się dwie technologie stawiania domów z bali. Technika wieńcowa wykorzystuje grubsze bale, o różnej wysokości. To ten typ budowy tworzy charakterystyczne, urokliwie „jaskółcze ogony" w narożnikach, czyli skrzyżowane efektownie, choć prosto, bale. Bale układa się warstwowo. Technikę wieńcową wykorzystuje się szczególnie wtedy, gdy chcemy zachować wyraźny klimat typowego domu z bali. Druga z technik jest praktyczna, jeżeli mamy dostęp do bali o mniej jednorodnym kształcie i wymiarach. Technika sumikowo-łątkowa umożliwia budowane nawet z desek czy okrąglaków. Materiał scalają tzw. łątki, czyli słupy znajdujące się w narożnikach domu i w odstępach od 0,5 do 1,8 metra od narożników. Przy tej technice możemy bez trudu wykończyć ściany w dowolnym stylu. Jeśli mamy takie życzenie, mogą imitować ściany murowane, za to będą zdecydowanie tańsze, szczególnie przy technice sumikowo-łątkowej. W tej opcji bryła budynku jest klasycznie geometryczna, a pionowe łątki gwarantują proste ściany i chronią drzwi i okna przed osiadaniem budynku.

Koszt budowy

Pomijając szczegóły technologiczne, to, co jest najistotniejsze, to świadomość zalet tego typu budownictwa. Domy z bali najczęściej kosztują nas mniej. Cena za metr kwadratowy budynku całkowicie wykończonego – pod klucz – wynosi od 1 700 zł do 2 500 zł. Rozbieżność cenowa wydaje się być duża. Kwota zależy między innymi od wielkości domu, lokalizacji budowy, standardu wykończenia ścian wewnętrznych, kształtu projektu czy liczby okien dachowych. Korzyści cenowe nie są jednak największą zaletą domów z bali. Najistotniejsza jest szybkość budowy i doskonałe parametry izolacyjne, które główny w tym wypadku budulec ma z natury. Drewno znakomicie izoluje. Wystarczy powiedzieć, że przy użyciu bali o średnicy 22 cm dodatkowa izolacja jest zbyteczna – tak wskazują profesjonalne obliczenia współczynnika przenikania ciepła. W praktyce często inwestorzy decydują się dodatkowo zaizolować bale, ale jest to jedynie zabezpieczeniem podwyższającym gwarancję komfortu cieplnego. Jednocześnie drewniane ściany oddychają, co przydaje się latem. Wewnątrz drewnianych budynków w naturalny sposób tworzy się sprzyjający człowiekowi, szczególnie osobom dotkniętym alergią, mikroklimat. Powietrze ma lepszą wilgotność i właściwości fizyczne. Nie należy także obawiać się szkodników i grzybów, ponieważ bale są specjalnie impregnowane i poddawana tzw. sezonowaniu, co zabezpiecza je przed szkodnikami. Dobrze wybrane bale są także uodpornione na działanie ognia.

Komentarze

  • Tooba.pl 2014-07-14T12:33:08Z

    Zaletą budynków z drewna są ich właściwości termoizolacyjne – niskie przewodnictwo cieplne tego materiału pozwala na budowanie domów z niezbyt grubymi ścianami (20-30 cm). Przyjmuje się, że termoizolacyjne właściwości drewna są pięciokrotnie wyższe niż ścian wykonanych z cegły czy betonu. Średnica bali drewnianych w granicach 20-30 cm spełnia aktualnie obowiązujące wytyczne. Należy jednak pamiętać, że aby drewno użyte do budowy domu miało szansę spełnić swoje właściwości termoizolacyjne, bardzo ważna jest "kultura" wykonania, zarówno samego budulca, czyli bali, jak i fachowej obsługi firmy budowlanej, która takowy dom będzie stawiać.

    • tommik 2014-07-07T14:59:42Z

      "...przy użyciu bali o średnicy 22 cm dodatkowa izolacja jest zbyteczna – tak wskazują profesjonalne obliczenia współczynnika przenikania ciepła. .." Średnia grubość ściany, przy współczynniku lambda 0,16 W/mK powinna wynosić min. 62 cm, co daje średnicę bala min. 71 cm. Niestety.