Efektowne przeszklenia w nowoczesnym domu
Olbrzymie przeszklenia uważa się za nieodłączny element nowoczesnego budownictwa. Dawnej były kojarzone przede wszystkim z witrynami sklepów, ewentualnie z nadmorskimi willami. Dziś są obecne w projekcie każdego nowoczesnego budynku. Wielkogabarytowe drzwi i przeszklone ściany pozwalają na wprowadzenie do wnętrz więcej naturalnego światła, powiększają je optycznie i doskonale łączą z ogrodem.
Światło słoneczne jest nam niezbędne do życia. Gdy go zbyt długo brakuje, zaczynamy odczuwać obniżenie nastroju, tracimy energię. Z tego, jak ważne jest dobre oświetlenie, doskonale zdają sobie sprawę architekci i w związku z tym stale poszukują coraz doskonalszych rozwiązań, które zapewniłyby pomieszczeniom jak najwięcej światła. Znaczenie naturalnego oświetlenia doceniła austriacka firma Internorm, lider wśród producentów okien energooszczędnych, oferująca m.in. produkty, które pozwalają na przeszklenie nie jednej, a dwóch sąsiadujących ze sobą ścian. Uzyskanie takiego rezultatu jest możliwe dzięki ograniczeniu widocznych elementów konstrukcyjnych, zastosowaniu połączenia „szkło do szkła” oraz szklanych narożników. Efekt jest spektakularny, a ściany nie tracą przy tym nic z właściwości termoizolacyjnych i zachowują pełną stabilność.
Niewidoczny próg
Przy tak imponujących przeszkleniach doskonale prezentują się drzwi podnośno-przesuwne, zapewniające wygodne połączenie domu z ogrodem. Szklane drzwi powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także energooszczędne. Dokonując ich wyboru należy przede wszystkim przyjrzeć się sposobowi, w jaki został wykonany próg, gdyż to właśnie ten element stanowi najsłabsze ogniwo, przez które ucieka najwięcej ciepła. Niektórzy, aby pozbyć się problemu, wykonują dodatkowe ocieplenie. To rozwiązanie posiada jednak wadę, ponieważ wiąże się z niewygodnym w codziennym użytkowaniu podniesieniem wysokości progu. W związku z tym wszystkie drzwi oferowane przez
Internorm mają bardzo dobrze zaizolowany (Uf=1,29 W/m2K), niski próg z włókna szklanego. Odległość od powierzchni posadzki do górnej krawędzi szyny jezdnej od wewnątrz wynosi tutaj 12 mm, a od zewnątrz - 30 mm. Po zainwestowaniu w takie rozwiązanie nie trzeba już więcej obawiać się chłodnych powiewów wiejących od progu.Lekkie i bezpieczne drzwi
Niski i wygodny próg zastosowano również w najnowszym modelu drzwi przesuwnych KS 430, wyróżniających się wyjątkową izolacyjnością termiczną (Ud do 0,64 W/m2K dla elementu 5800 x 2800 mm), potwierdzoną certyfikatem pasywności. W drzwiach KS 430 w bardzo umiejętny i praktyczny sposób połączono PVC z zewnętrzną nakładką aluminiową, chroniącą produkt przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Z kolei wąskie ościeżnice i bezramowe elementy boczne zapewniają nieograniczony dopływ światła naturalnego. Projektując te energooszczędne drzwi, zadbano także o jak największą wygodę ich użytkowania. Nawet skrzydło ważące 400 kg z łatwością podnosi się i przesuwa, a to dzięki ukrytej w ościeżnicy opatentowanej prowadnicy ze zintegrowanym odbojnikiem. Te wyjątkowe drzwi wyróżniają się również designem; ich kanciasta stylistyka doskonale komponuje się z pozostałymi propozycjami od Internorm.
Nieograniczone możliwości
W produktach firmy Internorm maksymalnie ograniczono wszystkie widoczne elementy konstrukcyjne, co pozwala na stworzenie z ich wykorzystaniem całkowicie unikalnych, nowoczesnych aranżacji wnętrz. Ciekawe efekty zapewnia także połączenie „szkło do szkła”. Wszystkie modele drzwi podnośno-przesuwnych od Internorm można łączyć ze szklanymi ścianami oraz narożnikami, przy czym przeszklenia mogą być wykonywane nawet w bardzo dużych rozmiarach. Możliwości są więc nieograniczone, ich kierunek wyznacza jedynie nasza wyobraźnia. To wszystko razem wzięte sprawia, że innowacyjne propozycje Internorm stanowią inspirację dla architektów na całym świecie.