Ekoprojekt. Gazowe kotły kondensacyjne

We wrześniu 2015 roku wejdzie w życie unijna dyrektywa, która na dobre zmieni rynek urządzeń grzewczych. Z obiegu zostaną wycofane wszystkie niskoefektywne piece, a na znaczeniu zyskają urządzenia czerpiące ciepło z odnawialnych źródeł energii.

Ekoprojekt to termin, który określa projektowanie rozmaitych produktów z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko w trakcie całego cyklu ich istnienia – od procesu produkcji po unieszkodliwienie jako odpady. Ocenia się, że aż 80 procent wpływu danego urządzenia na środowisko przewiduje się jeszcze na etapie projektowania. Od 26 września zaczną obowiązywać dwie dyrektywy unijne związane z ekoprojektowaniem. Pierwsza dotyczy wymogów, jakie muszą spełniać oferowane na rynku urządzenia grzewcze o mocy do 400 kW. Od tej pory w sprzedaży będą dostępne wyłącznie te, które spełnią określone normy efektywności energetycznej.

Etykieta efektywności energetycznej dla urządzeń grzewczych
e-instalacje.pl
Etykieta efektywności energetycznej dla urządzeń grzewczych

Etykiety efektywności energetycznej

Druga dyrektywa z kolei odnosi się do obowiązku umieszczania na nich specjalnej etykiety informującej o klasie efektywności energetycznej oraz poziomie mocy grzewczej i akustycznej. Wymóg etykietowania obejmie kotły, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jednolite oznakowanie ma ułatwić klientom porównanie parametrów poszczególnych urządzeń, w tym ich energooszczędności. Obecnie urządzenia grzewcze, które nie spełniają nowych europejskich standardów, stanowczo przeważają wśród funkcjonujących systemów. Mogą stanowić nawet 90 procent wszystkich urządzeń grzewczych. Nowe regulacje unijne wprowadzą więc niemałą rewolucję, a z rynku niemal całkowicie znikną na przykład konwencjonalne piece gazowe.

Kotły kondensacyjne

Co to oznacza dla inwestorów, którzy w swoim przyszłym domu planują zainstalować ogrzewanie gazowe? Będą mogli zamontować wyłącznie kocioł kondensacyjny wyposażony w niskoenergetyczne pompy obiegowe. Zgodnie z nowymi przepisami, średnioroczna sprawność kotłów gazowych powinna wynosić ponad 86%. Zdaniem ekspertów warunek ten są w stanie spełnić wyłącznie kotły kondensacyjne. Jedyny wyjątek przewiduje się dla pieców z otwartą komorą spalania montowanych w celu modernizacji instalacji, w których niezależne pojedyncze urządzenia pracują w układzie wspólnego komina. Takie rozwiązania jednak są stosowane niezwykle rzadko.

W sprzedaży pozostaną jedynie kotły gazowe, których średnioroczna sprawność wynosi ponad 86%
W sprzedaży pozostaną jedynie kotły gazowe, których średnioroczna sprawność wynosi ponad 86%

Gazowe kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło kondensacji, czyli energii zawartej w parze wodnej powstającej w procesie spalania. W urządzeniach tradycyjnych ta energia nie jest wykorzystywana i wraz ze spalinami bezużytecznie znika w kominie. Ocenia się, że sprawność kotłów kondensacyjnych o około 16 procent przewyższa sprawność klasycznych urządzeń gazowych. Temperatura spalin nie przekracza w nich 35-40 stopni. Takie schłodzenie spalin powoduje wykraplanie się pary wodnej, która, jak zostało powiedziane powyżej, jest dodatkowo wykorzystywana do ogrzewania. Wybierając rodzaj gazowego kotła kondensacyjnego, możemy zdecydować się na urządzenie stojące lub wiszące, jedno- lub dwufunkcyjne. Piece wiszące są mniejsze. W jednofunkcyjnych woda jest podgrzewana w osobnym zasobniku, a w dwufunkcyjnych – ulega podgrzaniu w sposób przepływowy, czyli podczas odkręcenia kranu.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać we wrześniu bieżącego roku, ale warto wziąć je pod uwagę również wówczas, gdy planuje się wyposażyć swój dom w urządzenia grzewcze jeszcze przed tym terminem. Dobrze jeśli zaprojektowany system grzewczy zostanie zweryfikowany pod kątem nowych przepisów i kosztów eksploatacyjnych. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.