Elektroniczne księgi wieczyste – jak je sprawdzić przez internet?

Wgląd do księgi wieczystej to jedna z istotnych kwestii podczas zakupu nieruchomości – zarówno mieszkania, jak też domu czy działki budowlanej. Jeszcze do niedawna księgę mogliśmy sprawdzić wyłącznie we właściwym sądzie rejonowym, w obecności pracownika danego wydziału. Obecnie jednak możemy zrobić to bez wychodzenia z domu, korzystając z internetu.

Czym są księgi wieczyste i czego można się z nich dowiedzieć?

Księga wieczysta do zbiór informacji dotyczących stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Co istotne, dane zawarte w księdze wieczystej mogą w sytuacjach sporych mieć pierwszeństwo przed rzeczywistymi prawami, które nie są wpisane do księgi. Jeżeli zatem ktoś nie jest już właścicielem danego lokalu, a w księdze wciąż figuruje jako właściciel – ważniejszy będzie zapis w księdze wieczystej. Wyjątkiem są sytuacje, w których zostanie wykazana zła wola (np. jeżeli osoba kupująca lokal miała świadomość, że sprzedawca w rzeczywistości nie jest już właścicielem).

W poszczególnych działach księgi wieczystej możemy znaleźć szereg informacji, które z punktu widzenia nabywcy nieruchomości są kluczowe. Oprócz danych właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, zawarte są tam również zapisy dotyczące m.in.:

  • powierzchni użytkowej nieruchomości,
  • udziałów poszczególnych właścicieli (jeżeli jest więcej niż 1 właściciel),
  • służebności drogi koniecznej (czyli prawa do przejazdu innych osób przez naszą działkę),
  • części wspólnych nieruchomości (dotyczy to przede wszystkim mieszkań w blokach),
  • hipoteki, jeżeli nieruchomość jest nią obciążona (może to być hipoteka umowna, np. niespłacony kredyt na budowę, lub przymusowa – ustanowiona przez sąd lub prokuraturę).

Elektroniczne księgi wieczyste
Elektroniczne księgi wieczyste

Księga wieczysta online

W lutym 2016 roku zostało wydane rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym. W związku z tym księgi, które do tej pory mogliśmy przeglądać wyłącznie w sądzie (lub złożyć wniosek o odpis z księgi wieczystej), zostały zdigitalizowane – przeniesione do internetu i zamieszczone w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Wykaz elektronicznych ksiąg wieczystych oraz informacje na ich temat możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

Na portalu możemy zarówno przeglądać zawartość ksiąg wieczystych, jak też złożyć wniosek o wydanie odpisu interesującej nas księgi, zweryfikować autentyczność i aktualność wydruku z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (np. jeżeli otrzymaliśmy odpis od sprzedawcy nieruchomości), a także uzyskać dostęp do informacji o postępach w sprawie dokonania wpisu do księgi wieczystej – do tego jednak potrzebujemy już profilu zaufanego ePUAP.

Przeglądanie księgi wieczystej w internecie – tak samo jak w sądzie rejonowym – jest bezpłatne. Jedyna rzecz, jakiej będziemy potrzebować, to numer księgi wieczystej, który należy wpisać w wyznaczonym polu na portalu. Następnie zaznaczamy pole „Nie jestem robotem”, po czym klikamy przycisk „Wyszukaj księgę” – wówczas wyświetlą się dane z wybranej księgi wieczystej.

Jak uzyskać odpis z elektronicznej księgi wieczystej?

Chcąc uzyskać odpis z elektronicznej księgi wieczystej, również potrzebujemy jej numeru. Niezbędne jest także posiadanie konta e-mail, na które otrzymamy link do zamówionych przez nas dokumentów. Sama procedura składania wniosku online nie jest skomplikowana: klikamy zakładkę „Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”. Następnie wpisujemy numer księgi, której dotyczy nasz wniosek, i rozwiązujemy proste zadanie logiczne, po czym klikamy przycisk Dalej. Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju odpisu (zwykły, zupełny czy wyciąg) oraz formy dostarczenia (dokument do samodzielnego wydruku lub dokument wydany pocztą).

Chcąc uzyskać odpis z elektronicznej księgi wieczystej, również potrzebujemy jej numeru. Niezbędne jest także posiadanie konta e-mail, na które otrzymamy link do zamówionych przez nas dokumentów.

Po uzupełnieniu wymaganych pól otrzymamy informację o wysokości opłaty za wydanie odpisu. Na tym etapie możemy także usunąć wniosek, zmodyfikować go lub dodać następny. Wpisujemy także adres e-mail oraz dane do doręczenia wniosku. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności – kiedy zostanie ona zaksięgowana, otrzymamy link do dokumentów, który będzie aktywny przez 14 dni – w tym czasie musimy pobrać odpis lub wyciąg (jeżeli zaznaczyliśmy opcję do samodzielnego wydruku).

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych to duże udogodnienie dla osób planujących zakup nieruchomości. W ten sposób możemy bowiem szybko sprawdzić stan prawny danej działki budowlanej, domu czy mieszkania, a co za tym idzie – uniknąć wpakowania się w kłopoty związane np. z zatajoną hipoteką.

Komentarze