Elewacja w dobrym stanie przez wiele lat

Docieplone, pokryte tynkiem i dobrze dobraną farbą ściany sprawiają, że budynek wygląda nie tylko estetycznie, ale także dobrze harmonizuje z otoczeniem. Zabrudzenia, zacieki czy uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że dom wygląda na zaniedbany. Jak uchronić elewację przed szkodliwymi czynnikami?

Nienaganny wygląd elewacji

Aby budynek był atrakcyjny wizualnie, konieczne jest dbanie o stan elewacji. Ściany zewnętrzne są wizytówką domu, zatem zawsze powinny wyglądać nienagannie. Elewacja jest jednak narażona na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a zatem deszcz, zmienne temperatury, silny wiatr, zanieczyszczenia z ulicy oraz tzw. agresję mikrobiologiczną. Zanieczyszczenia emitowane przez okoliczne zakłady przemysłowe czy pojazdy przyczyniają się w znacznym stopniu do obniżenia walorów estetycznych fasady. Brud, który na niej osiada, jest trudny do usunięcia, zwłaszcza jeśli jest ona pokryta nieodpowiednio dobranymi tynkami lub farbami. Dodatkowo mogą pojawić się pęknięcia powłoki elewacji powstałe w wyniku naprężeń dynamicznych spowodowanych natężeniem ruchu komunikacyjnego. Niekorzystnie także wpływają skupiska zieleni, które w połączeniu z wilgocią są przyczyną powstawania ognisk korozji biologicznej, a więc zarodników alg i grzybów pleśniowych.

Właściwości termoizolacyjne

Dobry stan ścian zewnętrznych jest ważny nie tylko ze względu na estetykę budynku, ale także odpowiednie ocieplenie. Należy bowiem pamiętać, że odpowiednia termoizolacja pozwoli ograniczyć koszty eksploatacji domu przez zmniejszenie zużycia energii oraz chronić środowisko naturalne dzięki niższej emisji dwutlenku węgla. Jedynie dobrze dobrane produkty zagwarantują trwałość elewacji. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest odpowiednie dopasowanie materiałów, biorąc pod uwagę specyfikę oraz lokalizację domu. Pozwoli to osiągnąć efekt zapewniający skuteczną izolację, wytrzymałość oraz estetyczny wygląd. Ważne jest, aby zastosowane farby oraz tynki miały odpowiednie właściwości.

Nowoczesna technologia

Innowacyjnym rozwiązaniem jest stosowanie nowych produktów zawierających teflon. Ten dodatek zapobiega osadzaniu się kurzu i brudu na powierzchni fasady, ułatwia czyszczenie oraz usuwanie zabrudzeń, a także zapewnia ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, chroni przed wnikaniem wody i sprawia, że szybko ona spływa z powierzchni elewacji. Ponadto teflon zabezpiecza przed wypłukiwaniem substancji ochronnych zawartych w farbach i tynkach.

Ponadto wysokogatunkowe żywice zastosowane w produktach sprawiają, że charakteryzują się one wysoką elastycznością i odpornością na powstawanie pęknięć na powłoce. Jest to szczególnie ważne, gdy w okolicy jest duży ruch komunikacyjny mogący powodować duże naprężenia dynamiczne. Nowoczesne produkty zawierają także składniki, które zapobiegają ogniskom korozji biologicznej spowodowanym przez powstawanie i rozwój zarodników alg i grzybów pleśniowych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.