Energooszczędna pompa geotermalna Vikersonn Bjorn

W dzisiejszych czasach warto spojrzeć na to co nas otacza i w jakim środowisku żyjemy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi jakie zmiany na naszej ziemi wyrządził człowiek i coraz większa urbanizacja. Zaczynamy przejmować się tym, w jakim klimacie żyjemy, jakie spożywamy pokarmy i z jakich materiałów stworzone są otaczające nas przedmioty.

Co na to Unia Europejska?

Nowe dyrektywy Unii Europejskiej, a szczególnie najnowszy program dofinansowania na lata 2014-2020, wspierają przedsiębiorstwa i konsumentów do inwestowania w nowe ekologiczne rozwiązania. Cele polityki klimatycznej UE to ograniczenie degradacji środowiska naturalnego i jego zasobów oraz kształtowanie postaw ekologicznych. Intensywne działania promocyjne krajów oraz organizacji ekologicznych wspierają wspólną politykę klimatyczną w obliczu negatywnych skutków zmian klimatu. UE wszystkim członkom narzuca wymogi ekologiczne oraz produkcję materiałów zgodnie z unijnymi dyrektywami nakazującymi eliminowanie ze swoich produktów związków metali ciężkich. Według ustawy OZE, która została uchwalona przez rząd w 2009 roku, Polska deklaruje, że do 2020 roku co najmniej 15% udziału energii będzie pochodziła z odnawialnych źródeł.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Energia ze źródeł odnawialnych to energia pochodząca z naturalnych procesów przyrodniczych, pozyskiwana nie z kopalnych, lecz odnawialnych źródeł energii. OZE stanowi alternatywę dla tradycyjnych nośników energii. Ich zasoby uzupełniają się w naturalnych procesach i traktuje się je jako niewyczerpalne. Pozyskiwanie energii z tych źródeł jest również przyjazne środowisku naturalnemu. W latach 2003-2010 w 27 krajach UE z roku na roku rosła ilość energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

W ostatnich latach zawrotną karierę zrobiło ekologiczne budownictwo oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Energooszczędne rozwiązania w budownictwie mają wiele atutów i warto w nie zainwestować. Jednym z takich rozwiązań, które mają relatywnie niski okres zwrotu inwestycji jest pompa ciepła, która z wnętrza ziemi ciągnie naturalne ciepło i doprowadza je do gospodarstwa domowego, zmniejszając jednocześnie opłaty za ogrzewanie. Dzisiaj cena nie jest już przeszkodą w realizacji takich inwestycji, gdyż pompa ciepła zwraca się już po kliku latach użytkowania. Pompa geotermalna Bjørn firmy Vikersønn jest nowoczesnym urządzeniem, wykorzystującym naturalną energię cieplną nagromadzoną w naturalnym środowisku. Pompa przeznaczona jest zimą do ogrzewania, a latem do chłodzenia pomieszczeń. Dostarcza też ciepłą wodę użytkową. Konsumenci zauważają, że oszczędzanie energii jest prostsze niż przypuszczali i nie wiąże się z wyrzeczeniami.

Vikersonn

Zasada działania pompy ciepła Bjørn firmy Vikersonn.

Pompy ciepła wykorzystują przepływ powietrza z obszaru niższej temperatury do wyższej. Jest to naturalny proces przebiegu ciepła. Procesy te zachodzą w zamkniętym obiegu termodynamicznym, gdzie za pomocą geotermalnej pompy ciepła można wykorzystać ten przebieg do ogrzewania pomieszczeń. Energia elektryczna, która jest niezbędna do działania geotermalnej pompy ciepła, jest odpowiednikiem paliwa w piecach tradycyjnych. Najpierw pobierana jest energia z otoczenia zewnętrznego: powietrza, wody lub gruntu. Kumulowana jest w specjalnych katalizatorach i za pomocą sprężarki spręża powietrze, powodując zwiększenie jego temperatury. Sprężenie powietrza zwiększa jego temperaturę w identyczny sposób w jaki można ogrzać ręce, wzajemnie je o siebie ocierając. W taki właśnie sposób energię przekazujemy do budynku, a czynność ta może być powtarzana w kółko.

Zimą w naszym kraju temperatury powietrza są bardzo niskie, więc ciepło z powietrza nie jest tak łatwo uzyskać. Energię z wody mogą wykorzystać osoby, które mają dostęp do naturalnych zbiorników. Dlatego w naszym kraju polecanym rozwiązaniem jest pompa gruntowa, którą proponuje firma Vikersønn. Bezpłatna, naturalna energia z wnętrza ziemi dostarcza 75% energii dla pompy. 25% to zasilanie w formie prądu elektrycznego, co w sumie daje 100% mocy grzewczej. Rozwiązania geotermalne Vikersønn nadają się do starszych i nowych budynków. Urządzenia są bezobsługowe, a cały system jest bezpiecznym i cichym rozwiązaniem. Jego stała praca nie przeszkadza domownikom i sąsiadom.

Korzyści dla użytkowników pomp ciepła:

  • ochrona środowiska naturalnego
  • korzystanie ze źródeł odnawialnej energii
  • cykliczny pobór energii bez względu na pory roku i warunki klimatyczne
  • nowoczesna technologia oraz wysoki komfort użytkowania (bezobsługowość)
  • szybki zwrot inwestycji oraz niskie koszty eksploatacji