Farba magnetyczna – zastosowanie, zalety i wady

Kto długo już mieszka w swoim mieszkaniu i chętnie chciałby coś zmienić, farba magnetyczna doskonale się do tego celu nadaje. Przy pomocy farby magnetycznej da się stworzyć w mieszkaniu praktyczne i niezwykłe miejsca, jakich na pewno nie znajdzie się u nikogo innego. Zamiast używać gwoździ taśmy klejącej, można tam mocować notatki, zdjęcia, a nawet klucze i małe narzędzia.

Poznaj wady i zalety farby magnetycznej
MagiaKolorów
Poznaj wady i zalety farby magnetycznej

Ten trik udaje się tylko z farbą magnetyczną. Chodzi tutaj o farbę do malowania ścian, najczęściej silikonową, która zawiera cząsteczki metalu – proszek żelazny. To oznacza, że farba sama w sobie nie jest magnesem, tylko zawiera metal, i posiada takie same właściwości jak normalny kawałek żelaza. Magnesy przyczepiają się do tej farby, tak jak na przykład do lodówki albo innej stalowej płyty. Oczywiście, można by powiesić tablicę korkową i mocować przedmioty pinezkami, ale to już nie ten efekt.

Zaletą magnetycznej ściany jest łatwość zawieszania notatek. Zawsze pod ręką można też mieć na ścianie klucze i drobne narzędzia. Przy odrobinie nakładu pracy da się przy pomocy farby magnetycznej wyczarować memoboard.

Na co trzeba zwrócić uwagę stosując farbę magnetyczną?

Doświadczenie pokazuje, że farba magnetyczne działa nie z każdym rodzajem magnesu. Jaki efekt powstanie, zależy od magnesu oraz grubości warstw farby. Przy słabych magnesach może się zdarzyć, że przyczepione przedmioty odpadną, ponieważ siła przyciągania będzie zbyt mała. Zbyt mocnych magnesów również nie należy używać.

W centymetrze kwadratowym farby magnetycznej jest naturalnie mniej żelaza, niż w stalowej blasze drzwi lodówki, na przykład. Aby zwiększyć ilość żelaza na ścianie, trzeba nałożyć kilka warstw farby magnetycznej. Im grubsza powstanie powłoka magnetyczna, tym silniejsze będzie mocowanie magnesów, w każdym razie nie należy oczekiwać, że kilkakrotne malowanie farbą magnetyczną da podobne jak efekty, jakie wykazuje stalowa płyta.

Na 5-6 m2 powierzchni ściany potrzebna jest ilość około jednego litra farby magnetycznej. Zaleca się nałożenie co najmniej trzech warstw. To oznacza, że litr wystarczy na nie więcej niż 2 m2 ściany. Zalecana ilość waha się w zależności od producenta.

Farbą magnetyczną można malować także drewno, gips, plastik itp.
Tikkurila
Farbą magnetyczną można malować także drewno, gips, plastik itp.

Malowanie farbą magnetyczną

Farba magnetyczna jest dostępna w bieli i kilku innych kolorach. Jeśli ktoś życzy sobie mieć jakiś specjalny kolor albo odcień, może po prostu na wierzch farby magnetycznej nałożyć ten właśnie kolor. Możliwe jest również pomalowanie farby magnetycznej lakierem tablicowym. Pod określaniem lakier albo farba tablicowa rozumie się farbę, której powierzchnia po wyschnięciu może być używana jak tablica. Dostępna jest też biała farba tablicowa, na której można pisać ołówkiem.

Jeśli farba magnetyczna ma być docelowo pomalowana normalną farbą, farbą tablicową albo białą tablicową, zachowując właściwości magnetyczne i jednocześnie będąc podkładem do pisania, trzeba się nastawić na 5-6 warstw. Zasadniczo farba magnetyczna może być bez problemu łączona z innymi farbami ściennymi.

Ważne jest, aby podłoże do malowania farbą magnetyczną było czyste i odtłuszczone. Stara farba musi być gruntownie usunięta, a wszelkie nierówności wygładzone. Im gładsza będzie powierzchnia, tym lepszy efekt końcowy.

Przed nakładaniem farbę trzeba dokładnie wymieszać, aby osiadły proszek żelaza na nowo równomiernie rozprowadzić. Malować można pędzlem albo wałkiem, natomiast farba magnetyczna nie nadaje się do nanoszenia poprzez natryskiwanie.

Kto ma wątpliwości, co liczby nakładanych warstw, może je łatwo przetestować. W każdym razie nie warto pozostawiać raz otwartej puszki z farbą magnetyczną; lepiej zwiększyć siłę przyciągania ściany, niż pozwolić farbie wyschnąć gdzieś w szafie.

Między nakładaniem poszczególnych warstw trzeba odczekać około czterech godzin, aż farba wyschnie. Czas wysychania ostatniej warstwy magnetycznej przed nałożeniem warstwy dekoracyjnej normalnej farby, powinien wynosić 24 godziny. Nie należy mieszać zwykłej farby z magnetyczną, ani jej rozcieńczać, ponieważ w ten sposób zmniejszają się też właściwości magnetyczne. Najlepiej jest malować ścianę w temperaturze pokojowej.

Wielkopowierzchniowe zastosowanie farby magnetycznej może mieć pewien wpływ na fale radiowe. Użycie telefonów komórkowych oraz łączności WLAN może wykazywać zakłócenia. Przy zwykłej wielkości tablicy magnetycznej w mieszkaniu tego rodzaju niedogodności jednak nie występują.

Farba magnetyczna może właściwie być zastosowana wszędzie tam, gdzie może się przydać tablica magnetyczna.
Nefere
Farba magnetyczna może właściwie być zastosowana wszędzie tam, gdzie może się przydać tablica magnetyczna.

Zastosowanie farby magnetycznej

Farba magnetyczna może właściwie być zastosowana wszędzie tam, gdzie może się przydać tablica magnetyczna. Czy to w kuchni, na korytarzu, czy w pokoju dziecinnym; oczywiście również w łazience i sypialni. Podstawowa zaleta tej farby polega na tym, że rozmaite notatki, zdjęcia albo szkice można zawieszać tam, gdzie taśma klejąca albo pinezki mogłyby uszkodzić ścianę.

Dzieci mają z magnetyczną ścianą też wiele radości, jako że można na niej pisać, mocując magnetyczne litery, albo przyklejać różne figury. Fantazja dzieci daje się tutaj realizować na różne sposoby. Aby powierzchnię wyczyścić, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ścierką. Do głównych obszarów zastosowania farby magnetycznej należą:

  • kuchnia – notatki na zakupy,
  • biuro – ważne notatki zawsze pod ręką,
  • pokój dziecinny – mocowanie obrazków, zabawa,
  • korytarz – wiadomości dla domowników.

Usuwanie farby magnetycznej

Teoretycznie nie ma potrzeby usuwania farby magnetycznej ze ściany; kto nie ma więcej ochoty na taką funkcję ściany, może po prostu pozdejmować wszystkie notatki i obrazki. Fizyczne usunięcie farby ze ściany jest raczej dużym wyzwaniem. Jeśli ktoś zawczasu przewiduje zlikwidowanie warstwy magnetycznej, może ją nałożyć na tapetę, którą łatwo jest zdjąć.

Poza tym farbą magnetyczną można malować także drewno, gips, plastik itp. Takich zastępczych materiałów można użyć, aby stworzyć magnetyczną tablicę, którą w razie potrzeby da się bez problemu usunąć.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.