Folie grzewcze zamiast tradycyjnego ogrzewania podłogowego – czy warto?

Żaden rodzaj ogrzewania domu nie cieszy się tak dużą popularnością jak ogrzewanie podłogowe. Istnieje jednak popularna alternatywa, jaką jest folia grzewcza. Czy warto wybrać to rozwiązanie? Sprawdzamy!

 

Folia grzewcza zamiast tradycyjnego ogrzewania podłogowego, czy to się opłaca?
Folia grzewcza zamiast tradycyjnego ogrzewania podłogowego, czy to się opłaca?

 

Ciepła podłoga chroni przed efektem „zimnych stóp” i zapewnia komfort równomiernego rozkładu temperatury w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe znane już od starożytności (podgrzewano podłogi w dawnych termach) zaczęło przeżywać renesans w ciągu ostatnich kilkunastu latach. Główną przyczyną powrotu do tej komfortowej metody ogrzewania stało się projektowanie budynków energooszczędnych, o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Metody ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie powierzchniowe można zasadniczo podzielić na trzy rodzaje w zależności od elementów grzewczych:

1. Przewody z gorącą wodą – podgrzewana w kotle centralnego ogrzewania woda przepływa przez system rur ułożonych na podłodze. Instalację wykonuje się w dwóch technologiach – mokrej i suchej. Pierwsza, tradycyjna i wciąż popularna metoda, polega na ułożeniu i zamocowaniu rurociągu, który następnie jest zalewany wylewką. Ta z kolei jest podstawą do ułożenia wierzchniej warstwy podłogi. Technologia sucha natomiast, nie obciąża stropu ciężką warstwą wylewki i jest stosowana również tam, gdzie wysokość podłogi jest ograniczona.

2. Elektryczne spirale grzewcze – ciepło jest wytwarzane na zasadzie grzejnika elektrycznego i przekazywane do warstwy podłogowej.

3. Folie grzewcze – nowoczesna metoda ogrzewania podłogowego, wykorzystująca promieniowanie podczerwone.

 

Dlaczego warto stosować folie grzewcze?
Dlaczego warto stosować folie grzewcze?

 

Folie grzewcze – proste i wygodne ogrzewanie podłogowe

W przypadku tak tradycyjnych źródeł ciepła jak zawieszane na ścianach grzejniki, nie mówiąc o piecach kaflowych, od momentu rozpalenia w piecu do czasu odczuwalnego wzrostu temperatury w pomieszczeniu musi upłynąć dużo czasu. Powietrze otaczające grzejnik przejmuje ciepło i, jako lżejsze, unosi się do góry, a na jego miejsce napływa powietrze chłodne. Z tego wynikają dwie niekorzystne dla mieszkańców domu rzeczy:

  • cyrkulacja powietrza wprawia w ruch cząstki kurzu i innych alergenów, co bardzo negatywnie odbija się na samopoczuciu alergików,
  • ciepłe powietrze unosi się do góry i najwyższa temperatura w pomieszczeniu panuje na bardzo niekorzystnej dla nas wysokości, na poziomie głowy, podczas gdy stopy pozostają nadal na „biegunie zimna”, ponieważ podłoga ogrzewa się na końcu.

 

Poznaj metody ogrzewania podłogowego
Allegro
Poznaj metody ogrzewania podłogowego

 

Folia grzewcza jest elementem grzejnym zbudowanej z pasków grafitowych zalaminowanych miedzy dwiema warstwami folii poliestrowej. Grubość folii grzewczej jest bardzo niewielka – 0,4 mm. Jest produkowana o szerokości 25 cm, 50 cm, 100 cm i długości będącej zwykle wielokrotnością 25 cm. Folia może być kupiona w rolce albo jako zestaw z pociętej rolki.

Dlaczego warto stosować folie grzewcze?

  • Folia grzewcza jest elektrycznym elementem grzewczym, który zamienia prąd elektryczny wprost w energię cieplną. Materiał przewodzący prąd jest otoczony cienką powłoką z tworzywa sztucznego, chroniąca go przed wpływami zewnętrznymi. Połączenie z przewodami zasilającymi zamyka obwód elektryczny. Materiał przewodzący wykazuje jednak wysoką oporność elektryczną, która powoduje równomierne nagrzewanie. Energia termiczna jest przekazywana do otoczenia w formie promieniowania podczerwonego. Promienie podczerwone trafiając bezpośrednio na stałe powierzchnie, jak choćby ludzka skóra, powodują w nich ruch cząsteczek. Podobnie jak promienie słońca dają przyjemne uczucie ciepła i komfortu w ogrzewanym pomieszczeniu.
  • Bezpośrednie ogrzewanie powierzchni poprzez promieniowanie, a nie cyrkulację wcześniej ogrzanego powietrza, sprawia, że w pomieszczeniu brak jest unoszących się cząsteczek pyłu i alergenów. Rozkład temperatury w pionie jest zbliżony do idealnego: na wysokości głowy panuje temperatura niższa niż na poziomie stóp.
  • Ogrzewanie powierzchniowe folią grzewczą jest opłacalne ekonomicznie. Dzięki niskiej temperaturze promieniowania podczerwonego folii, oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu może być zredukowana o ok. 12%.
  • Folia grzewcza jest źródłem ciepła przyjaznym dla środowiska naturalnego. Doskonale nadaje się do współpracy z odnawialnymi źródłami energii, jak panele fotowoltaiczne. W ten sposób ogrzewanie domu może się odbywać oszczędnie przy pomocy energii elektrycznej wytworzonej we własnym zakresie.
  • Zastosowanie folii grzewczej jest rozwiązaniem elastycznym i perspektywicznym – może być rozszerzane na kolejne pomieszczenia, a zasilanie z sieci energetycznej może być zastąpione własną energią fotowoltaiczną.
  • W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego wodnego, które wymaga stosunkowo dużego podniesienia podłogi, folia grzewcza zapewnia instalację całkowicie niewidoczną.
  • Bardzo cienka folia grzewcza może być wszechstronnie kombinowana z różnymi pokryciami podłogowymi:panele, deski podłogowe, korek, linoleum, płytki ceramiczne, wykładzina PVC.
  • System grzewczy oparty na zastosowaniu foli z promieniowaniem podczerwonym nie wydziela zapachu, nie pobiera powietrza z pomieszczenia, nie pozostawia zimnych, niedogrzanych zakątków.
  • Mała bezwładność cieplna systemu powoduje, że komfort cieplny jest odczuwany wkrótce po włączeniu ogrzewania. Możliwa jest przy tym precyzyjna regulacja temperatury i programowanie jej w poszczególnych godzinach doby i dniach tygodnia – a to wiąże się z wymiernymi oszczędnościami energii.
  • Żywotność folii grzewczej jest bardzo długa; producenci gwarantują jej działanie w ciągu 30-50 lat.

Komentarze

  • Mariusz 2022-02-14T09:28:51.940Z

    Mam folie dom 70 Mk za ogrzewanie w 2021 zapłaciłem 1500 zł .. czy są przereklamowane ? Myślę że najwięcej mają do powiedzenia ludzie którzy nie mają żadnego doświadczenia z tym systemem ogrzewania. Przy budowie nowego domu jest to idealne rozwiązanie.

    • Tomek 2022-05-01T15:52:47.364Z

      Mam dokładnie taką samą powierzchnię domu który przechodzi kapitalny remont. Z zewnątrz jest ocieplonyi deska szalunkowa. W tej chwili sufit jest ocieplany. Następnie robiony będzie środek z wywalaniem parkietów ścian , robienie od nowa wylewek i oczywiście ogrzewanie podłogowe. Jeszcze się zastanawiam czy to ma być kabel , maty czy też folia grzejna termofol. Czasu mam nie za dużo do podjęcia decyzji. Czy możesz coś podpowiedzieć ?

      • Gość 2022-02-16T20:15:56.822Z

        Jakie to folie i o jakiej mocy

      • Marcin 2021-01-25T16:05:29Z

        Przereklamowane, nie polecam

        • Olo 2021-04-05T21:32:17Z

          Mogłeś uzasadnić jeszcze jakoś.