Gdzie umieścić garaż?

Posiadanie samochodu stało się niemalże społecznym standardem, a w związku z tym wzrosło także zainteresowanie garażami. Ich forma wcale nie musi być banalna i nudna. Garaż pozwala przedłużyć żywotność auta - chroni karoserię i podwozie przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych powodujących korozję oraz przed mrozem, pozwalając szybciej uruchomić samochód nawet zimą. Ale garaż stanowi także zabezpieczenie przed kradzieżą i daje dodatkową przestrzeń na potrzeby rodziny.

W garażu obok samochodu bez problemu zmieści się rower lub dziecięcy wózek oraz przybory do majsterkowania. W sytuacji gdy decydujemy się na garaż dobudowany do ściany domu, zyskujemy nad nim obszerną, dodatkową przestrzeń, którą w przyszłości możemy wykorzystać do stworzenia kolejnego pomieszczenia na poddaszu lub piętrze. Pozostaje pytanie, jak zlokalizować garaż.

Garaż w bryle budynku

Lokalizacja garażu w bryle budynku zawsze jest rozwiązaniem tańszym niż budowa garażu wolno stojącego w takim samym standardzie. Ze względu na ten fakt oraz na chęć maksymalnego zagospodarowania powierzchni działki najczęściej wybiera się tzw. garaże dostawiane. Popularną opcją jest płynne włączenie go w bryłę budynku, tak aby stanowiły jedną zwartą bryłę. Takie rozwiązanie pozwala szybko i bez zbędnych manewrów umieścić auto na swoim miejscu. Bardzo łatwo jest też wykonać taki garaż, kiedy dobudowujemy go do już istniejącego budynku. Dostawiona bezpośrednio do budynku konstrukcja garażu sprawia, że wystarczy przedłużyć szkielet dachu. W przypadku dachu dwuspadowego przebiega to stosunkowo prosto i bez większych komplikacji. Od strony estetycznej ważne jest, aby w takiej sytuacji garaż możliwie najskuteczniej wkomponowywał się w wizualną całość domu. Garaż jest pomieszczeniem gospodarczym, więc na ogół nie chcemy, aby się szczególnie wyróżniał. Lepiej jest go wykończyć zgodnie ze stylistyką elewacji budynku. Inwestorzy często wybierają nawet bramy wjazdowe w kolorze ścian, choć oczywiście nie jest to konieczne. Najważniejsze, żeby nie rzucał się zanadto w oczy i nie odwracał uwagi od centralnego punktu reprezentacyjnego naszego domu, czyli ściany frontowej z głównym wejściem.

Garaż dołączony do ściany domu

Druga, równie często pojawiająca się w projektach domów możliwość to garaż dostawiony do ściany domu, ale wysunięty w tył. Jest to rozwiązanie wyraźnie bardziej skomplikowane architektonicznie, ale za to skutecznie separuje garaż od części użytkowej domu. Często opcja taka występuje w projektach domów w kształcie litery L, co wzbogaca stylistycznie architekturę domu. Wybór jest ograniczony w przypadku działek wąskich. Tu nie ma innej opcji niż wysunąć garaż przed ścianę frontową, oszczędzając tym samym na przestrzeni. Wąska działka nie pozwala na kompromis – takie rozwiązanie jest tu najsensowniejsze. Koniecznie pamiętajmy, aby połączyć garaż z wnętrzem budynku, tak aby nie trzeba było wychodzić na zewnątrz, ilekroć konieczne będzie skorzystanie z niego. Praktycznie jest też połączyć garaż z kotłownią – na przykład umieścić ją tuż za garażem. Wówczas strefa gospodarcza zostaje wyraźnie oddzielona od części mieszkalnej domu.

Garaż z wiatą

Ciekawym rozwiązaniem są obecne na rynku garaże z altaną, które dodatkowo są wyposażone w wygodną, zadaszoną przestrzeń rekreacyjną. Powstaje w ten sposób wspaniałe miejsce do odpoczynku i obserwacji bawiących się dzieci oraz magazyn do przechowywania opału. Zadaszona altana sprawia, że pogoda nigdy nie popsuje nam szyków, gdyż pozwala grillować niezależnie od warunków atmosferycznych. Jeśli tylko pozwalają na to warunki gruntowe, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, podobnie jak o garażach dwustanowiskowych. Takie dodatkowe elementy już nieznacznie zwiększają koszty inwestycji, a profity z ich posiadania cieszą nas przez całe lata.