Home staging w 2017 roku – co pomoże w szybszej sprzedaży nieruchomości?

Na rynku amerykańskim home staging znany jest od lat 70-tych XX wieku. Obecnie zabiegi przyspieszające sprzedaż domów i mieszkań stosuje tam każda agencja pośrednicząca w obrocie nieruchomościami. Od kilku lat podobne zjawisko daje się zaobserwować również i w Polsce, ale nadal występuje ono w dużo mniejszej skali.

Choć formalny polski odpowiednik określenia "home staging" nadal nie istnieje i raczej rzadko korzystamy z usług profesjonalnych stagerów, to sami zaczynamy nieco staranniej podchodzić do kwestii sprzedaży nieruchomości. Świadczy to o wzrastającej świadomości rynkowej polskiego społeczeństwa i zarazem jest szansą na dalszy rozwój amerykańskiego trendu. Poprawnie wyglądające domy czy mieszkania sprzedają się przeważnie w miarę szybko i bez konieczności obniżania ich cen. Zaś wydatki związane z home statingiem wcale nie muszą być wysokie. Chociaż zależy to oczywiście od rodzaju i stanu nieruchomości.

Jadalnia z kolekcji Vinci The Beds
The Beds
Jadalnia z kolekcji Vinci The Beds

Rynek nieruchomości i home staging w 2017 roku

W Polsce już od kilku lat zauważalne jest zmniejszanie się deficytu mieszkaniowego. Wprawdzie stopień nasycenia wciąż jest jeszcze stosunkowo niski, ale mieszkań jest coraz więcej w stosunku do liczby ludności w naszym kraju. Świadczy to o możliwości sporego wyboru rynkowego. A jak ma się do tego home staging? Określone działania marketingowe zawsze są wymuszone potrzebą rynku, a większa podaż oznacza konieczność konkurencyjności. Zupełnie logicznym jest fakt, że nabywca (mając do wyboru kilka podobnych i podobnie zlokalizowanych nieruchomości) wybierze tę, która na pierwszy rzut oka zrobi na nim najlepsze wrażenie wizualne. Zatem home staging powinien stawać się coraz powszechniejszy na polskim rynku.

Kolekcja Bingo sklepu The Beds
The Beds
Kolekcja Bingo sklepu The Beds

Home staging – podstawowe założenia

Zasadniczym założeniem home stagerów jest doprowadzenie do szybkiej i korzystnej sprzedaży obiektu ofertowego. W powyższym celu stosuje się określone zabiegi naprawczo–aranżacyjne. Zakres i sposób wprowadzania zmian zależy od rodzaju i stanu nieruchomości.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że działania home stagerów nie są ukierunkowane na przeprowadzanie kapitalnych remontów. Osoby te zlecają jedynie konieczne prace naprawcze, odświeżające oraz stosują triki aranżacyjne, których celem jest zneutralizowanie i odpersonalizowanie domu lub mieszkania.

Atrakcyjnie wyglądające domy czy mieszkania z reguły sprzedają się w miarę szybko, bez konieczności obniżania ich ceny. Zaś wydatki związane z home statingiem wcale nie muszą być wysokie.

Jeszcze jednym ważnym założeniem home stagingu jest postępowanie w taki sposób, by podnieść atrakcyjność nieruchomości, ale nie poprzez ukrycie jej poważnych wad. Oznacza to, że np. nie wymienia się samego pokrycia dachu, gdy istnieją poważne uszkodzenia w jego konstrukcji lub nie wiesza obrazu w miejscu pokaźnej plamy na ścianie. Zabiegi uatrakcyjniające nieruchomość przed sprzedażą polegają głównie na dołożeniu lub pozbyciu się określonych detali dekoracyjnych, korzystniejszym ustawieniu mebli, zastosowaniu jasnych i ciepłych barw oraz na drobnych naprawach i właściwym uporządkowaniu przestrzeni.

Sypialnia z kolekcji James sklepu The Beds
The Beds
Sypialnia z kolekcji James sklepu The Beds

Wnętrza wprost do zamieszkania

Choć większość kupujących mieszkania na rynku wtórnym i tak planuje przeprowadzenie w nich remontu oraz urządzenie według własnej koncepcji, to przedstawienie pewnego neutralnego schematu okazuje się być bardzo pomocne w podejmowaniu ostatecznych decyzji zakupowych.

Ściany w mieszkaniu wystawionym do sprzedaży powinny być czyste i utrzymane w jasnych tonacjach. Ciemne kolory mogą powodować przytłoczenie i optyczne pomniejszenie pomieszczeń. A ponadto – nie wszyscy są zwolennikami intensywnych barw. Malowanie nie jest czynnością szczególnie trudną czy kosztowną, a dzięki niemu mieszkanie może zyskać zupełnie nową odsłonę. Przed nałożeniem jasnej farby na ciemną pamiętajmy o zastosowaniu podkładu odcinającego kolory. Ułatwi nam to pracę i ograniczy zużycie materiału wierzchniego.

Nie mniej ważna jest idealna czystość i wygląd podłóg. Jeśli nie ma w nich ubytków i innych zniszczeń – najczęściej wystarczy je solidnie wymyć i wypolerować. Koniecznie należy pozbyć się wytartych dywanów, poplamionych chodników, brudnych wycieraczek i tym podobnych elementów, które z pewnością nie dodają wnętrzom uroku. Na mocno wyeksploatowanych podłogach najprościej i najtaniej jest położyć panele. Nie kosztują wiele oraz szybko i łatwo się je układa. W domu do sprzedaży nie musimy stosować wyrobów o najwyższej klasie odporności na ścieranie, co ograniczy wydatki.

Salon z kolekcji Seti The Beds
The Beds
Salon z kolekcji Seti The Beds
Zadbajmy też o porządne oświetlenie i pozbądźmy się przykrych zapachów (np. tych pochodzących z kuchni). W czasie dnia okna powinny być odsłonięte, a wieczorem wszystkie wnętrza należycie oświetlone światłem sztucznym (zarówno górnym, jak i dodatkowymi punktami świetlnymi). Dobre wrażenie sprawiają zapalone świece. Jednak nie może być ich zbyt dużo. Miejsca, które chcemy wyeksponować, można oświetlić diodami LED. Kilka metrów zwykłej taśmy oświetleniowej kosztuje kilkadziesiąt złotych, a efekt naprawdę potrafi zachwycać.

Celem home stagerów jest doprowadzenie do szybkiej i korzystnej sprzedaży nieruchomości. Ich działania nie są jednak ukierunkowane na przeprowadzanie kapitalnego remontu. Odświeżają wnętrza oraz stosują triki aranżacyjne, które je neutralizują i odpersonalizowują.

Pamiętajmy również, że w sprzedaży mieszkania dużą rolę odgrywają meble (nawet jeżeli nie zamierzamy zostawiać ich nabywcy). Z jednej strony nie może być ich zbyt dużo, ale z drugiej – wiadomo jest, że mieszkania zupełnie pozbawione sprzętów sprzedają się dużo gorzej. Dlatego też, wyeksponujmy najefektowniejsze elementy wyposażenia w poszczególnych wnętrzach. Warto pamiętać, że uwagę zawsze przykuwają ponadczasowe i niezwykle eleganckie meble z litego drewna. Naturalne ciepłe barwy oraz wysoka jakość takich sprzętów z pewnością nie pozostaną obojętne w ogólnym odbiorze mieszkania.

Salon z kolekcji Vento The Beds
The Beds
Salon z kolekcji Vento The Beds
Oprócz tego, powinniśmy zdawać sobie sprawę o istocie wyglądu łazienki i kuchni. Dla wielu kupujących są to wręcz najważniejsze pomieszczenia. Jeżeli od lat nie były remontowane – sprzedaż nieruchomości może się opóźniać lub powodować konieczność obniżenia pierwotnej ceny. Jednak i w takich przypadkach atrakcyjność wnętrz można nieco podnieść. Zwłaszcza poprzez solidne sprzątanie i schowanie drobnych bibelotów. Z łazienki koniecznie powinien zniknąć nadmiar kosmetyków, a z kuchni zbędne pojemniki, puszki itp. Nienaganna czystość umywalki, wanny i zlewozmywaka to oczywiście bezwzględna podstawa (nie tylko w czasie sprzedaży mieszkania)!

Home staging w domu i wokół niego

Sprzedający domy jednorodzinne mają dużo trudniejsze zadanie z przygotowaniem ich do zbycia niż osoby dysponujące mieszkaniami zlokalizowanymi w budynkach wielorodzinnych. W wystawionym do sprzedaży wolnostojącym domu bardzo ważne jest ogrodzenie, wejście wiodące do budynku oraz to, co znajduje się wokół niego, czyli teren posesji. Dopiero potem kupujący oceniają stan elewacji, dachu, schodów zewnętrznych itp. Po czym przenosząc się do środka – chcą oglądać garaż, piwnicę, kotłownię i inne pomieszczenia pomocnicze. Wnętrza mieszkalne (zwłaszcza ich rozkład i metraż) uwzględnia się w tym przypadku dopiero w końcowej fazie zwiedzania domu.

Jadalnia z kolekcji Minimal The Beds
The Beds
Jadalnia z kolekcji Minimal The Beds
W związku z powyższym zabiegi home stagingu w domu jednorodzinnym warto rozpocząć od:

  • uporządkowania działki (niedopuszczalne w sytuacji sprzedaży jest trzymanie na widoku sprzętów i narządzi ogrodniczych, niechlujne przechowywanie na posesji opału na zimę, gromadzenie rupieci, niezgrabianie na bieżąco opadających liści, nieodśnieżanie wejścia do budynku itp. zaniechania);
  • doprowadzenia ogrodzenia do należytego stanu (czasem wystarczy je dokładnie wymyć wodą pod ciśnieniem lub odświeżyć farbą fasadową bądź emalią do drewna czy metalu, innym razem trzeba naprawić skrzypiącą furtkę lub nawet wymienić całą bramę wjazdową);
  • zadbania o oświetlenie zewnętrzne (chodzi zwłaszcza o widoczny niezależnie od pory dnia numer posesji i dobrze oświetlone wejście do domu);
  • poprawienia wyglądu elewacji, rynien i rur spustowych (odpryskująca farba fasadowa, ubytki w tynku, widoczne zagrzybienia na zewnętrznych powierzchniach ścian budynku świadczą na ogół o braku staranności ze strony właścicieli lub o źle wykonanej izolacji termicznej, zaś zaniedbane rynny i rury spustowe to nie tylko pogorszenie wizerunku domu, ale również bezpośrednia przyczyna przeciekania dachu, wilgoci w ścianach zewnętrznych itd.)
  • zaprowadzenia porządku w piwnicy, garażu, kotłowni itp. pomieszczeniach.

Dopiero po wykonaniu tych czynności sprzedający dom jednorodzinny może przystąpić do zabiegów home stagingu właściwych dla mieszkań, co zostało już omówione powyżej.

Sypialnia z kolekcji Odys The Beds
The Beds
Sypialnia z kolekcji Odys The Beds

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.