Jak funkcjonalnie zaplanować dom z biurem?

Biuro powinno być miejscem, w którym można w spokoju pracować, ale też ostoją, gdzie można zebrać myśli. Jak funkcjonalnie połączyć część mieszkalną domu z biurem? Odpowiadamy!

Dom z biurem - jak zaplanować?
Dom z biurem - jak zaplanować?

Coraz więcej osób znajduje zatrudnienie w zawodach, które całkowicie albo częściowo umożliwiają pracę w domu. Ale nie każdy posiada pomieszczenie, w którym da się urządzić biuro. Miejsce do pracy w domu dobrze jest zaplanować możliwie wcześnie, najlepiej na etapie planowania domu. Istnieją dostępne specjalne projekty architektoniczne, spośród których można wybrać gotowe rozwiązanie. Jest to tańsze i łatwiejsze do wykonania niż późniejsza adaptacja na biuro pomieszczenia w wykończonym już budynku. Utworzenie biura w domu jest możliwe na każdym etapie budowy oraz po jej zakończeniu. W wykończonym budynku przystosowanie jakiegoś pokoju do potrzeb działalności zawodowej wiąże się często z pewną przebudową.

Biuro w domu - idealne rozwiązanie

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście własne pomieszczenie do pracy – czy to w piwnicy, na poddaszu, czy gdziekolwiek w domu. Można po prostu zamknąć za sobą drzwi i zasygnalizować wszystkim domownikom: proszę nie przeszkadzać! Pokój dostatecznie obszerny da się poza tym wykorzystywać w różny sposób. Wystarczy wstawić w rogu rozkładaną kanapę albo ulubiony fotel i już tworzy się przytulne miejsce do wypoczynku i możliwość noclegu dla gości. Jeśli otoczenie rozprasza i utrudnię pracę, można oddzielić tę przestrzeń ruchomą ścianą albo przesuwnymi drzwiami zainstalowanymi w późniejszym czasie. Do małego pomieszczenia idealne będą meble wielofunkcyjne: niska meblościanka i wysuwane łóżko zmieści się w niewielkim pokoju i zapewni dużo miejsca do magazynowania.

Brak osobnego pomieszczenia na biuro - co zrobić?

A jeśli brakuje miejsca na zorganizowanie oddzielnego pokoju do pracy? Praca w domu, zwłaszcza praca zdalna, jest możliwa również w innych pomieszczeniach. W tym przypadku ruchome ścianki działowe są rozsądnym i estetycznym rozwiązaniem, które optycznie oddzieli miejsce pracy od przestrzeni mieszkalnej. W szczególnych przypadkach przyda się twórcza pomysłowość: pracować można w korytarzu, w kuchni albo pod schodami, co wymaga tylko odpowiednio dobranych mebli. Zamówione na wymiar regały pod pochyłościami wykorzystają każdy centymetr, chociaż przy okazji trochę opróżnią portfel. Tańsze mogą być komody, jednak nie zapewniają tyle miejsca. Jeśli ktoś potrafi obchodzić się z piłą i wiertarką, powinien zająć się majsterkowaniem. Przy dobrym planowaniu i odrobinie wprawy można samu zbudować niezłe biuro w domu.

Wybór odpowiednich mebli i dekoracji odgrywa zasadniczą rolę w stworzeniu odpowiedniego nastroju
Visitodo
Wybór odpowiednich mebli i dekoracji odgrywa zasadniczą rolę w stworzeniu odpowiedniego nastroju

Jakie meble do domowego biura?

Odpowiednie meble biurowe potrafią nawet w małym pomieszczeniu zadziwiająco wiele zdziałać. Sekretarzyk albo mała szafka z rozkładanym blatem same potrzebują naprawdę mało miejsca, oferując za to obszerne powierzchnie do pracy. Alternatywą może być komoda albo regał, najlepiej z rozsuwanymi drzwiami, aby komputer, drukarkę i inne towarzyszące urządzenia mogły dyskretnie i skutecznie zniknąć z pierwszego planu. Można też samodzielnie zainstalować blat, najlepiej rozkładany albo wysuwany, aby dało się na koniec zamknąć drzwi. Optycznego odgraniczenia miejsca pracy od reszty mieszkania może dokonać zasłona albo ruchoma ścianka.

Gdzie zaplanować stanowisko komputerowe? Sprawdź<<TUTAJ

Jak urządzić biuro w domu?

Wybór odpowiednich mebli i dekoracji odgrywa więc zasadniczą rolę w stworzeniu odpowiedniego nastroju i klimatu do pracy.

1. Dobre planowanie jest połową sukcesu
Zanim zajmiemy się urządzaniem i dekoracją biura, powinniśmy zrobić sobie zarys planu. Jak duże jest pomieszczenie? Jakie funkcje ma pełnić – tylko biurowe, czy też na przykład jako pokój dla gości? W jakim stylu ma być urządzone? Dobrze jest poświęcić chwilę na zastanowienie się przed rozpoczęciem prac.

2. Ładne i funkcjonalne meble biurowe
Wyposażenie biura może być eleganckie i modne, i na dodatek reprezentacyjne. Obok odpowiednio dużego biurka potrzebny jest wygodny fotel oraz miejsce do przechowywania w formie regałów, komód albo szaf biurowych. Urządzając biuro trzeba postawić na jakość. Meble powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim być stabilne i trwałe. Jeśli praca w domowym biurze wiąże się z przyjmowaniem klientów albo partnerów biznesowych, trzeba zapewnić dodatkowe miejsca do siedzenia. Przyda się też mała garderoba.

Stylowa dekoracja w biurze może zapewnić przyjemny nastrój
Pinterest
Stylowa dekoracja w biurze może zapewnić przyjemny nastrój

3. Odpowiednie oświetlenie
Aby móc spokojnie pracować, trzeba mieć właściwe oświetlenie miejsca pracy. Zbyt ostre albo zbyt słabe światło szybko męczy i prowadzi do bólu głowy. Najbardziej korzystne jest oświetlenie naturalne. Nasz biorytm związany jest ze światłem słonecznym i najlepiej byłoby ustawić biurko przy oknie. Poza lampą na biurku, oświetlenie uzupełnia się według potrzeb stojącymi i wiszącymi lampami.

4. Dobór kolorów do pomieszczenia biurowego
Szczególnie korzystne wrażenie tworzy urządzenia biura w odpowiedniej kolorystyce. Już sam wybór koloru ścian ma istotny wpływ na ogólny nastrój. Ciemne meble drewniane nadają domowemu biuru rustykalny charakter. Jasne farby dają wrażenie większej przestronności pomieszczenia. Trzeba zwracać uwagę, aby pokój do pracy nie był przeładowany i urządzony zbyt chaotycznie. Miejsce powinno sprzyjać skupieniu, a nie rozpraszać i zakłócać pracę.

5. Materiały biurowe do zorganizowanej i wydajnej pracy
Trzeba przemyśleć, co właściwie będzie potrzebne w czasie pracy i odpowiednio wszystko zorganizować. Papier, drukarka, długopisy, skoroszyty i co tam jeszcze może się przydać, powinno znaleźć się pod ręką. Poza tym: przedmioty biurowe mogą być nie tylko funkcjonalne, ale też stylowe.

6. Stylowa dekoracja zapewniająca przyjemny nastrój
Dopiero piękne dodatki czynią pokój biurowy doskonałym. Kilka roślin doniczkowych przyjemnie wygląda i poprawia klimat pomieszczenia. Obrazy i zdjęcia nadają miejscu pracy osobisty charakter. Ozdobą mogą być na przykład piękne pojemniki z porcelany.

7. Utrzymanie porządku w biurze
Dostatek miejsca do przechowywania różnych dokumentów i pomocniczych rzeczy biurowych jest konieczny, aby nie zapanował ogólny bałagan. Niezbędne są szafy i regały, które uporządkują książki, skoroszyty i teczki. Za drzwiami szafek albo w pojemnikach i skrzynkach wszystko od razu wygląda bardziej porządnie. Jeśli do pracy wykorzystywane są książki i czasopisma, przyda się w biurze odpowiedni regał. Poza tym może pełnić on funkcję dekoracyjną.

8. Praktyczna podwójna funkcja
Często biuro w domu służy nie tylko do pracy, ale jest też wykorzystywane jako pokój gościnny, gdzie przenocować mogą przyjaciele i rodzina. Dobrze jest więc pomyśleć o wygodnej kanapie, jeśli tylko miejsce na to pozwala. Taki mebel pozwala też na chwilę odpoczynku w czasie pracy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.