Jak najlepiej wycenić gotowy projekt domu?

Budowa domu jest dla wielu inwestorów dużym wyzwaniem finansowym. Przed rozpoczęciem prac warto skalkulować wszystkie wydatki i dokonać gruntownej analizy kosztów inwestycyjnych. Jednak nie każdy inwestor wie, jak zabrać się do tego przedsięwzięcia. Dlatego poniżej opiszemy, w jaki sposób najlepiej wycenić gotowy projekt domu.

Czy kosztorys dołączony do projektu budowlanego jest wiarygodny?

Niektóre gotowe projekty domów posiadają własny kosztorys inwestorski. Niestety większość z nich wskazuje wartości niedoszacowane. Jest to poniekąd związane faktem, iż obliczenia opierają się na nieaktualnych stawkach robocizny oraz przestarzałych cenach materiałów budowlanych. Gotowy, dołączony do projektu kosztorys inwestorski stanowi jedynie orientacyjną skalę wydatków. Z pewnością nie warto na nim polegać, jeśli zależy nam na określeniu dokładniejszej wyceny inwestycyjnej.

Dołączony do projektu kosztorys inwestorski przedstawia orientacyjną skalę wydatków
Dołączony do projektu kosztorys inwestorski przedstawia orientacyjną skalę wydatków

Jeden kosztorys, kilka możliwości wykonania

Gotowy projekt domu zawiera wszystkie istotne dane, które można wykorzystać do opracowania dokładnego kosztorysu inwestycyjnego. Wyliczenia można przeprowadzić na kilka sposobów. Tradycyjną metodą kosztorysowania jest samodzielne dokonywanie obliczeń. Wyliczenia trzeba sporządzić w oparciu o aktualne stawki robocizny, które stanowią ważną składową wydatków.

Uśrednione ceny robót budowlanych znajdziemy w artykule: http://kb.pl/teksty/2016/01/30/cennik-robot-budowlanych-2016-w-roznych-regionach-polski/

Podczas samodzielnego kosztorysowania przydadzą się także cenniki materiałów budowlanych. Możemy je sprawdzić bezpośrednio w lokalnym składzie budowlanym, bądź skorzystać z przybliżonych cenników zawartych w niniejszym artykule:

http://kb.pl/teksty/2014/10/02/ceny-materialow-budowlanych-w-polsce/

Niestety samodzielne kosztorysowanie jest bardzo czasochłonne i wymaga niezbędnej wiedzy z zakresu budownictwa. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na powierzenie wyliczeń doświadczonemu kosztorysantowi. Zakup kosztorysu jest najłatwiejszym, ale jednocześnie najdroższym rozwiązaniem. Za gotowe kalkulacje przyjdzie nam zapłacić od 500 do 1500 zł.

Przyjazną alternatywą są programy do kosztorysowania dostępne na stronie kb.pl. Jest to darmowe, łatwe w obsłudze narzędzie, które może okazać się pomocne w określeniu przybliżonych kosztów inwestycyjnych. Intuicyjny panel użytkownika sprawia, że kosztorys może wykonać nawet osoba bez doświadczenia. Wystarczy wpisać odpowiednie rozmiary budynku i wybrać technologie budowlane. Kalkulatory same dokonają obliczeń w oparciu o aktualne stawki materiałów oraz robocizny.

Samodzielne kosztorysowanie jest bardzo czasochłonne i wymaga niezbędnej wiedzy z zakresu budownictwa
Samodzielne kosztorysowanie jest bardzo czasochłonne i wymaga niezbędnej wiedzy z zakresu budownictwa

Kalkulatory Budowlane, dlaczego warto?

Program do kosztorysowania budowy domu został podzielony na cztery działy:

  • Konstrukcja budynku,
  • Dach,
  • Stolarka zewnętrzna,
  • Wykończenie wnętrza.

Owe działy znajdują się we wszystkich pełnowartościowych kosztorysach inwestycyjnych (również tych sporządzanych przez zawodowych kosztorysantów). Wyliczenia ukazują realną skalę wydatków i mogą być pomocne na każdym etapie budowy. Kosztorys sporządzony przy użyciu Kalkulatorów Budowlanych może też stanowić pełnowartościową dokumentację dla banku. Z pewnością jest to wygodniejsza, a jednocześnie bezpieczniejsza alternatywa dla samodzielnego dokonywania obliczeń. Kosztorys można wykonać w zaledwie kilka chwil. Podczas tworzenia obliczeń można porównać koszty technologii budowlanych i wybrać najkorzystniejszą opcję. Obliczenie realnej skali wydatków przyda się na każdym etapie budowy. Dlatego kosztorysy tworzone za pośrednictwem kalkulatorów budowlanych stają się cennym źródłem wiedzy o inwestycji.

Proponowane dla Ciebie