Jak odnowić wannę? Czym ją pomalować?

Wanna z blachy stalowej albo z żeliwa z emaliowaną powłoką ma praktycznie nieograniczoną żywotność. Pod warunkiem jednak, że będzie w odpowiedni sposób użytkowana i pielęgnowana łagodnymi środkami. Ta uwaga dotyczy w zasadzie także wanien akrylowych. Większość wanien z tworzywa sztucznego posiada na zewnętrznej stronie wzmocnienie w postaci włókien, co przedłuża okres ich użytkowania.

Na złe traktowanie emalia i akryl reagują podobnie. Tracą połysk i stają się matowe. O ile w przypadku wanny akrylowej można przywrócić jej blask przez specjalne polerowanie, to powierzchnia emaliowana traci go na zawsze. Teraz może pomóc tylko ponowne malowanie albo wymiana.

 

Renowacja starej wanny w łazience
Wanna w Wannie
Renowacja starej wanny w łazience

 

Wanna emaliowana - jak ją odnowić i pomalować?

Emalia tworzy twardą, szklistą powłokę, która nakładana jest przede wszystkim na wanny ze stalowej blachy. Wprawdzie jest bardzo odporna na działania mechaniczne oraz wysoką temperaturę i nieprędko się brudzi, ale jednak na skutek uderzeń twardym przedmiotem może popękać i odchodzić od blachy. Jeśli wgłębienie w powłoce jest głębokie, stal zaczyna korodować i w rezultacie wanna może przeciekać.

O ile w przypadku wanny akrylowej można przywrócić jej blask przez specjalne polerowanie, to powierzchnia emaliowana traci go na zawsze.

Odnowienie wanny wymaga pewnego doświadczenia, odpowiednich narzędzi oraz materiałów. Samo usunięcie silikonowej fugi może już stanowić dla laika poważne wyzwanie. Zwłaszcza dokładne usunięcie wszystkich pozostałości. Popełnienie błędu zemści się potem odstawaniem farby. Ubytki emalii trzeba po oczyszczeniu wypełnić masą szpachlowa, a całą wannę oszlifować. Następnie nakłada się warstwę farby podkładowej. Po kilku godzinach, kiedy farba całkowicie wyschnie, trzeba ją zmatowić i nałożyć drugą warstwę. Jako farbę zasadniczą można zastosować farbę poliuretanową. Jest odporna na wilgoć oraz czynniki mechaniczne. Po ok. 12 godzinach malowanie należy powtórzyć.

Zabieg malowania można wykonać wałkiem albo pistoletem do malowania. W pierwszym przypadku  osłony wymaga tylko najbliższe otoczenie wanny. Natomiast rozpylone drobinki farby, podczas malowania pod ciśnieniem, mogą roznosić się po całym pomieszczeniu. Aby wannę odnowić w ciągu jednego dnia, trzeba nakładane warstwy farby suszyć promiennikiem ciepła albo lampą UV. Drobiny kurzu, które podczas suszenia osadzą się na powierzchni, muszą być usunięte bardzo drobnoziarnistym papierem. Na zakończenie, przez polerowanie wanna uzyska ostateczny połysk.

Zalety wielowarstwowej renowacji wanny:

  • daje się praktycznie wykonać w jeden dzień;
  • różnica w porównaniu do oryginalnej powłoki jest ledwie zauważalna;
  • kolor jest stabilny;
  • daje się wielokrotnie polerować, w razie utraty połysku.

Wady zabiegu malowania wanny:

  • bardzo intensywny zapach podczas pracy;
  • powłoka wrażliwa na zarysowania;
  • znaczne koszty zabiegu.

 

Renowacja - malowanie starej wanny
Pabrec Master
Renowacja - malowanie starej wanny

 

Wanna akrylowa - jak ją odnowić i pomalować?

Odnawianie tego typu wanny jest mniej skomplikowane. Występujące na powierzchni zarysowania można usunąć specjalną pastą polerską. Większe uszkodzenia naprawia się stosując płynny akryl, łączony z utwardzaczem. W handlu są dostępne odpowiednie zestawy wraz ze szczegółową instrukcją.   

Występujące na powierzchni zarysowania można usunąć specjalną pastą polerską. Większe uszkodzenia naprawia się stosując płynny akryl, łączony z utwardzaczem.

„Wanna w wannie” - metoda odnawiania starej wanny

Ta metoda polega na umieszczeniu w zużytej wannie z blachy stalowej nowej wanny akrylowej. Odcięty zostaje tylko fragment odpływu, aby móc później zamontować nowy. Montaż wygląda następująco.

Na początek trzeba określić wielkość nowej „wkładki” poprzez pomiar starej wanny. Wymiar zewnętrzny nowej wanny jest tylko nieznacznie mniejszy od starej i obawa, że będzie ona bardzo mała, jest całkowicie nieuzasadniona. Po usunięciu starego odpływu i zamontowaniu nowego, mocuje się nową wannę przy pomocy pianki montażowej. Stara funkcjonuje obecnie jako podpora. Odpływ w nowej wannie można teraz zamknąć i napełnić ją wodą. Obciążona wanna łatwiej się ustabilizuje. Na koniec zaciąga się nową fugę silikonową  i po dwóch dniach można się znowu kąpać. 

 

Wykonanie fugi po montażu wanny
Wykonanie fugi po montażu wanny

 

Zalety „wanny w wannie”:

  • Zabieg jest mało brudzący.
  • Wkład akrylowy można wybrać według upodobań.
  • Montaż przebiega szybko.
  • Objętość wanny jest nieco mniejsza, ale dzięki temu mniejsze jest też zużycie wody i energii cieplnej.

Z ekologicznego punktu widzenia nowa wanna wymaga jednak użycia siedmiokrotnie większej ilości surowców, niż odnowienie starej. 

Komentarze

  • Gość 2022-06-22T07:32:49.181Z

    a można taki silikonowy czy akrylowy wkład dać do wanny blaszanej ? I Ile to kosztuje ? I czy są tacy fachowcy w Katowicach ?

    • Zbigniew 2019-03-05T08:20:08Z

      Koleżanka jakieś 8 lat temu miała robioną wannę w wannie. W Święta z nią rozmawiałem, polecała.