Jak postawić ogrodzenie z siatki?

Ogrodzenie z siatki nie jest może szczególnie pożądane pod względem estetycznym, ale w zamian za to nie kosztuje wiele i z powodzeniem można postawić je samodzielnie. Siatki ogrodzeniowe wykorzystuje się przeważnie do otaczania nieukończonych budów i zabezpieczania prywatnych terenów rekreacyjnych, ale można nimi ogrodzić również całorocznie zamieszkiwaną posesję. Tego typu ogrodzenie może być trwałe. Jednak warunkiem jest jego poprawne zamontowanie.

Do pracy związanej ze stawianiem ogrodzenia z siatki warto się odpowiednio przygotować. Pierwszą czynnością powinno być zatem wytycznie jego przebiegu oraz dokonanie pomiarów po obwodzie posesji. Pozwoli nam to zakupić odpowiednią ilość potrzebnych materiałów. A do zasadniczych należą:

  • siatka druciana (ocynkowana lub powlekana PCV);
  • słupki początkowe (do zastosowania przy bramie ogrodzenia);
  • słupki narożne (do montażu w narożach grodzonego terenu);
  • słupki pośrednie (ich ilość powinna odpowiadać obwodowi działki; słupki te powinny występować w 2 – 3 metrowym oddaleniu od siebie);
  • drut naprężający siatkę od góry i z dołu;
  • napinacze drutu (należy zamontować je na każdym słupku montażowym);
  • beton (ogrodzenie z siatki najlepiej jest montować do betonowej podmurówki, dobrym rozwianiem jest również wbetonowanie słupków w grunt).

Budowa ogrodzenia z siatki
Budowa ogrodzenia z siatki

Fundament pod ogrodzenie z siatki

Niektórzy majsterkowicze montują słupki ogrodzeniowe bezpośrednio w gruncie. To błąd i rozwiązanie jedynie tymczasowe. Może sprawdzić się tylko tam, gdzie za rok – dwa zaplanowano budowę ogrodzenia docelowego z innych materiałów. Najbardziej trwałe siatki to te, które zamontowano do podmurówki. Należy jednak zauważyć, że wykonanie podmurówki na całościowym fundamencie znacznie podnosi koszty inwestycji.

Osoby, które chcą nieco zaoszczędzić finansowo, wbetonowują słupki montażowe w grunt. Po wyznaczeniu miejsc na nie, należy wykopać dołki o głębokości 80 – 120 cm i szerokości około 30 cm. Wykopy zalewa się betonem i delikatnie osadza oraz stabilizuje słupki. Konieczne jest oczywiście dokładne wypoziomowanie konstrukcji ogrodzenia.

Najbardziej trwałe siatki to te, które zamontowano do podmurówki.

Konstrukcja nośna dla siatki ogrodzeniowej

Prace montażowe nad konstrukcją ogrodzenia z siatki należy rozpocząć od osadzenia w wykopanych dołkach słupków początkowych i narożnych. Trzeba pamiętać, że te elementy wymagają dodatkowego podparcia. Podpory montuje się pod kątem przynajmniej 45˚, mocując je poprzez specjalne zaczepy na około 2/3 wysokości słupków. Następnie osadza się słupki pośrednie. Gdy całość konstrukcji jest stabilna – dołki zalewa się mieszanką betonu. Można go wlać bezpośrednio do gruntu, ale dużo lepiej jest wykorzystać do powyższego celu drewniany szalunek.

Prace montażowe nad konstrukcją ogrodzenia z siatki należy rozpocząć od osadzenia w wykopanych dołkach słupków początkowych i narożnych. Trzeba pamiętać, że te elementy wymagają dodatkowego podparcia.

Należy pamiętać, że konsystencja betonu powinna być płynna (musi on dokładnie wniknąć w każdą szczelinę). Nie zapominajmy również o konieczności pielęgnacji. Jest ona niezbędna w przypadku tworzenia wszystkich podłoży betonowych. Po wylaniu, należy je przez kilka dni polewać wodą i zabezpieczać folią izolacyjną. Beton musi bowiem dosychać powoli. Zatem dalsze czynności związane z montażem ogrodzenia będą możliwe dopiero za około tydzień od momentu wbetonowania wszystkich słupków.

Ogrodzenie z siatki może być bezpiecznym i estetycznym rozwiązaniem
Ogrodzenie z siatki może być bezpiecznym i estetycznym rozwiązaniem

Montaż drutu naprężającego

Żadna siatka nie będzie stabilna bez wzmocnienia jej drutem naprężającym. Dlatego też kolejną czynnością, jaką należy wykonać po wyschnięciu betonu jest zamontowanie elementów naciągowych. Drut naprężający najlepiej jest zastosować na dole i górze siatki oraz pośrodku jej wysokości. Oszczędni inwestorzy mogą zrezygnować z drutowania pośredniego. Dolne i górne jest już jednak konieczne. Drut mocuje się do specjalnych napinaczy, które uprzednio muszą znaleźć się na słupkach początkowych i narożnych. Na słupkach pośrednich można zastosować metalowe opaski mocujące.

Montaż drutu naprężającego rozpoczyna się od dołu. Wkłada się jego końce w oczka znajdujące się w napinaczu i przykręca mocno śrubą. Najlepiej jest naciągać drut z obu stron w tym samym czasie, czyli mocować go na obydwie śruby napinające jednocześnie. Wtedy nie zerwie się i zostanie optymalnie rozciągnięty. Do powyższego celu potrzebne są dwie osoby.

Drut naprężający najlepiej jest zastosować na dole i górze siatki oraz pośrodku jej wysokości. Oszczędni inwestorzy mogą zrezygnować z drutowania pośredniego. Dolne i górne jest już jednak konieczne.

Mocowanie siatki ogrodzeniowej

Kiedy drut naprężający jest już odpowiednio przytwierdzony do wszystkich słupków ogrodzenia, można przystąpić do naciągania siatki. O jej prawidłowym ułożeniu decydują pręty napinające, które należy zastosować na każdym słupku początkowym oraz z dwóch stron każdego ze słupków narożnych. Siatka przełożona przez pręt i przytwierdzona specjalnymi śrubami wygląda estetycznie, nie deformuje się i jest w miarę odporna na uszkodzenia.

Także i do montażu siatki potrzebne są dwie osoby. Naciąga się ją ręcznie, przytwierdzając drutem do zaplatania do wszystkich słupków pośrednich. Siatka musi być naciągnięta tak, by poziom jej naprężenia był właściwy w każdym miejscu ogrodzenia. Należy to na bieżąco kontrolować podczas pracy i usuwać ewentualne mankamenty, bo późniejsze poprawki mogą być niemożliwe.

Także i do montażu siatki potrzebne są dwie osoby. Naciąga się ją ręcznie, przytwierdzając drutem do zaplatania do wszystkich słupków pośrednich.

Na sam koniec siatkę przytwierdza się do drutów naprężających. Również i w tym przypadku wykorzystuje się drut do zaplatania. Na tym etapie pracy największej staranności wymaga góra i dół ogrodzenia. Aby było ono sztywne oraz odpowiednio stabilne i trwałe, połączenia z drutem naprężającym muszą być wykonane solidnie. Jeśli zastosowano drut również po środku siatki – należy ją przytwierdzić i do niego. Z pewnością będzie to dodatkowym wzmocnieniem samodzielnie wykonanego ogrodzenia.

Komentarze

  • działkowiec 2021-05-09T18:22:06Z

    Brak kilku informacji np, jak ustawić słupki zęby były idealnie w szeregu, jak ustawiać je na wysokości, która siatka jest lepsza ocynkowana czy foliowana,