Jak sadzić i pielęgnować róże w domowym ogrodzie?

Róże to krzewy mające wielu wielbicieli. Aby pięknie się prezentowały, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jakie wybrać sadzonki, jak przygotować glebę i kiedy sadzić róże? Podpowiemy, jak zadbać o róże, by były ozdobą naszego ogrodu.

Kiedy sadzi się róże?

Róże sadzi się jeden raz, potem wymagają jedynie odpowiedniej pielęgnacji. Długą żywotność krzewów zapewni dobra opieka. Kiedy powinniśmy posadzić róże? Najlepiej sadzić je na jesień, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą. Można je także sadzić w marcu lub kwietniu, jednak wiosną zaleca się sadzenie jedynie róż piennych, ponieważ sadzone jesienią wymagają kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem przed mrozami. Przez cały sezon można jednak sadzić róże kupowane w pojemnikach, ponieważ mają dobrze wykształcony system korzeniowy.

Najlepsze do sadzenia są krzewy jednoroczne, które lepiej się ukorzeniają i szybko rosną. Krzewy dwuletnie mają niestety ograniczone zdolności przyjmowania się na nowym miejscu. Róże dwuletnie odznaczają się ściętymi pędami zeszłorocznymi z wyrastającymi pędami tegorocznymi.

Jak wybierać sadzonki róż? Wybierzmy te krzewy, które mają co najmniej dwa nieuszkodzone, silne pędy. Spójrzmy przede wszystkim na korzenie. Ważne jest to, by krzew posiadał silne korzenie z wieloma drobnymi włośnikami. Zwróćmy także uwagę na to, czy szyjka korzeniowa, od której odchodzą pędy, ma grubość minimum 16 mm. Należy przyjrzeć się, czy na pędach nie mają szarych czy brunatnych plam. Ich obecność oznacza, że krzew jest chory. W przypadku gdy kupujemy róże w pojemnikach, ocenić należy powierzchnię ziemi, w której znajduje się krzew. Jeśli nie ma na niej mchu, może to oznaczać, że krzew trafił do pojemnika niedawno i nie posiada właściwości róż sprzedawanych w pojemnikach, a więc może się okazać, że nie możemy go sadzić w ciągu całego sezonu.

Róże wymagają głębokiej gleby z dużą zawartością próchnicy, w górnej warstwie piaszczysto-gliniastej, w dolnej – gliniastej. Przed posadzeniem krzewów powinniśmy ich korzenie moczyć kilka godzin w wodzie. Pędy należy przyciąć około 30 cm nad ziemią oraz usunąć pędy cienkie i uszkodzone. Róże lubią nasłonecznione miejsca, lecz należy pamiętać, że te o ciemnych kwiatach mogą ulec poparzeniu w miejscu silnie nasłonecznionym.

Jak należy przycinać krzewy różane?

Do koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne przycinanie krzewów. Robi się to nie tylko dla pięknego wyglądu, lecz także aby róże kwitły. Do cięcia należy używać sekatora. Najlepiej jest je wykonywać wiosną.

Przycinanie może nam się wydać nieco skomplikowane, ponieważ każdy rodzaj róż tnie się inaczej. W przypadku róż wielkwiatowych i wielokwiatowych, które najobficiej rozkwitają na słabych i cienkich pędach, usuwa się przede wszystkim pędy słabe i cienkie, złamane, krzyżujące się ze sobą czy uszkodzone przez mróz. Można je ciąć krótko, zostawiając na każdym pędzie 1–3 oczka. Róże pnące należy ciąć słabiej, ponieważ silne cięcie sprawi, że pojawią się długie przyrosty, lecz nie zakwitną w tym samym roku. Wycinać należy pędy cienkie, uszkodzone, przemarznięte oraz mocno zdrewniałe. Róże pienne należy przerzedzić, zwracając uwagę na uformowanie korony. W przypadku róż okrywowych i parkowych nie trzeba stosować corocznego silnego cięcia. Przy różach parkowych trzeba jedynie wyciąć najstarsze, mocno zdrewniałe pędy oraz prześwietlić koronę krzewu w razie potrzeby.

Pielęgnacja róż ogrodowych

Różany ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ciągłej pracy. Najlepiej jest wykonywać odpowiednie zabiegi zapobiegające wystąpieniu chorób i szkodników. Częstym efektem zbyt obfitego podlewania może być pojawienie się pleśni. Ta choroba często poraża pąki kwiatowe, które zgniją, zanim zakwitną. Pleśń pojawia się także, gdy różę zrasza się wodą. Jest to częsty błąd popełniany przez niedoświadczonych ogrodników. Z tego powodu tak ważne jest kierowanie strumienia wody podczas podlewania wprost na podłoże. Róże podlewa się rzadko, lecz bardzo obficie.

Popularną chorobą róż jest także czarna plamistość objawiająca się czarnymi plamami na liściach róż. W przypadku obu chorób należy stosować opryski chemiczne. Aby zapobiegać chorobom, można stosować oprysk preparatem naturalnym, na przykład z wyciągu z czosnku lub pestek grejpfruta.

Podczas nawożenia należy stosować wyłącznie nawozy przeznaczone do róż. Nawożenie można rozpocząć wczesną wiosną, a więc około dwóch tygodni po rozpoczęciu wegetacji, i należy je powtarzać 2–3 razy w ciągu okresu wegetacji. Aby uniknąć przemarznięcia roślin, nawożenie należy zakończyć w lipcu.

Komentarze

  • Lenka 2018-05-15T10:45:52Z

    Od kilku lat mam ogród, miałam różne kwiaty, ale zakochałam się w różach. Co roku zwiększam ilość krzewów, kupuję różne odmiany i kolory. Moje róże są piękne, ale wymagają pielęgnacji: przycinania, odpowiedniego podlewania i oprysków. Trzeba o tym pamiętać, bo róże są wymagającymi kwiatami, ale warto je mieć, bo odpłacają się swoim pięknem i zapachem.