Jak się montuje podbitkę dachową?

Główną funkcją podbitki dachowej jest ochrona elementów konstrukcyjnych dachu przed działaniem czynników atmosferycznych oraz ochrona przed ptakami czy owadami szukającymi miejsc na gniazda. Aby dobrze spełniała swoje zadanie, powinna być starannie wykonana. O ile montaż podbitki z PVC nie jest skomplikowany, zamocowanie podbitki drewnianej wymaga dużego doświadczenia.

Sposób układania podbitki

Podbitkę dachową można mocować w różny sposób. Najpopularniejszym sposobem jest układanie podbitki w poprzek okapu, rzadziej mocuje się ją ukośnie lub – zwłaszcza jeśli okap jest bardzo wąski – wzdłuż niego. Podbitkę montuje się poziomo, jeżeli dach jest wykonany z wiązarów kratowych, których dolny pas tworzy okap. Jeżeli krokwie są wysunięte poza obrys budynku, podbitkę mocuje się ukośnie lub poziomo.

Panele montowane są na szynach wyprofilowanych z blach ocynkowanych
Panele montowane są na szynach wyprofilowanych z blach ocynkowanych

 

Do czego mocuje się podbitkę?

Podbitkę można mocować albo do wystających końców krokwi, albo na dodatkowym ruszcie. Do krokwi mocuje się najczęściej podbitkę z drewna. W tym przypadku elementy podbitki ustawione są pochyło do powierzchni działki, a równolegle do połaci dachu. Podbitka jest układana równolegle do połaci i przybijana do łat prostopadle do krokwi – zupełnie przy ścianie i desce okapowej. Ten typ mocowania jest stosowany zwłaszcza gdy dach jest bardzo stromy i ma daleko wysunięty okap. Zamocowana w ten sposób podbitka jest dyskretnie schowana, przez co nie koliduje z oknami i dodaje dachowi lekkiego wyglądu.

Innym sposobem mocowania podbitki dachowej jest montaż na ruszcie. W tym celu stosuje się łaty z dobrze wysuszonego drewna, które zostało wcześniej zaimpregnowane preparatem owado- i grzybobójczym. Ruszt należy montować po ociepleniu i otynkowaniu domu. Konieczne jest takie zamocowanie, aby stworzyć równą płaszczyznę podbitki. Montaż na stelażu stosuje się w przypadku podbitki układanej prostopadle do ściany elewacyjnej.

Najpopularniejszym sposobem jest układanie podbitki w poprzek okapu, rzadziej mocuje się ją ukośnie lub wzdłuż niego. Podbitkę montuje się poziomo, jeżeli dach jest wykonany z wiązarów kratowych, których dolny pas tworzy okap. 

Montaż podbitki dachowej

Podbitkę drewnianą wykonuje się z różnych gatunków drewna, jednak najbardziej popularne są gatunki iglaste, w szczególności świerk i sosna. Należy pamiętać o tym, że deski powinny być odpowiednio wysuszone i zabezpieczone impregnatem. Drewniane elementy podbitki mocuje się bezpośrednio do krokwi lub stelaża. Należy przybijać deski pojedynczymi gwoździami do łat montażowych w środku ich szerokości. Na koniec krawędzie przy ścianie i desce opadowej trzeba wykończyć, stosując drewniane kątowniki lub ćwierćwałki. Drewnianą podbitkę można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym jest wybór listew nieprofilowanych, które zestawione ze sobą na styk tworzą szpary pełniące funkcję otworów wentylacyjnych. Innym sposobem jest wybór listew profilowanych na pióro i wpust lub zakład.

Drewniane elementy podbitki mocuje się bezpośrednio do krokwi lub stelaża
Drewniane elementy podbitki mocuje się bezpośrednio do krokwi lub stelaża

Podbitkę z paneli PVC wykonuje się z profilowanych elementów jednowarstwowych pełnych lub perforowanych. Jest ona najmniej czasochłonna przy montowaniu. Pierwszym krokiem jest zamocowanie listew brzegowych wzdłuż łat montażowych. Później przycięte na odpowiednią długość panele umieszcza się kolejno w wycięciach listew brzegowych i przybija do łat. Następnie montuje się w narożach i innych miejscach łączenia listwy łączące lub kątowe.

Blaszane podbitki dachowe najczęściej wykorzystuje się w obiektach przemysłowych. Panele montowane są na szynach wyprofilowanych z blach ocynkowanych. Takie szyny montuje się na elewacji przy użyciu kołków i śrub, natomiast na listwie okapowej przy użyciu wkrętów. Panele wsuwa się w szyny i dokręca wkrętami. Taka konstrukcja jest jednak ciężka, a przez to mniej popularna.

Komentarze