Jak szybko wyczyścić piekarnik? 10 łatwych sposobów

Czym czyścić piekarnik? Jak pozbyć się przypaleń i przykrego zapachu? W jaki sposób usunąć brud z szyby, drzwiczek i blachy? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania i przedstawimy 10 łatwych sposobów na czyszczenie piekarnika.

Jak czyścić piekarnik?
Jak czyścić piekarnik?

Jak często powinno się czyścić piekarnik?

Tak naprawdę nasz piekarnik powinniśmy czyścić po każdym użyciu, ponieważ zapobiega to powstawaniu brudu oraz przypaleń, które są później trudne do usunięcia.

Po pieczeniu wyłączamy piekarnik i czekamy, aż jego wnętrze ostygnie. Następnie usuwamy tłustą warstwę oraz resztki jedzenia za pomocą ściereczki zwilżonej wodą z płynem do naczyń.

1. Ocet – najpopularniejsza metoda czyszczenia piekarnika

Czyszczenie zaschniętych zabrudzeń piekarnika za pomocą octu jest popularną metodą, ponieważ ocet zaaplikowany do wnętrza urządzenia nie przenika później do potraw. Jest również bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia – czego nie możemy powiedzieć o chemicznych substancjach czyszczących. Ocet powinniśmy stosować regularnie, ponieważ dzięki temu utrzymamy nasze urządzenie w czystości, a sam proces jego czyszczenia zajmie nam zdecydowanie mniej czasu.

W jaki sposób wyczyścić piekarnik octem? Musimy przygotować mieszankę octu z wodą. Najlepiej sprawdzi się w proporcjach 50:50. Całość mieszamy i wlewamy do butelki z atomizerem. Następnie pryskamy wnętrze piekarnika, a mieszankę pozostawiamy na kilkanaście minut. W tym czasie ocet zmiękczy brud zalegający w piekarniku, za to nam będzie zdecydowanie łatwiej usunąć zabrudzenia.

Tabletki, których używamy do mycia naczyń w zmywarce, pomogą również wyczyścić piekarnik.

Po upływie kilkunastu minut przecieramy wilgotną ściereczką wnętrze piekarnika. Możemy również umyć znajdujące się w środku blachy. Po wyczyszczeniu nasze urządzenie jest czyste i gotowe do dalszej pracy.

2. Jak wyczyścić piekarnik sodą oczyszczoną i octem?

Zabrudzone wnętrze piekarnika możemy skutecznie oczyścić za pomocą sody oczyszczonej oraz octu. Na początku podgrzewamy piekarnik, aby następnie spryskać wodą jego ciepłe dno.

Kolejnym krokiem jest zasypanie środka urządzenia sodą oczyszczoną oraz ponowne spryskanie wodą. Tak przygotowany piekarnik pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej na całą noc. Jeżeli wnętrze jest mocno zabrudzone, to na poszczególne plamy możemy nałożyć większą ilość sody.

Czyszczenie piekarnika nie należy do trudnych rzeczy
Czyszczenie piekarnika nie należy do trudnych rzeczy

Rano do piekarnika wkładamy miskę, garnek lub naczynie z wrzącą wodą, które pozostawiamy na około godzinę. Na sam koniec płuczemy wnętrze gorącą wodą i pryskamy roztworem z octem – do butelki z atomizerem musimy dodać tyle samo wody, co octu. Dzięki temu łatwemu sposobowi nasz piekarnik powinien być pozbawiony brudu oraz resztek osadu z sody oczyszczonej.

3. Soda oczyszczona i sól – pogromcy brudu w piekarniku

Soda oczyszczona oraz sól ułatwią proces usuwania każdego rodzaju brudu z naszego piekarnika. Sodą oczyszczoną posypujemy przypalone miejsca, a następnie zwilżamy je ciepłą wodą. Mieszankę pozostawiamy na około 2 godziny, po czym wnętrze przemywamy zmoczoną ściereczką.

Jeśli nie mamy pod ręką sody oczyszczonej, to z pomocą przyjdzie sól obecna praktycznie w każdej domowej kuchni. Wnętrze piekarnika posypujemy obficie solą, a następnie rozgrzewamy urządzenie do momentu, aż sól zbrązowieje. Wtedy wyłączamy piekarnik, czekamy do jego ostygnięcia i wysypujemy chlorek sodu. Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie wnętrza piekarnika przy pomocy mokrej gąbki.

Po upływie kilkunastu minut przecieramy wilgotną ściereczką wnętrze piekarnika.

4. Pasta z sody, octu i soli wyczyści największe zabrudzenia

Wykonanie domowej pasty, z której pomocą usuniemy nawet największy brud w piekarniku, jest banalnie proste oraz przede wszystkim szybkie.

Na początku musimy wymieszać wodę z octem w proporcjach 50:50. Następnie do mieszanki dodajemy sodę – tutaj powinniśmy tak dobrać proporcje, aby konsystencja zmieniła się w gęstą pastę. Po otrzymaniu papki dodajemy jedną lub dwie łyżeczki soli oraz odrobinę wody. Teraz nakładamy pastę na zabrudzone powierzchnie piekarnika – najlepiej zrobić to za pomocą szczoteczki do zębów, lecz jeśli nie mamy jej pod ręką, to ściereczka również się nada.

Zabrudzone miejsca przecieramy okrężnymi ruchami, aż pozbędziemy się plam. Na samym końcu wnętrze piekarnika przemywamy wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić pokrętła, szybę i zawiasy w piekarniku?
Jak wyczyścić pokrętła, szybę i zawiasy w piekarniku?

5. Parafina usunie silne zabrudzenia z piekarnika

Pasta z parafiny i soli sprawdzi się w walce z silnymi zabrudzeniami i przypaleniami piekarnika. Potrzebujemy wymieszać ze sobą łyżeczkę parafiny oraz dwie łyżki stołowe soli. Następnie mieszankę nakładamy na zabrudzone miejsca i pozostawiamy na około 15-20 minut. Na końcu przemywamy piekarnik ciepłą wodą – dla lepszych rezultatów do wody możemy dodać sól lub niewielką ilość płynu do mycia naczyń.

Porada: Parafinę zakupimy w aptece.

6. Jak wyczyścić piekarnik za pomocą pary wodnej?

Czyszczenie piekarnika za pomocą pary wodnej sprawdzi się przy lekkich zabrudzeniach. Ten sposób jest bardzo łatwy i szybki – wystarczy, że nagrzejemy piekarnik do około 150 stopni i do środka włożymy na kilka minut naczynie żaroodporne, do którego wlejemy gorącą wodę. Następie wyłączamy piekarnik i czekamy, aż przestygnie. Teraz możemy przetrzeć wnętrze wilgotną ściereczką, a brud zostanie usunięty.

Czyszczenie piekarnika w kuchni
Czyszczenie piekarnika w kuchni

7. Piekarnik wyczyścisz przy pomocy tabletek do zmywarki

Tabletki, których używamy do mycia naczyń w zmywarce, pomogą również wyczyścić piekarnik. Jedną kapsułkę rozpuszczamy w małej ilości ciepłej wody i mieszamy do uzyskana papkowatej konsystencji. Masę nakładamy na wybrudzone, przypalone miejsca, po czym pozostawiamy na kilkanaście minut. Ostatnim krokiem jest starcie masy i umycie wnętrza piekarnika za pomocą ściereczki bądź gąbki.

8. Czy sok z cytryny wyczyści piekarnik?

Ten sposób na wyczyszczenie piekarnika jest banalnie prosty – potrzebujemy jedynie kilka sztuk cytryn. Do naczynia żaroodpornego wlewamy wodę oraz wyciskamy sok z 2-4 dużych cytryn. Następnie wkładamy je do wnętrza piekarnika i ustawiamy temperaturę około 250 stopni. Pieczenie powinno trwać 30 minut.

Wykonanie domowej pasty, z której pomocą usuniemy nawet największy brud w piekarniku, jest banalnie proste oraz przede wszystkim szybkie.

Dzięki temu sposobowi doprowadzamy do wrzenia się wody oraz powstania pary wodnej, która zmiękcza brud. Cytryna rozpuszcza tłuszcz i brud oraz odświeża zapach piekarnika. Po wyłączeniu i ostudzenia urządzenia, jego wnętrze wycieramy wilgotną ścierką.

9. Jak wyczyścić pokrętła, szybę i zawiasy w piekarniku?

Powyżej przedstawiliśmy Wam sposoby na wyczyszczenie wnętrza piekarnika. Należy jednak pamiętać, że brud, tłuszcz i kurz osiadają także na innych elementach urządzenia.

Gałki piekarnika wystarczy przemyć płynem do naczyń. Możemy do tego wykorzystać np. szczoteczkę do zębów, gąbkę lub wilgotną ściereczkę.

Czy sok z cytryny wyczyści piekarnik?
Czy sok z cytryny wyczyści piekarnik?

Do wyczyszczenia szyby sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej wymieszanej z wodą. Do naczynia lub pojemnika wsypujemy 0,5 szklanki sody oczyszczonej i dolewamy wodę do momentu aż powstanie gęsta pasta. Taką mieszankę nakładamy na wewnętrzną i zewnętrzną stronę szyby, a następnie pozostawiamy ją na około 15 minut. Ostatni krok to przemycie szyby okrężnymi ruchami – najlepiej z użyciem gąbki do mycia naczyń – oraz przetarcie szkła zwilżoną ściereczką.

Zawiasy należy czyścić ostrożnie, ponieważ w momencie zalania wodą, zaczną skrzypieć. Przemywamy je delikatnie, jedynie wilgotną ścierką lub miękką szczoteczką do zębów.

Gałki piekarnika wystarczy przemyć płynem do naczyń.

10. Jak usunąć brud z drzwiczek, półek oraz blachy piekarnika?

Brud z drzwiczek możemy zmiękczyć za pomocą wazeliny. Aplikujemy ją bezpośrednio na zabrudzenia i pozostawiamy na kilka minut. Na końcu drzwiczki myjemy wilgotną szmatką.

Półki piekarnika wyjmujemy i moczymy w gorącej wodzie z mydłem. Na końcu przecieramy, usuwając resztki zanieczyszczeń. Możemy je także wymyć gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń.

W wyczyszczeniu blach pomoże nam woda utleniona i proszek do pieczenia. Oba składniki dodajemy w proporcji 2:1 i mieszamy do momentu uzyskania konsystencji papki. Mieszankę aplikujemy bezpośrednio na blachę i pozostawiamy do wyschnięcia na około 30 minut. Po tym czasie papkę zeskrobujemy – np. używając folii aluminiowej. Ostatnim krokiem jest wymycie blachy przy pomocy ciepłej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.