Jak usunąć ścianę działową?

Dzięki wyburzeniu ściany możemy zyskać inspirującą przestrzeń czy efektownie otworzyć kuchnię. Choć takie rozwiązanie jest bardzo kuszące, musimy być świadomi, że usunięcie ściany może okazać się nieco skomplikowanym zabiegiem i nie zawsze będzie możliwe do przeprowadzenia.

Każda zmiana konstrukcyjna musi bowiem zostać poparta odpowiednią zgodą i przeprowadzona pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję o wyburzeniu ściany działowej, przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak najlepiej się do tego przygotować.

Od czego zacząć?

Wyburzanie musimy zacząć od sprawdzenia, czy dana ściana jest nośna, czy działowa. W pierwszym przypadku proces jej usuwania będzie o wiele bardziej skomplikowany, gdyż jest związany z ingerencją w konstrukcję budynku. Przeprowadzenie takiego zabiegu nie zawsze będzie możliwe. Wyburzenie ścianki działowej jest znacznie prostsze, jednak nawet w tym przypadku będziemy musieli skonsultować się z architektem lub inżynierem budownictwa. Choć tego rodzaju ściany nie przenoszą dużych obciążeń i ich usunięcie powinno być stosunkowo łatwe, może się okazać, że prace utrudnią znajdujące się w niej instalacje, na przykład przewody wentylacyjne lub elektryczne. Jeśli usunięcie ma być przeprowadzone w mieszkaniu, przed przystąpieniem do wyburzenia jego plan należy zgłosić w spółdzielni mieszkaniowej, która ma 30 dni na wydanie zgody lub odpowiedzi odmownej. Jeśli sprawa dotyczy starej kamienicy, może się okazać, że będzie potrzebna zgoda konserwatora zabytków – o wszystkie niezbędne pozwolenia warto więc wystąpić z pewnym wyprzedzeniem.

Najłatwiejsze do usunięcia są ściany szkieletowe
Najłatwiejsze do usunięcia są ściany szkieletowe

Krok po kroku

Gdy otrzymasz już odpowiednie pozwolenia oraz zapoznasz się z opinią specjalisty, możesz przystąpić do wyburzenia ściany. Najpierw należy jednak zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Po pierwsze, zacznij od zabezpieczenia stropu w pobliżu danej ścianki działowej za pomocą specjalnych stempli o regulowanej wysokości – w ten sposób unikniesz nagłego, nadmiernego naprężenia, które mogłoby spowodować pęknięcie lub oberwanie sufitu. Warto zabezpieczyć także pozostałe części mieszkania przed pyłem i gruzem, którego z pewnością będzie sporo. Szczególnej ochrony wymaga podłoga, która może zostać łatwo uszkodzona przez upadający gruz lub narzędzia – zazwyczaj nie wystarcza zabezpieczenie folią i trzeba użyć do tego desek lub wytrzymałych, drewnianych płyt. Przyda się także kask oraz twarde buty, które ochronią stopy przed spadającym gruzem. Należy także zadbać o odpowiednie narzędzia – młoty, przecinaki, piły i tym podobne. Technikę i sprzęt dobiera się do rodzaju materiału i specyfiki konstrukcji danej ściany, aby praca była bezpieczna i efektywna. Niezależnie od wybranej metody trzeba pamiętać, że wyburzanie należy zawsze zaczynać od góry i stopniowo poruszać się w dół. Nie należy zaczynać od środka ściany, gdyż może to skutkować uszkodzeniem stropu spowodowanym zbyt dużym obciążeniem dynamicznym. W przypadku korzystania z narzędzi o dużej mocy powinniśmy zachować znaczną ostrożność, aby nie naruszyć sufitu oraz sąsiednich ścian.

Wyburzanie ściany murowanej

Ściany murowane mogą być zbudowane z cegieł lub pustaków ceramicznych, gipsowych oraz betonowych. Ich rozbiórka jest stosunkowo łatwa, gdyż spoiwo łączące poszczególne elementy nie należy do bardzo wytrzymałych. Zazwyczaj wyburza się je młotem, przecinakiem lub młotowiertarką, czasem wykorzystuje się także piły ręczne albo elektryczne. Przed rozpoczęciem właściwych prac warto jest zerwać tynk, zwłaszcza, jeśli trzyma się on słabo, gdyż ograniczy to pylenie oraz ułatwi dostęp do cegieł lub pustaków. W przypadku cegieł należy je usuwać ostrożnie, gdyż po oczyszczeniu będzie można je ponownie wykorzystać. Niestety, taka metoda nie sprawdzi się w przypadku pustaków, które zazwyczaj pękają przy próbie usunięcia – najczęściej więc po prostu wykuwa się je uderzeniami ciężkiego młota.

Wyburzanie ściany należy zacząć od góry i stopniowo poruszać się w dół. Nie należy rozpoczynać od środka ściany, gdyż może to skutkować uszkodzeniem stropu spowodowanym zbyt dużym obciążeniem dynamicznym.

Wyburzanie ścian szkieletowych

Tego rodzaju ściany działowe są najłatwiejsze do usunięcia. Zazwyczaj ich konstrukcja opiera się na metalowym lub drewnianym stelażu, który jest pokryty płytami gipsowo-kartonowymi. Rozbiórkę zaczynamy więc od usunięcia okładziny, która czasem, podobnie jak cegły, może zostać wykorzystana przy innych pracach budowlanych. Tego typu ściany najlepiej jest więc rozbierać dużymi fragmentami, zaczynając od przecięcia płyty na całej wysokości za pomocą piły lub wyrzynarki. Najlepiej wybrać miejsce znajdujące się w pobliżu słupka stelaża – po odchyleniu odciętej płyty powinna ona złamać się w pobliżu kolejnego elementu mocującego. Następnie za pomocą dłuta usuwa się wypełnienie i demontuje stelaż.

Wyburzanie ścian żelbetowych

Ich demontaż zaczynamy od wywiercania otworów i przecinania ich piłą z tarczą diamentową. Dzięki temu możemy uzyskać mniejsze elementy, które łatwiej będzie usunąć z mieszkania. Całość rozbiórki musi zostać przeprowadzona bardzo ostrożnie, ze względu na możliwość wywołania niebezpiecznych, silnych drgań. Warto zatrudnić do tego wyspecjalizowaną ekipę remontową, gdyż istnieje możliwość, że podczas usuwania ściany trzeba będzie poradzić sobie ze znajdującymi się w niej instalacjami lub skorzystać z bardziej specjalistycznego sprzętu. 

Wyburzanie musimy zacząć od sprawdzenia, czy dana ściana jest nośna, czy działowa
Wyburzanie musimy zacząć od sprawdzenia, czy dana ściana jest nośna, czy działowa

Wyburzanie ścian drewnianych

Tego typu ściany zazwyczaj spotyka się w starych budynkach, zarówno o konstrukcji drewnianej, jak i murowanej. Ich burzenie zaczyna się od zerwania warstwy tynku wraz z matą z trzciny, którą zostały wyłożone, a następnie usunięcia drutów mocujących i dranic. Na koniec odsłonięte w ten sposób deski odrywa się przy pomocy łapki ciesielskiej, usuwa wypełnienie ścian oraz rozmontowuje ramy.

W przypadku korzystania z narzędzi o dużej mocy powinniśmy zachować znaczną ostrożność, aby nie naruszyć sufitu oraz sąsiednich ścian.

Prace porządkowe

Po przeprowadzonym wyburzeniu ściany ostatnią kwestią jest pozbycie się odpadów. W przypadku gruzu nie wystarczy zamówienie zwykłej śmieciarki – należy wówczas umówić się z firmą, która podstawi specjalny kontener na śmieci porozbiórkowe. Aby ograniczyć pylenie podczas przenoszenia, gruz można wcześniej spryskać wodą. Przy pozbywaniu się pozostałości warto zastanowić się, czy część z nich nadaje się do ponownego wykorzystania, podobnie jak cegły czy płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki temu będziemy mogli nieco zaoszczędzić oraz ograniczyć ilość odpadów.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.