Jak wybudować dom? Systemem gospodarczym czy zleconym?
Budowa domu może być wykonana systemem gospodarczym bądź zleconym. Oba sposoby posadowienia budynków niosą ze sobą pewne wady oraz zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać najważniejsze z nich.
Czym właściwie jest budowa systemem gospodarczym?
System gospodarczy zakłada, że inwestor sam rozplanuje prace budowlane, zatrudni mniejszych podwykonawców i zorganizuje dostawę materiałów na plac budowy. Proste prace budowlane może wykonać samodzielnie, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów inwestycyjnych. Nie ulega jednak wątpliwości, że budowa systemem gospodarczym wymaga od inwestora dużego wysiłku oraz zaangażowania. Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym inwestor bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Dlatego powinien znać technologie posadowienia budynków i posiadać przynajmniej podstawowe doświadczenie z zakresu budownictwa.
Warto pamiętać, że nie wszystko na budowie możesz zrobić samodzielnie. Do niektórych prac wymagane są odpowiednie uprawnienia. Więcej na ten temat dowiesz się tu.
Czym jest budowa systemem zleconym?
Budowa systemem zleconym to innymi słowy zatrudnienie generalnego wykonawcy. Inwestor nie musi martwić się materiałami budowlanymi, zatrudniać mniejszych podwykonawców, koordynować ani samodzielnie wykonywać prac budowlanych. Jego zadaniem jest jedynie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą, a następnie dokonanie odbioru nieruchomości. Budowa systemem zleconym jest dla inwestora najwygodniejszym rozwiązaniem, nie absorbuje jego czasu ani wysiłku. Nieruchomość może zostać wybudowana do stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego bądź do stanu pod klucz. Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy inwestorem a generalnym wykonawcą.
Który system będzie tańszy?
Ponad połowa domów wznoszonych w Polsce zostaje wykonana systemem gospodarczym. Popularność owego systemu jest przeważnie podyktowana aspektem ekonomicznym. Warto bowiem zaznaczyć, że system gospodarczy może przynieść nawet 20% oszczędności w porównaniu z alternatywnym systemem zleconym. Tak duża różnica kosztowa wynika z możliwości samodzielnego wyboru najlepszej ekipy podwykonawców, a także najbardziej ekonomicznego dostawcy materiałów budowlanych. Odczuwalną oszczędnością będzie także samodzielne wykonywanie prostych prac budowlanych.
Zatem jak wybudować dom?
Oba rozwiązania niosą ze sobą pewne atuty i mankamenty. Budowa systemem gospodarczym zazwyczaj trwa dwa, trzy lata. System zlecony może wpłynąć na przyspieszenie realizacji inwestycji. Przy dobrym przygotowaniu i wyższym budżecie inwestycyjnym można zbudować dom jednorodzinny w ciągu jednego roku. Maksymalny termin realizacji inwestycji to dwa lata.
Możemy zatem przyjąć, że budowa systemem gospodarczym będzie korzystna dla inwestorów, którzy szukają oszczędności finansowych i nie zależy im na pilnej realizacji inwestycji. System zlecony będzie z kolei bardziej opłacalny dla osób, które nie mają czasu, wiedzy bądź chęci na osobiste koordynowanie pracami budowlanymi. Wyższy koszt inwestycji będzie zrekompensowany poprzez szybszą realizację budowy i większy komfort inwestora. Warto przy tym pamiętać, że sprawdzone firmy budowlane można znaleźć na przykład w tej wyszukiwarce firm http://kb.pl/firmy-budowlane/katalog/firmy-budowlane-i-uslugi-budowlane--/.
Zatrudnienie generalnego wykonawcy jest szczególnie polecane w sytuacji, gdy na dom zaciągnięto kredyt hipoteczny. Bank wymaga od inwestora dotrzymywania terminów realizacji poszczególnych etapów budowlanych. Wszelkie opóźnienia mogą wygenerować dodatkowe obciążenia finansowe. Przy systemie gospodarczym istnieje większe ryzyko niedotrzymania terminów. Dlatego zatrudnienie generalnego wykonawcy będzie dla inwestora rozwiązaniem bezpieczniejszym.