Jak zainstalować zmiękczacz wody w domu?

Istnieją różne sposoby zmiękczania wody. Najbardziej popularne i skuteczne wykorzystują zasadę wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Montaż urządzenia zmiękczającego wodę nie jest specjalnie skomplikowany i można wykonać go bez angażowania hydraulika. Niemniej jednak, oprócz minimalnego doświadczenia, odpowiednich narzędzi i cierpliwości przydatna może być pewna wiedza.

Instalacja zmiękczacza wody - krok po kroku
Al's Plumbing
Instalacja zmiękczacza wody - krok po kroku

Twarda woda w domu

Węglany wapnia i magnezu są z natury obecne w mniejszych lub większych ilościach w każdej wodzie. Ich obecność sprzyja powstawaniu osadów na wewnętrznych ściankach kotłów, bojlerów, garnków i czajników oraz na powierzchni grzałek. Osad, czyli tak zwany kamień kotłowy, sam w sobie nie jest niebezpieczny dla zdrowia i nie wpływa nawet na smak potraw i napojów. Duże znaczenie ma natomiast fakt, że kamień zmniejsza sprawność wymienników ciepła, a zmniejszanie przekroju rur prowadzi do zakłóceń pracy urządzeń albo awarii instalacji.

Twarda, zawierająca węglan wapnia woda, pozostawia po wyschnięciu widoczne ślady. Plamy na chromowanej stali i naczyniach kuchennych są powszechnie znanym przypadkiem. Twardość wody zwiększa jej napięcie powierzchniowe, co oznacza trudniejsze zwilżanie powierzchni. Skutek jest taki, że do prania, zmywania i mycia zużywa się do 50% środków piorących i myjących więcej.

Twardość wody wyraża się w różnych skalach. Najbardziej czytelne wydaje się być podanie zawartości węglanu wapnia w litrze wody, czyli mg CaCO3/dm3. Według polskiej normy twardość wody powinna wynosić 60–500 mg CaCO3/dm3. Znajomość stopnia twardości wody przyda się do późniejszego programowania urządzenia.

Na czym polega działanie urządzenia do zmiękczania wody?

Zmiękczanie wody jest reakcją chemiczną. Podstawowym elementem urządzenia zmiękczającego wodę jest tak zwane złoże jonowymienne. Tym złożem jest kwaśna żywica kationitowa w postaci żelu. Ważna jest wysoka jakość żywicy, ponieważ tańsza i gorsza będzie miała mniejszą wydajność i krótszą żywotność. W rezultacie zysk okaże się pozorny, ponieważ częściej trzeba będzie takie złoże wymieniać na nowe. Żywica posiada stale ładunek ujemny. Dodatnio naładowane jony sodu są przyciągane przez ujemny ładunek złoża. Jony wapnia i magnezu zawarte w twardej wodzie też mają ładunek dodatni, ale silniejszy od jonów sodu. To powoduje, że jony sodu zostają wyparte przez silniejsze jony niechcianych pierwiastków, które w złożu pozostaną.

Co należy wiedzieć przed podłączeniem zmiękczacza wody?

1. Czy można samodzielnie podłączyć zmiękczacz wody?

Należy wyraźnie podkreślić, że podłączenie zmiękczacza wody nie jest zabawą. Zwłaszcza laik bez technicznego doświadczenia powinien trzymać się od tego z daleka. Lepiej czasem ponieść stosunkowo niewysokie koszty na wynajęcie wykonawcy, niż samemu sprowadzić całą piwnicę pod wodę. Osoby dobrze zorientowane w temacie mogą zająć się instalacją, zapoznawszy się uprzednio z załączoną instrukcją.

2. Jakie jest ciśnienie przepływu wody w instalacji?

Przed zakupem i zainstalowaniem zmiękczacza wody w domu trzeba zorientować się, jakie jest ciśnienie doprowadzanej wody. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia – poniżej 1,4 bara – zaleca się montaż urządzenia podnoszącego ciśnienie. Z kolei przy ciśnieniu powyżej 8 barów, potrzebny będzie pewnie montaż reduktora.

3. Odpowiednia pojemność zmiękczacza wody

Pojemność urządzenia zmiękczającego odgrywa ważną rolę w zużyciu soli i produkcji ścieków w domu. Istnieją metody wyliczenia takiej pojemności i należy to przed zakupem zmiękczacza wykonać ewentualnie zasięgnąć fachowej rady. Jeżeli wybrana zostanie zbyt duża pojemność, niepotrzebnie będzie zużywana sól, obciążane środowisko i portfel. Jeśli będzie zbyt mała, urządzenie nie będzie podawać w sposób nieprzerwany miękkiej wody i cały efekt zniknie. Należy tutaj zwrócić uwagę, że określenie stałej idealnej pojemności systemu nie jest możliwe. Zapotrzebowanie na wodę w domu zmienia się i nigdy urządzenie nie będzie wykorzystane w 100%. Obliczanie pojemności jest różne dla jedno- i dwukolumnowych zmiękczaczy.

Zmiękczacz usuwa z wody jony odpowiedzialne za jej twardość
Zmiękczacz usuwa z wody jony odpowiedzialne za jej twardość

Jakie wybrać miejsce dla zmiękczacza wody?

Należy dobrze zastanowić się, gdzie urządzenie do zmiękczania wody ma stanąć. Pod uwagę należy wziąć następujące rzeczy:

  • Zmiękczacz powinno się umieścić na głównym przyłączu wody zimnej przed piecem centralnego ogrzewania.
  • System wymaga zasilania, dlatego w pobliżu musi być gniazdko elektryczne.
  • Regeneracja urządzenia wytwarza zanieczyszczoną wodę, którą trzeba odprowadzić do kanalizacji. Odległość do odpływu nie powinna przekraczać 6 m.
  • Dla ułatwienia programowania i uzupełniania soli potrzebna jest pewna wolna przestrzeń z przodu i od góry urządzenia.
  • Instalując zmiękczacz przed podgrzewaczem wody lub kotłem CO trzeba uważać, aby temperatura wody nie przekroczyła 49°C. Gorąca woda może zniszczyć żywicę jonowymienną oraz zawór sterujący. Z tego powodu przyda się też zawór zwrotny między zmiękczaczem i kotłem.

Instalacja zmiękczacza wody krok po kroku

1. Uwzględnienie obwodu awaryjnego

Na wypadek ewentualnej awarii urządzenia zmiękczającego wodę należy poprowadzić obwód wody poza zmiękczaczem oraz zainstalowanym przed nim filtrem mechanicznym (ułatwienie wymiany wkładów).

2. Podłączenie zmiękczacza wody do instalacji

Wejście i wyjście układu jest oznakowane i nie może być zamienione. Twarda woda wpływa do urządzenia i po zmiękczeniu podawana jest do użytku. Wszystkie połączenia muszą być dokładnie pomierzone i zmontowane.

3. Wyprowadzenie odpływu do kanalizacji

Wąż odpływu zmiękczacza musi być zawsze otwarty i połączony z kanalizacją.

4. Podłączenie urządzenia do zasilania oraz programowanie

Po podłączeniu zmiękczacza do prądu przeprowadza się ustawienia sterownika. Ustala się m.in. twardość wody, ilość wody między procesami regeneracji oraz typ i czas regeneracji.

5. Jak ustawić regenerację zmiękczacza?

Wszystkie procesy w urządzeniu zmiękczającym przebiegają automatycznie, w sposób zaprogramowany i nie trzeba ręcznie włączać na przykład regeneracji. Urządzenie jednokolumnowe powinno się regenerować co 2-4 dni. W przypadku zmiękczacza dwukolumnowego regeneracja odbywa się każdego dnia. W sposób wahadłowy jedna kolumna wykonuje pracę wymiany jonów, podczas gdy druga się regeneruje. I tak na zmianę.

Sól w zmiękczaczu do wody – do czego służy i jak ją uzupełniać?

Nawet najlepsza żywica jonowymienna ma swoją pojemność, a właściwie liczbę miejsc wymiany jonów. Kiedy te miejsca się wyczepią, konieczna jest tzw. regeneracja, czyli płukanie złoża. Płukanie złoża roztworem soli i wody usuwa jony wapnia i magnezu. Zostają one oderwane od złoża, a jednocześnie jony sodu zawarte w roztworze przymocowują się do żywicy. Woda pochodząca z płukania trafia do kanalizacji, a żywica jest gotowa do ponownej zamiany jonów.

Należy regularnie sprawdzać i uzupełniać poziom soli w zbiorniku zmiękczacza. Bez roztworu solnego, który regeneruje urządzenie, zmiękczanie wody nie będzie prowadzone. –

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.