Jaką lodówkę kupić? Kierujcie się tymi wskazówkami!

Jaki rodzaj lodówki jest najlepszy? Jaka klasa energetyczna i pojemność? Czym jest technologia No Frost? W artykule przedstawiamy wskazówki, które pomogą Wam wybrać idealną lodówkę.

Jakie są rodzaje lodówek?
Jakie są rodzaje lodówek?

Jakie są rodzaje lodówek?

Zanim wybierzemy lodówkę dostosowaną do naszych potrzeb, powinniśmy poznać jej rodzaje.

  • Lodówki klasyczne – nazywamy tak niewielkie lodówki, które zazwyczaj pozbawione są zamrażalnika lub posiadają oddzielną półkę będącą zamiennikiem zamrażalnika. Sprawdzają się w kuchniach o niewielkim metrażu oraz są często wybierane przez singli.
  • Lodówko-zamrażalki – ten rodzaj urządzenia jest większy od lodówki klasycznej. Zawiera system chłodzący oraz system zamrażania.
  • Lodówki side by side – charakteryzują się dużą pojemnością (pojemność niektórych modeli wynosi nawet 600 litrów) oraz dwiema parami drzwi otwieranymi na zewnątrz. Zazwyczaj z jednej strony lodówki znajduje się zamrażalka, a z drugiej standardowa chłodziarka. Ten typ urządzenia sprawdzi się zwłaszcza wśród rodzin wielodzietnych oraz w kuchni ze stosunkowo dużym metrażem. Lodówki side by side nie występują w wersji do zabudowy.
  • Lodówki multidoor – posiadają więcej niż dwie pary drzwi i podzielone są na chłodziarkę oraz zamrażalkę. Ich odmianą są tzw. lodówki french door, które wyposażone są w dwudrzwiową chłodziarkę oraz dolną szufladę pełniącą funkcję zamrażalki.
  • Lodówki turystyczne – charakteryzują się małym rozmiarem oraz lekkością. Można je przenosić i wyłożyć specjalnymi wkładami chłodzącymi. Sprawdzą się zwłaszcza podczas wyjazdów.
  • Lodówki do zabudowy – zazwyczaj wybierane są na etapie projektowania kuchni i zapewniają spójność aranżacji wnętrza. Pod ich rozmiar dobierane są wymiary szafki lub wnęki, w której zostaną umieszczone.

Specjaliści doradzają, aby dobierać ładowność lodówki uwzględniając liczbę osób, które będą z niej korzystać.

Jaką klasę energetyczną wybrać?

Kupując lodówkę, możemy wybierać pośród siedmiu klas energetycznych: A, B, C, D, E, F, G. Jednak czy rodzaj klasy energetycznej ma znaczenie? Według testów sprzętu AGD urządzenia o klasie C lub D są w stanie zużyć odpowiednio o 20 i 30% mniej energii, niż urządzenia o klasie F. Jeżeli zależy nam na jak najniższym zużyciu prądu, to powinniśmy wybrać lodówkę powyżej klasy E (klasy A i B nie są aktualnie używane na etykietach energetycznych. Zarezerwowano je dla modeli, które dopiero pojawią się na rynku).

Warto jednak pamiętać, że klasa jest jedynie określeniem tego, czy dany sprzęt jest bardziej lub mniej energooszczędny – nie szacuje konkretnego zużycia prądu.

Sprawdź ranking 5 najlepszych lodówek
Sprawdź ranking 5 najlepszych lodówek

Jak dużą lodówkę kupić? Ile powinna mieć litrów?

Pojemność lodówki jest również ważnym punktem, na który należy zwrócić uwagę, zwłaszcza w przypadku dużych rodzin. Standardowa pojemność tego urządzenia AGD wynosi 120 litrów i sprawdza się zazwyczaj w kuchni singla. Specjaliści doradzają, aby dobierać ładowność lodówki uwzględniając liczbę osób, które będą z niej korzystać. Przyjmuje się, że dokonując takich obliczeń, powinniśmy wziąć pod uwagę standardową pojemność (120 litrów) i dodać do niej po 30 litrów na każdego użytkownika.

W przypadku rodziny czteroosobowej pojemność lodówki powinna wynosić minimum 210 litrów. Pamiętajmy, że bardziej pojemne lodówki charakteryzują się większą liczbą półek i szuflad, dzięki czemu pomieszczą wszystkie potrzebne nam produkty.

Technologia No Frost nie jest jedynym dodatkiem do wyposażenia lodówki, na który powinniśmy zwrócić uwagę.

Poziom hałasu ma znaczenie

Cicha praca urządzenia AGD ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy znajduje się ono w salonie z aneksem kuchennym. Starsze lodówki zazwyczaj generują hałas na poziomie 40-45 dB. Na rynku są dostępne modele, w których poziom hałasu określany jest na ponad 30dB. Taką głośność można porównać do szeptu.

Warto pamiętać o tym, że współcześnie nie zakupimy dobrej jakościowo lodówki, która będzie działać niemal bezgłośnie. Dlaczego? Sprzęt wykorzystuje w swojej pracy agregaty oraz wentylatory, których działania nie da się wygłuszyć. Jeżeli zależy nam na maksymalnym obniżeniu poziomu hałasu, to możemy zdecydować się na lodówkę do zabudowy. Mebel, w którym zostaje umieszczona, tłumi hałas i obniża go nawet o kilka decybeli.

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć lodówka?
Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć lodówka?

Ile wynosi optymalna liczba termostatów i agregatorów?

Termostat odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz lodówki. Agregat, o którym wspomnieliśmy wyżej, ma za zadanie równomiernie rozprowadzać chłód. Najlepszym wyborem są lodówki zawierające po dwa termostaty oraz dwa agregatory. Determinuje to niezależną pracę samej chłodziarki oraz samej zamrażarki – dzięki temu można wyłączyć jedną z komór lodówki, przy równoczesnej pracy drugiej.

Tańsze lodówki wyposażone w jeden termostat oraz jeden agregat pozwalają jedynie na jednoczesną pracę chłodziarki i zamrażarki.

Kupując lodówkę, możemy wybierać pośród siedmiu klas energetycznych

Czym jest technologia No Frost i jakie są jej rodzaje?

Technologia No Frost odpowiada za ograniczanie osadzania się szronu lub lodu na ściankach lodówki, częściach chłodzących lub częściach mrożących. Eliminuje to proces rozmrażania urządzenia, wpływa na łatwiejsze utrzymanie czystości oraz sprawia, że lodówka pracuje bardziej efektywnie i pobiera mniejsze ilości energii. Ograniczenie wilgoci w chłodziarce wpłynie również na świeżość niektórych produktów.

Technologia określana mianem No Frost dzieli się na kilka rodzajów.

  • Low Frost – lodówka z systemem Low Frost może co jakiś czas może wymagać dodatkowego rozmrażania.
  • No Frost plus – system pomaga likwidować nieprzyjemne zapachy wewnątrz lodówki, ponieważ cyrkulujące powietrze jest nasycone jonami ujemnymi.
  • Semi No Frost – technologia No Frost dostępna jest jedynie w komorze zamrażalnika.
  • Full No Frost – No Frost używana jest w komorze chłodziarki oraz w komorze zamrażalnika.

Lodówki z systemem No Frost mają jednak wadę. Technologia wpływa na szybsze wysychanie żywności, takiej jak sery lub wędliny. Produkty tego typu powinniśmy przechowywać np. w szczelnych pojemnikach.

Dodatkowe funkcje lodówki są bardzo ważne
Dodatkowe funkcje lodówki są bardzo ważne

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć lodówka?

Technologia No Frost nie jest jedynym dodatkiem do wyposażenia lodówki, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Nowoczesne sprzęty AGD potrafią znacznie ułatwić nam codzienne korzystanie z chłodziarki i zamrażalnika. Zobaczcie, jakie funkcje dodatkowe można spotkać w lodówkach.

  • Dozownik wody – znajduje się w lodowce z przyłączeniem do wody. Oznacza to, że woda przechodzi z rur przez specjalny filtr, a następnie spływa do dystrybutora, z którego wlewamy ją do szklanki.
  • Oświetlenie LED – jest energooszczędne, nie ulega awariom oraz nie wymaga wymieniania żarówki. Zapewnia dobrą widoczność we wnętrzu lodówki.
  • Powłoka antybakteryjna – dzięki niej w lodówce nie gromadzą się bakterie, które mogłyby wpłynąć na świeżość przechowywanej żywności.
  • System filtracji powietrza – filtruje nieprzyjemne zapachy z lodówki oraz zapobiega ich przenikaniu w głąb produktów spożywczych.
  • Aktywna konwersja – zapewnia możliwość przemiany komory zamrażarki w komorę chłodzącą.
  • Technologia dwóch obiegów – wpływa na wydłużenie świeżości przechowywanej żywności. Wiatraki rozkładają wilgotne powietrze w komorze chłodziarki oraz suche w zamrażarce.
  • Alarm – informuje o pozostawionych otwartych drzwiach w lodówce.
  • Kostkarka – to urządzenie wbudowane w nowoczesne lodówki, które zastępuje wkładane do zamrażalnika foremki do lodu. Po naciśnięciu odpowiedniego guzika i podłożeniu szklanki, z lodówki wypada pokruszona lub cała bryła lodu.
  • Tryb Wakacje – sprawdza się w przypadku osób, które często wyjeżdżają z domu i odłączają na ten czas urządzenie od prądu. Ten tryb sprawia, że lodówka pracuje energooszczędnie, dzięki czemu nie trzeba jej specjalnie rozmrażać, ani wyłączać podczas nieobecności.
  • Funkcja szybkiego chłodzenia – pozwala na jak najszybsze obniżenie temperatury lodówki, co skutkuje gwałtownym schłodzeniem lub zamrożeniem produktów. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury funkcja chłodzenia wyłącza się automatycznie.
  • Funkcja miękkiego zamykania drzwi – zapewnia ciche zamykanie urządzenia. Sprawdza się zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi lub w przypadku, kiedy urządzenie znajduje się w salonie z aneksem kuchennym.

Kupując lodówkę, możemy wybierać pośród siedmiu klas energetycznych
Kupując lodówkę, możemy wybierać pośród siedmiu klas energetycznych

Ranking 5 najlepszych lodówek

Na końcu przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 lodówek, które w naszej ocenie są najlepsze. Ranking powstał m.in. na bazie opinii klientów sklepów RTV Euro AGD i Neonet (wybraliśmy modele, które uzyskały 5 gwiazdek) oraz analizy danych technicznych poszczególnych urządzeń.

1. Samsung RB29FERNCSS – 615 opinii

„Lodówka spełnia wszystkie moje wymagania, cicha, wygląda elegancko, mi rozmieszczenie półek odpowiada bo wiedziałem czego mi potrzeba, półka podtrzymująca świeżość warzyw czy mięsa rewelacja, w porównaniu do mojego poprzednika w tej lodówce warzywa utrzymują świeżość dużo dłużej. W kwestii zużycia energii nie mam zdania gdyż zbyt krótko jestem jej posiadaczem. Do tego cena nie rujnująca portfela, szczerze polecam”.

2. LG GBB72MCDFN – 589 opinii

„Szukałam lodówki energooszczędnej ale w dobrych pieniądzach i taka znalazłam. Pięknie się prezentuje z zewnątrz bardzo elegancko. W środku półki zakończone są listewkami w kolorze stali a nie plastikiem, jest dużo miejsca i półka składana super pomysł a do tego możliwość regulacji wysokości półek, mało lodówek już ma taka możliwość, jest cicha. Może stać praktycznie przy samej ścianie i nie przeszkadza to w otwieraniu drzwi”.

3. Samsung RB29FSRNDSA – 537 opinii

„Lodówkę zakupiłem ok. 6 miesięcy temu. Lodówka znakomicie się sprawuje. Posiada funkcję wakacje wyłączającą komorę chłodzenia a pozostawia włączony zamrażalnik. Pobiera stosunkowo niedużo prądu ok.17 zł/mc. Dość głośny wiatraczek nawiewu, ale bez przesady nie jest uciążliwy. Na drzwiach nie pozostają widoczne zabrudzenia, łatwa w utrzymaniu czystości”.

TOP 5 modeli lodówek!
TOP 5 modeli lodówek!

4. LG GBB72SAEFN – 73 opinie

„Lodówka GBB72SAEFN elegancka, wysoka, pięknie się prezentuje. Specjalna powłoka na drzwiach sprawia, że nie widać śladów palców. bardzo cicho pracuje. Wnętrze proste, ale pojemne, wszystko się mieści, ciekawym rozwiązaniem jest wysuwana i składana półeczka na duże produkty. Ciekawa funkcja wyboru chłodzenia w szufladzie na mięso, ryby lub warzywa, dzięki czemu nie musimy od razu wszystkiego mrozić. Na drzwiach szerokie półeczki. Zamrażarka, trzy bardzo pojemne szuflady, które można wyjąc i używać tylko półek”.

5. LG GBB72MCDMN – 51 opinii

„Pierwszy raz zdecydowałem się na lodówkę marki LG. Lodówka w kolorze czarny mat prezentuje się znakomicie, ponadto jest bardzo cicha w porównaniu do mojej starej lodówki. W środku jest dużo miejsca, ma bardzo przydatne dwie szuflady (na co zwracaliśmy szczególnie uwagę przy zakupie), które ułatwiają przechowywanie żywności oraz półkę na napoje dzięki czemu miejsce na drzwiczkach można przeznaczyć na inne produkty. Składana półka również się przydaje, dzięki niej zmieścimy w lodówce nawet największy garnek”.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.