Jaka zaprawa murarska do bloczków silikatowych?

Bloczki silikatowe choć są ciężkie i nieszczególnie korzystne pod względem izolacyjnym, to cechuje je bardzo dobra wytrzymałość na ściskanie. Jednak uzyskanie solidnej i trwałej konstrukcji ściany wymaga (podobnie zresztą co w przypadku pozostałych budulców) zastosowania odpowiedniej zaprawy. Silikaty można układać tak na zaprawę tradycyjną (grubą), jak i na spoinę cienkowarstwową.

 

Budowa ścian z bloczków silikatowych - wybór zaprawy murarskiej
Budowa ścian z bloczków silikatowych - wybór zaprawy murarskiej

 

Grube zaprawy (6–15 mm) kupuje się w postaci gotowych mieszanek lub sporządza na budowie według składu określonego przez projektanta. Drugi przypadek to tzw. zaprawa przepisana. Natomiast wyroby do spoinowania cienkowarstwowego (0,5 – 3 mm) zwykle powstają w fabryce. Ich samodzielne sporządzanie generuje bowiem znaczne ryzyko zachwiania właściwych parametrów. W związku z tym, że bloczki silikatowe to elementy o dużej dokładności wymiarowej, coraz częściej sięga się podczas ich murowania po zaprawy cienkowarstwowe, które są ekonomiczne i pozwalają wznieść przegrodę pozbawioną liniowych mostków cielnych. Nie oznacza to oczywiście całkowitego odchodzenia od tradycyjnych (grubych) spoin. Ta technologia wciąż ma liczne grono zwolenników i nadal pozostaje niezastąpiona przy materiałach o większych odchyłach od wymiaru.

Zobacz: Zaprawa cementowa czy cementowo-wapienna?

Zaprawa do bloczków silikatowych – wytrzymałość na ściskanie

Niezależnie od rodzaju zastosowanego budulca do budowy ścian, wytrzymałość zaprawy zawsze należy dostosować do wytrzymałości muru, czym zajmuje się uprawniony konstruktor. Zaprawy dzieli się na klasy, przypisując im właściwe określenie cyfrowe do symbolu M (np. M5, M10, M15). Do silikatów nadają się wszystkie z wymienionych powyżej. Stosowanie zapraw o wyższych klasach jest dopuszczalne jedynie przy wyraźnym i uzasadnionym wskazaniu projektowym.

Bardzo ważne jest również to, aby w określonych częściach muru nie używać zapraw o zróżnicowanej wytrzymałości, a w przypadku sporządzania zapraw przepisanych trzymać się ściśle zalecanego składu objętościowego (proporcji cementu do wapna oraz piasku).

Zaprawa do bloczków silikatowych – przyczepność do podłoża

Zaprawa murarska jest odpowiedzialna za mocne i szczelne połączenie elementów wznoszonej przegrody. Powinna zatem ściśle przylegać do podłoża na jak największej jego powierzchni. Przyczepność zapraw określa się często także jako ich wytrzymałość. Wartość tego parametru obrazuje jednostka N/mm2. W zależności od rodzaju ściany i mogących występować w niej naprężeń wymaga się zróżnicowanej minimalnej przyczepności. Przy ścianach obciążonych głównie poziomo przyczepność zaprawy powinna kształtować się na poziomie 0,4 – 0,5 N/mm2. Jest to gwarancją na uzyskanie odpowiedniej stateczności konstrukcji murowanej.

Czy zaprawy uniwersalne nadają się murowania z bloczków silikatowych?

Zdecydowanie odradza się spajać bloczki silikatowe na zaprawy uniwersalne. Różne mury mogą mieć bowiem różne właściwości i każdorazowo wymagają zastosowania spoiny dedykowanej danemu materiałowi. Zaprawy odpowiednie do silikatów są zwykle polecane przez producentów tego budulca i należy tego przestrzegać.

Fatalne skutki może przynieść zarówno użycie zaprawy uniwersalnej, jak i bezpośrednie łączenie różnych materiałów budowlanych w tym samym obiekcie. Inna wytrzymałość i zróżnicowana odkształcalność (np. silikatów i ceramiki) mogą prowadzić do powstawania zarysowań w murze, a w efekcie końcowym także do jego pękania.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.