Jaki nawilżacz powietrza? Opinie i rodzaje

Powietrze, którym oddychamy, zawsze ma określony poziom wilgotności, który znacząco wpływa nie tylko na nasze samopoczucie i komfort, ale także na kondycję całego organizmu.

W sezonie grzewczym oraz w czasie letnich upałów powietrze w domach i mieszkaniach jest szczególnie narażone na nadmierną suchość. Zamykamy okna, podkręcamy kaloryfery i bardzo często dostrzegamy u siebie takie objawy, jak np. przesuszona skóra czy pogorszenie jakości snu. W takiej sytuacji przydatnym rozwiązaniem może okazać się nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza – charakterystyka

Minimalna wilgotność powietrza, która nie zagraża zdrowiu w znaczącym stopniu, to ok. 30-35%. Natomiast optymalny poziom nawilżenia to 40-50% - do takiej jakości powinniśmy dążyć, aby czuć się dobrze we własnym domu. Zbyt suche powietrze przyczynia się do wysuszania błon śluzowych, które stanowią istotną barierę ochronną organizmu. W związku z tym bakterie i wirusy mają ułatwioną drogę m.in. do płuc, przez co jesteśmy mniej odporni i częściej chorujemy. Oprócz tego pojawia się pękanie i pieczenie lub swędzenie skóry, suchość w ustach, kaszel i problemy z oddychaniem.

Minimalna wilgotność powietrza, która nie zagraża zdrowiu w znaczącym stopniu, to ok. 30-35%. Natomiast optymalny poziom nawilżenia to 40-50% - do takiej jakości powinniśmy dążyć, aby czuć się dobrze we własnym domu.

Nawilżacz powietrza pozwala w osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Odbywa się to w dość prosty sposób: w zbiorniku nawilżacza znajduje się woda, która jest uwalniana do pomieszczenia na różne sposoby – w zależności od rodzaju nawilżacza. Niektóre modele nawilżaczy zawierają wbudowany jonizator, który wchłania z powietrza szkodliwe jony dodatnie (emitowane przez takie urządzenia, jak np. telewizor czy komputer) i wytwarza jony ujemne, mające pozytywny wpływ na poprawę wydajności i odporności fizycznej i psychicznej.

Nawilżacz powietrza pozwala w osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Nawilżacz powietrza pozwala w osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka typów nawilżaczy, różniących się między sobą takimi parametrami, jak m.in. wydajność, zużycie energii czy dodatkowe funkcjonalności.

Nawilżacze ewaporacyjne

Nazywane są również nawilżaczami parującymi, ponieważ nawilżanie powietrza odbywa się tu poprzez odparowanie wody w naturalny sposób. Nawilżacz ewaporacyjny składa się z wymiennych mat ewaporacyjnych, wentylatora i zbiornika na wodę. Wentylator zasysa suche powietrze z pomieszczenia, po czym kieruje je do maty, gdzie jest ono nawilżane. Następnie powietrze jest „oddawane” do pomieszczenia w postaci niewidzialnej pary wodnej. Tego typu nawilżacz charakteryzuje się dość niskim zużyciem energii elektrycznej, ale również niezbyt wysokim poziomem nawilżania, ponieważ efektywność działania nawilżacza ewaporacyjnego zmniejsza się wraz z ilością wody znajdującej się w zbiorniku i odparowywanej. Ma to jednak swoją dobrą stronę, ponieważ zapobiega osiągnięciu zbyt wysokiego poziomu wilgoci, który również nie jest korzystny dla zdrowia, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Zaletą nawilżacza ewaporacyjnego jest także małe ryzyko awarii spowodowane prostą konstrukcją oraz funkcja oczyszczania powietrza.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka typów nawilżaczy, różniących się między sobą takimi parametrami, jak m.in. wydajność, zużycie energii czy dodatkowe funkcjonalności.

Nawilżacze parowe

Nawilżacz parowy działa podobnie jak ewaporacyjny, z tym że jest wyposażony w grzałkę podgrzewającą wodę i wytwarzającą parę wodną. Dzięki temu jest bardziej skuteczny. Podczas podgrzania woda jest również oczyszczana – wysoka temperatura zabija bakterie. Niestety, nie ma tu jednak funkcji oczyszczania powietrza. Zaletą nawilżacza parowego jest spora wydajność, która utrzymuje się na stałym poziomie przez cały czas działania, a także nieskomplikowana konstrukcja i bezawaryjność. Za jego wadę niewątpliwie można uznać duże zużycie prądu.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Woda w nawilżaczu ultradźwiękowym jest rozbijana na małe cząsteczki przy pomocy ultradźwięków. W wyniku tego powstaje mgiełka emitowana w powietrze. Nawilżacz tego typu jest zbudowany z membrany ultradźwiękowej oraz wentylatora, który rozprzestrzenia mgiełkę w powietrzu. W niektórych modelach mogą również być wbudowane takie elementy, jak np. grzałka, która podgrzewa wodę, a co za tym idzie – umożliwia produkowanie ciepłej mgiełki, oraz filtr oczyszczający wodę. Konstrukcja nawilżacza ultradźwiękowego jest już bardziej skomplikowana: posiada on m.in.. sterowniki, które pozwalają regulować pracę urządzenia, w zależności od stopnia wilgotności panującego w pomieszczeniu: w ten sposób zapobiegamy nadmiarowi wilgoci. Jest on również wydajny i nie zużywa dużo energii, przez co koszt użytkowania jest dość niski. Nawilżacz ultradźwiękowy nie posiada funkcji oczyszczania powietrza. Do jego wad można zaliczyć konieczność systematycznej wymiany filtra odkamieniającego i częstego czyszczenia.

Woda w nawilżaczu ultradźwiękowym jest rozbijana na małe cząsteczki przy pomocy ultradźwięków. W wyniku tego powstaje mgiełka emitowana w powietrze.

a rynku dostępnych jest obecnie kilka typów nawilżaczy, różniących się między sobą takimi parametrami, jak m.in. wydajność, zużycie energii czy dodatkowe funkcjonalności.
a rynku dostępnych jest obecnie kilka typów nawilżaczy, różniących się między sobą takimi parametrami, jak m.in. wydajność, zużycie energii czy dodatkowe funkcjonalności.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym szczególnie należy zadbać o odpowiedni, zdrowy klimat. Kupując nawilżacz dla dziecka, warto poszukać takiego, który będzie przeznaczony dla alergików, czyli wyposażony w funkcje oczyszczania m.in. z alergenów – nawet jeśli dziecko nie ma alergii, taki nawilżacz będzie bardziej korzystny dla jego zdrowia i nastroju. Poza tym należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • wydajność – mierzona w litrach wody odparowywanej do powietrza w ciągu doby,
  • dopasowanie do wielkości pomieszczenia,
  • higrostat – czujnik, dzięki któremu możemy ustawić żądany poziom wilgoci; może być mechaniczny lub elektroniczny,
  • funkcja podgrzewania wody, która likwiduje bakterie,
  • automatyczne wyłączanie nawilżacza, gdy w zbiorniku brakuje wody,
  • filtry oczyszczające wodę z kamienia,
  • filtry HEPA oczyszczające powietrze z alergenów oraz filtr węglowy eliminujący nieprzyjemny zapach,
  • timer – umożliwia zaprogramowanie czasu działania urządzenia,
  • poziom hałasu – warto sprawdzić, czy nawilżacz ma np. możliwość przełączenia na tryb nocny,
  • wielkość zbiornika,
  • poziom zużycia energii,
  • częstotliwość czyszczenia nawilżacza i wymiany filtrów,
  • wbudowany jonizator powietrza, który pomaga w prawidłowym dotlenieniu organizmu,
  • monitorowanie poziomu wilgoci.

Nawilżacz dla dziecka może mieć również funkcję aromaterapii i inhalacji – jest do możliwe wówczas, gdy wytwarzana jest ciepła para i możemy dolać do zbiornika olejków eterycznych. Urządzenie powinno stać w taki miejscu, aby powietrze w pokoju dziecięcym było nawilżone równomiernie. Najlepszym rozwiązaniem będzie półka, komoda czy stolik znajdujący się w centralnej części pokoju. Warto również zadbać o to, by nawilżacz nie był zbyt blisko półek z książkami lub ważnymi dokumentami, ani bezpośredniego źródła ciepła (np. stojącej lampy lub kaloryfera).

Warto również zadbać o to, by nawilżacz nie był zbyt blisko półek z książkami lub ważnymi dokumentami, ani bezpośredniego źródła ciepła.
Warto również zadbać o to, by nawilżacz nie był zbyt blisko półek z książkami lub ważnymi dokumentami, ani bezpośredniego źródła ciepła.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer?

W wielu domach wciąż można spotkać tradycyjne, najprostsze w formie nawilżacze powietrza, czyli ceramiczne naczynia zawieszone na kaloryferach. Można by rzec, że to najbardziej ekologiczne rozwiązanie: woda paruje tu w naturalny sposób, pod wpływem ciepła grzejnika. Tego typu nawilżacz nie jest podłączany do prądu, więc koszt jego użytkowania jest praktycznie zerowy: jedyną czynnością, jaką musimy wykonać by uruchomić nawilżanie, jest dolanie wody do niewielkiego zbiornika. Tradycyjny, ceramiczny nawilżacz jest jednak bardzo mało wydajny i zaspokaja potrzebę podniesienia poziomu wilgoci w pomieszczeniu tylko w minimalnym stopniu – niemalże nieodczuwalnie.

Tradycyjny, ceramiczny nawilżacz jest jednak bardzo mało wydajny i zaspokaja potrzebę podniesienia poziomu wilgoci w pomieszczeniu tylko w minimalnym stopniu – niemalże nieodczuwalnie.

Na temat poszczególnych rodzajów nawilżaczy można spotkać różne opinie – często są one uzależnione od subiektywnych potrzeb konkretnych osób.
Na temat poszczególnych rodzajów nawilżaczy można spotkać różne opinie – często są one uzależnione od subiektywnych potrzeb konkretnych osób.

Opinie: wady i zalety nawilżaczy

Na temat poszczególnych rodzajów nawilżaczy można spotkać różne opinie – często są one uzależnione od subiektywnych potrzeb konkretnych osób. Można jednak wysnuć kilka wniosków, które ukazują wspólne zalety i wady dla wszystkich typów urządzeń. Minusów jest zdecydowanie mniej, zatem od nich możemy zacząć. Wadą nawilżaczy jest przede wszystkim wzrost kosztów energii elektrycznej – niektóre urządzenia zużywają jej mniej, inne więcej, jednak każdy typ musi być podłączony do prądu, w związku z czym generuje pewne koszty użytkowania. W przypadku niektórych nawilżaczy niezbędna jest również regularna, dość częsta wymiana filtrów do wody. Jeżeli nawilżacz nie posiada dobrej jakości sterowników i higrostatu , możliwe jest również doprowadzenie do sytuacji, w której wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu będzie zbyt wysoka – wówczas istnieje ryzyko namnażania się chorobotwórczych bakterii, grzybów i pleśni. Poza tym mgiełka uwalniana w powietrze w wyniku działania nawilżacza może niekiedy osiadać na meblach w skroplonej postaci.

Wadą nawilżaczy jest przede wszystkim wzrost kosztów energii elektrycznej – niektóre urządzenia zużywają jej mniej, inne więcej, jednak każdy typ musi być podłączony do prądu, w związku z czym generuje pewne koszty użytkowania.

Za posiadaniem nawilżacza powietrza przemawia szczególnie jego dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dobrze nawilżone powietrze pozytywnie wpływa na jakość snu i zmniejsza bezsenność. Odpoczywamy zatem lepiej i zyskujemy większą energię do działania. Lżejsze powietrze to także ułatwione oddychanie oraz prawidłowe dotlenienie organizmu, dzięki czemu jesteśmy spokojniejsi, bardziej zrelaksowani i odporni na stres. Oprócz tego nawilżacz pomaga nam wzmocnić odporność i zapobiegać infekcjom bakteryjnym czy wirusowym. Poprawia się kondycja skóry, która w przypadku przesuszonego powietrza jest bardziej narażona na uszkodzenia czy procesy starzeniowe. W pomieszczeniu, w którym powietrze ma odpowiedni poziom wilgotności, znacznie mniej się kurzy i szybciej neutralizują się niemiłe zapachy czy dym.

Za posiadaniem nawilżacza powietrza przemawia szczególnie jego dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dobrze nawilżone powietrze pozytywnie wpływa na jakość snu i zmniejsza bezsenność.

Jeżeli nawilżacz jest wyposażony w jonizator, zauważalnie może zmniejszyć także nasze zmęczenie, wywołane długotrwałym użytkowaniem takich sprzętów, jak telewizor, komputer, drukarka czy mikrofala. Zakup nawilżacza powietrza możemy zatem potraktować jako swego rodzaju inwestycję we własne zdrowie i samopoczucie. Aby jednak nawilżacz rzeczywiście był skuteczny, przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przeanalizować wszystkie jego parametry i wskazówki producenta, aby wybrać taki model, który w pełni odpowie na nasze oczekiwania.

Komentarze