Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Jesienią i zimą, kiedy odkręcamy kaloryfery i rzadziej otwieramy okna, powietrze w mieszkaniu staje się suche. Nie jest to zbyt korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia, zaś dla małych dzieci takie niedogodności są szczególnie odczuwalne. W takim wypadku z pomocą może przyjść nam nawilżacz powietrza. Dlaczego warto rozważyć zakup takiego urządzenia i czym kierować się przy jego wyborze?

Dlaczego dobrze nawilżone powietrze jest tak ważne dla dziecka?

Optymalny poziom wilgotności powietrza, korzystny dla zdrowia, to ok. 40-55%,zaś niezbędne dopuszczalne minimum wynosi 30%. Jeżeli powietrze staje się zbyt suche, może dojść do stopniowego wysuszania błon śluzowych w organizmie – a warto wiedzieć, że stanowią one ochronę przed bakteriami i wirusami, aby nie przedostawały się one np. do płuc. W związku z tym jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje. Poza tym możemy odczuwać nieustanne zmęczenie, zaś swobodne oddychanie jest znacznie utrudnione. Niedostatecznie nawilżone powietrze powoduje również suchość skóry i pieczenie oczu.

Jeżeli powietrze staje się zbyt suche, może dojść do stopniowego wysuszania błon śluzowych w organizmie – a warto wiedzieć, że stanowią one ochronę przed bakteriami i wirusami, aby nie przedostawały się one np. do płuc.

Jako że organizm dziecka jest delikatniejszy niż dorosłego, tego typu dolegliwości również działają ze zdwojoną siłą. Nasze pociechy mogą mieć problem ze snem, przez co stają się bardziej grymaśne. Dlatego warto dbać o odpowiedni poziom nawilżenia w mieszkaniu i kontrolować go przy pomocy higrometru, czyli prostego urządzenia, które możemy kupić za ok. 30-100 zł. Jeśli okaże się, że w stopień nawilżenia powietrza w dziecięcym pokoju jest zbyt niski, warto zainwestować w dobry nawilżacz.

W pokoju dziecka bardzo ważny jest odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.
W pokoju dziecka bardzo ważny jest odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza to urządzenia wyposażone m.in. w zbiornik z wodą i wentylator, generujące niewidoczną parę wodną, która jest rozprowadzana po pokoju – w ten sposób powietrze jest odpowiednio nawilżane. Najprostszym urządzeniem jest nawilżacz ewaporacyjny, który odparowuje wodę w naturalny sposób: suche powietrze jest zasysane przez wentylator, a następnie nawilżane i oddawane do pomieszczenia. Niestety, skuteczność w tym przypadku jest niewielka, ponieważ wraz z malejącą ilością wody w zbiorniku spada wydajność. Zaletą nawilżacza ewaporacyjnego jest natomiast funkcja oczyszczania powietrza.

Nawilżacze powietrza to urządzenia wyposażone m.in. w zbiornik z wodą i wentylator, generujące niewidoczną parę wodną, która jest rozprowadzana po pokoju – w ten sposób powietrze jest odpowiednio nawilżane.

Drugim typem są nawilżacze ultradźwiękowe. Działają cicho i wydajnie, i nie zużywają zbyt dużych ilości energii elektrycznej. Woda jest w tym przypadku rozbijana ultradźwiękami, dzięki czemu powstaje niewidoczna mgiełka nawilżająca powietrze. Wbudowany higrostat umożliwia sterowanie poziomem wilgoci, tak aby nie przekroczyć zalecanej normy.

Dużą i stałą wydajnością charakteryzują się nawilżacze parowe, w których woda jest podgrzewana w komorze odparowania, dzięki czemu eliminowane są z niej bakterie. Niestety, tak duża efektywność działania niesie ze sobą również większy koszt eksploatacji, ponieważ tego typu nawilżacze są dość energochłonne.

Wybór modelu nawilżacza musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Wybór modelu nawilżacza musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Kryteria wyboru nawilżacza do pokoju dziecięcego

Wybierając nawilżacz powietrza dla dziecka, trzeba przeanalizować kilka kluczowych czynników, które umożliwią nam dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim pojemność zbiornika i wydajność nawilżacza (mierzona w litrach odparowanej wody na dobę) powinna być odpowiednio dostosowana do wielkości pokoju dziecięcego. Jeżeli mamy dużą powierzchnię, potrzeby będzie bardziej wydajny nawilżacz. W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na obecność higrostatu, dzięki któremu łatwiej nam będzie utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność to doskonałe środowisko dla rozmnażania grzybów i pleśni, więc powietrze nie może być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne.

Wybierając nawilżacz powietrza dla dziecka, trzeba przeanalizować kilka kluczowych czynników, które umożliwią nam dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb.

Kolejną funkcją, która podnosi jakość nawilżania, jest podgrzewanie wody, ponieważ wysoka temperatura unicestwia zarazki w wodzie. Aby uniknąć awarii nawilżacza oraz spadków wydajności lub zbyt dużego nawilżenia, warto poszukać urządzenia wyposażonego w timer (możliwość programowania czasu działania) oraz funkcję automatycznego wyłączania, gdy w zbiorniku skończy się woda. Istotną rolę odgrywają również filtry w nawilżaczu: filtry HEPA (przeciwalergiczne), filtry węglowe (eliminacja nieprzyjemnych zapachów) oraz ceramiczne (odkamieniające). Dodatkowym elementem, który może być wbudowany w nawilżacz, jest jonizator powietrza. Takie urządzenie również jest przydatne w dziecięcej sypialni: dzięki niemu nawilżacz może eliminować z powietrza nadmiar jonów dodatnich, które przyczyniają się do niedotlenienia organizmu, oraz emitować korzystne dla zdrowia jony ujemne.

Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność to doskonałe środowisko dla rozmnażania grzybów i pleśni, więc powietrze nie może być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne.

Poza wszystkimi wymienionymi parametrami, dobrze jest także uwzględnić cechy nawilżacza związane z komfortem i kosztami jego użytkowania: poziom generowanego hałasu (tryb nocny), wielkość zbiornika na wodę, częstotliwość czyszczenia i elementy wymienne (np. filtry), intuicyjność i precyzja obsługi oraz zużycie energii elektrycznej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.