Jaki wybrać zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Aby ogrzać wodę potrzebną do codziennego użytku, należy zastosować w tym celu odpowiednie urządzenie. Podgrzewanie wody może odbywać się za pomocą centralnego systemu ogrzewania, jednak nie jest to wygodne rozwiązanie – zwłaszcza w letnie miesiące, gdy nie potrzebujemy stałego ogrzewania domu. Najbardziej komfortowy w eksploatacji będzie bez wątpienia zasobnik c.w.u. Jak działa takie urządzenie i jak dobrać je do naszych potrzeb?

Zasobnik c.w.u może być wykonany ze stali nierdzewnej lub emalii
Neo Instalacje
Zasobnik c.w.u może być wykonany ze stali nierdzewnej lub emalii

Czym jest zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Zasobnik c.w.u., oprócz podgrzewania wody pełni kilka innych funkcji. Zapewnia m.in.:

  • stałą temperaturę strumienia wody,
  • jednoczesne korzystanie z wody z kilku lokalizacji przy takim samym ciśnieniu,
  • system cyrkulacji, dzięki któremu natychmiast po odkręceniu wody jest ona ciepła,
  • oszczędną pracę kotła, który podgrzewa wodę.

Jak dobrać zasobnik c.w.u.?

Cena zasobnika nie należy do najniższych. Dlatego przed jego zakupem warto skorzystać z porady fachowca. Urządzenie dobrej jakości powinno gwarantować:

  • wystarczającą ilość ciepłej wody, dostosowaną do potrzeb domowników,
  • stałą temperaturę wody,
  • szybkie podgrzewanie do konkretnej temperatury.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zasobników c.w.u. Podstawowa klasyfikacja opiera się o dwa główne rodzaje: zasobniki z wężownicą (tradycyjne) i warstwowe. Pierwsze z nich działają na zasadzie grzałki elektrycznej. Ten rodzaj zasobników wyróżnia prostota montażu, jednak mają one też swoje wady – ilość podgrzanej wody może okazać się niewystarczająca dla dużej rodziny. Drugi typ zasobników (zasobniki warstwowe) mają bardziej skomplikowaną konstrukcję. Pozwala ona jednak na zmagazynowanie dużej ilości ciepłej wody. Zasobniki warstwowe są szczególnie polecane wtedy, gdy posiadamy kocioł gazowy.

Jak duży zasobnik wybrać?

Planując zakup zasobnika powinniśmy uwzględnić ilość członków rodziny oraz wziąć pod uwagę fakt, że w przyszłości może się ona powiększyć. Poniżej znajdują się szacunkowe pojemności zasobników dla konkretnej liczby użytkowników.

  • Zasobnik dla 2-3 osób: w przypadku dla małej liczby domowników, nawet najmniejszy zasobnik będzie odpowiedni – np. 100l. Warto także rozważyć zakup urządzenia, które będzie wyposażone w regulator czasu ogrzewania wody. Pozwoli to na oszczędności, ponieważ poza okresem korzystania kocioł będzie wyłączony.
  • Zasobnik dla 4 osób: w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie zakup zasobnika o pojemności 100-150l.
  • Zasobnik dla 6 osób: przy tak dużej rodzinie konieczny będzie zasobnik 200-300l. Jednak decydując się na taką pojemność, musimy sprawdzić, czy urządzenie ma dobrą izolację termiczną, ponieważ woda może szybko utracić ciepła.

Wybierając zasobnik c.w.u należy uwzględnić liczbę członków rodziny
Biawar
Wybierając zasobnik c.w.u należy uwzględnić liczbę członków rodziny

Jaka temperatura powinna być w zasobniku c.w.u.?

W eksploatacji zasobnika bardzo ważna jest temperatura wody, która się w nim znajduje. Musimy zważyć na fakt, że urządzenie stale będzie narażone na odkładanie się kamienia – który może spowodować nawet całkowite zniszczenie zasobnika. Dlatego musimy pilnować, by temperatura nie przekroczyła 54 stopni Celsjusza, jednak najlepiej, by utrzymywać ją standardowo na niższym poziomie. Jeżeli chcemy dobrze zabezpieczyć zasobnik przed przegrzaniem, najlepiej wybrać model wyposażony w czujnik temperatury, sygnalizujący moment, w którym zbliża się ona do zbyt wysokiego poziomu.

Zasobnik c.w.u. – z jakiego materiału?

Materiał, z jakiego wykonany został zasobnik, ma kluczowe znaczenie dla trwałości urządzenia. Jest także jednym z determinantów ceny urządzenia. Najpopularniejsze materiały to:

  • stal nierdzewna – o właściwościach kwasoodpornych. Zasobnik z tego materiału jest bardzo wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • emalia – opcja tańsza i zwykle mniej trwała – lecz nie jest to regułą. W wyniku wysokich temperatur w takim zasobniku mogą powstać mikro pęknięcia, które przyczyniają się do szybszego zużycia urządzenia. Jednak jeśli producent wyposażył zasobnik w dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne w postaci anody magnezowe, urządzenie będzie trwałe przez wiele lat i nie musimy obawiać się jego szybkiej wymiany.

Wybierając zasobnik niezwykle ważna jest precyzja wykonania urządzenia i jego instalacji. Bez tego produkt nawet z najlepszych materiałów nie będzie działał sprawnie. Jak jednak sprawdzić poprawność wykonania? Najlepiej zdecydować się na solidny zasobnik ciepłej wody użytkowej doświadczonego producenta. Urządzenie zapewne będzie droższe, ale dzięki takiej inwestycji minimalizujemy ryzyko awarii, które bywają kosztowne.

Komentarze

  • anonim 2021-05-29T16:42:34Z

    "Dlatego musimy pilnować, by temperatura nie przekroczyła 54 stopni Celsjusza" Nie zgodze sie z tym stwierdzeniem. Zgodnie z przepisami temperatura powinna wlasnie wynosic ponad 54 stopnia. Ponizej tej temperatury nie ginie bardzo grozna dla zdrowia legionella. Wazniejsze jest zdowie czlowieka a nie kamien w instalacji. Do eliminacji kamienia stosujemy zmiekczacz wody.