Kominek wolnostojący żeliwny, czy stalowy?

Wybór rodzaju materiału, z jakiego jest zbudowany kominek zależy od osobistych upodobań oraz głównego przeznaczenia kominka. Między walcowaną stalą i odlewanym żeliwem istnieje kilka cech wyróżniających. Pomagamy zdecydować, na jaki kominek warto się zdecydować! Zarówno wolnostojący żeliwny, jak i stalowy ma swoje wady i zalety!

 

Kominek wolnostojący, poznaj jego plusy i minusy
Skantherm
Kominek wolnostojący, poznaj jego plusy i minusy

 

Porównanie kominków: wolnostojący oraz żeliwny

Wygląd i styl kominka wolnostojącego i żeliwnego

Żeliwo: Jest to wysokowęglowy stop żelaza z węglem i innymi domieszkami, stosowany do wykonywania odlewów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektownych detali, zdobiących kominek. Zapewnia tradycyjny styl.

Stal: nie ma do zaoferowania żadnych wymyślnych form. Linie są proste, czyste i gładkie. Odpowiednia do nowoczesnych domów.

ZOBACZ TEŻ>> Jak zaaranżować miejsce przy kominku?

Jak nagrzewa się kominek wolnostojący, a jak żeliwny?

Żeliwo: Nagrzewa się powoli, ale też powoli stygnie. Żeliwo znacznie dłużej utrzymuje ciepło, niż stal.

Stal: Szybko się nagrzewa i szybko stygnie. Dlatego właśnie wiele kominków stalowych jest od wewnątrz wyłożonych żaroodpornymi płytami wermikulitowymi (wytrzymują temperatury do 1100°C). Wykładzina dłużej utrzymuje ciepło i przedłuża żywotność stalowej blachy, zapobiegając jej przepaleniu.

SPRAWDŹ>> Obudowa kominka – jakim materiałem go wykończyć?

Żywotność kominka wolnostojącego oraz żeliwnego

Żeliwo: Jako materiał konstrukcyjny kominka jest mocniejsze od stali. Płyty wewnętrzne są z reguły odlewane z żeliwa.

Stal: Jakość wyrobów stalowych poprawia się, a producenci stosują do budowy kominków grubsze płyty. Poza tym wewnątrz pojawiły się płyty wermikulitowe, chroniące stalowy korpus.

Wyrób - porównanie kominków

Żeliwo: Wymaga najpierw stworzenia formy i inwestycji w odlewnię. Pozostałe prace wykonywane są ręcznie.

Stal: Łatwo rozpocząć produkcję, krótki czas wyrobu, półautomatyczny proces cięcia materiału i wyginania.

PRZECZYTAJ>> Kominek z płaszczem wodnym – co to jest? Zasady działania, zalety, wady 

Stalowy kominek wolnostojący, czy warto go posiadać?

Stoją w wielu mieszkaniach. Jednym się podobają, innym nie. Funkcjonalność stalowych kominków jest niezawodna, ponieważ stalowa blacha szybko się nagrzewa. Oznacza to, że jak tylko rozpali się w palenisku ogień, zaraz robi się w mieszkaniu ciepło. Stal jako materiał nie jest czynnikiem tworzącym w pomieszczeniu szczególne kontrasty, dlatego jest chętnie stosowana do wnętrz nowoczesnych. Zaletą stalowych kominków są przeszklone zwykle ściany, umożliwiające obserwowanie gorących płomieni. Tworzą romantyczny nastrój w jesienne i zimowe wieczory. Wolnostojące kominki posiadają pewną regulację natężenia ogrzewania poprzez zwiększanie i zmniejszanie dopływu powietrza do paleniska.

Jak ogrzać cały dom kominkiem? Odpowiadamy

 

Kominek żeliwny, czy warto wybrać to rozwiązanie?
Kominteka
Kominek żeliwny, czy warto wybrać to rozwiązanie?

 

Żeliwny kominek wolnostojący, czy warto?

Tego rodzaju kominek daje promieniowanie ciepła w pomieszczeniu przez długie godziny. Żeliwo, czyli stop żelaza z węglem o zawartości węgla powyżej 2% (poniżej 2% węgla zaczyna się stal), gromadzi ciepło lepiej niż podobny kominek ze stali. Ze względu na stosunkowo duży ciężar żeliwnego kominka trzeba przed zakupem sprawdzić, czy podłoga jest dostatecznie wytrzymała. Żeliwo posiada wiele właściwości, dzięki którym idealnie nadaje się do budowy kominka. Jest wytrzymałe na działanie bardzo wysokich temperatur, stabilne wymiarowo i może się obejść bez dodatkowych elementów magazynujących ciepło, jak na przykład cegła szamotowa.

Szczególnie w krajach skandynawskich żeliwne kominki (nazywane „szwedzkimi”) od wielu lat pełnią rolę tradycyjnego ogrzewania. Konwencjonalny kominek żeliwny obywał się przy tym bez rusztu i popielnika, ponieważ spalanie następowało bezpośrednio na dnie paleniska. Zużycie drewna jest niewielkie i rzadko trzeba wybierać popiół.

Zaletą stalowych kominków są przeszklone zwykle ściany, umożliwiające obserwowanie gorących płomieni. Tworzą romantyczny nastrój w jesienne i zimowe wieczory.

Oczywistą zaletą kominka wykonanego z żeliwa jest trwałość i praktyczna niezniszczalność odlanego materiału. Podobnie jak piec kaflowy, tak i żeliwny kominek należy do urządzeń grzewczych, które umożliwiają długie magazynowanie ciepła i korzystne dla zdrowia, powolne oddawanie go do otoczenia. Ze względu na właściwości materiałowe przepalenie kominka jest niemożliwe, ponieważ stabilne żeliwo nie boi się nawet bardzo wysokich obciążeń temperaturowych. Dużą sprawność cieplna żeliwnego kominka powoduje oszczędne zużycie drewna opałowego. Inną cechą żeliwa, o której nie można zapominać, jest jego duży ciężar. W starych domach może stanowić nadmierne obciążenie podłogi. Potrzebna jest tutaj opinia fachowca, który stwierdzi, czy ustawienie ciężkiego kominka jest możliwe.

W przeciwieństwie do kominka ze stalowym korpusem, żeliwny nie wymaga dodatkowej okładziny z kamienia albo kafli. Masywne, żeliwne urządzenia powinno więc pasować do ogólnego stylu mieszkania, a dodatkowe elementy w formie obudowy nie są raczej zalecane.

Biokominek zamiast tradycyjnego kominka - sprawdź to rozwiązanie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.