Koza zamiast kominka

Koza to inaczej wolno stojący piec kominkowy. Może zastąpić tradycyjny kominek. Nowoczesne kozy w niczym nie przypominają swych żeliwnych, niezbyt estetycznych pierwowzorów. Są efektowne i ekologiczne.

Znane sprzed lat kozy to bardzo proste, niezbyt eleganckie i niekoniecznie wygodne piecyki, którymi ogrzewano domy. Ich współczesne wersje są zupełnie inne. Piękne, o niejednokrotnie wyszukanych formach, ekonomiczne.

Koza może zostać zamontowana w dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga obudowy, zajmuje więc mniej miejsca i jest lżejsza niż tradycyjny kominek.

Warunki techniczne

Kozie trzeba zapewnić odprowadzanie spalin oraz doprowadzanie powietrza niezbędnego do spalania. Trzeba ją podłączyć do osobnego przewodu kominowego. Jego wysokość i średnica powinny zostać dobrane do wielkości paleniska (minimalne wymiary to 14x14 cm). Jeśli w pomieszczeniu nie ma przewodu dymowego, koza może zostać podłączona do komina zewnętrznego. Posadzka pod i w odległości 60 cm od piecyka powinna zostać wykonana z materiału niepalnego (można w tym celu położyć na podłodze specjalną podkładkę). Koza ma sprawność porównywalną do tradycyjnego kominka. Ogrzewa wnętrze całą swoją powierzchnią, także rurą, która odprowadza spaliny do komina.

Koza w salonie
Koza w salonie

Designerski piecyk

Koza może stać się atrakcyjnym elementem wyposażenia pomieszczenia. I to nie tylko ze względu na sposób ogrzewania, jaki zapewnia. I jego skuteczność. Obecnie oferowane kozy wyglądają jak atrakcyjne meble, z efektownymi, designerskimi obudowami. Takiego piecyka nie wolno jednak dostawiać do ściany. Można natomiast umieścić pośrodku pomieszczenia, niektóre modele można bowiem podłączyć do komina przechodzącego przez sufit. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku otwartego układu wnętrz. Jeśli piecyk zostanie zamontowany w centralnym punkcie dolnej kondygnacji, zagwarantuje to swobodny obieg ogrzanego powietrza.

Nowoczesne kozy są ekologiczne; wydzielają do atmosfery minimalne ilości szkodliwych substancji.

Obiad z kozy

W większości kóz można palić drewnem, ale są także modele dostosowane do spalania węgla kamiennego lub peletów. Niektóre są wyposażone w pojemnik lub przegrodę na opał. Są także kozy z piekarnikiem, który pozwala na ugotowanie obiadu.

Nowoczesne kozy są ekologiczne. Wydzielają do atmosfery minimalne ilości szkodliwych substancji, ponieważ dzięki wtórnemu spalaniu lub przy użyciu katalizatora dopalają gazy i resztki pozostałe w dymie. Niezwykle istotna jest szczelność przewodów odprowadzających spaliny, użytkownicy piecyków powinni więc pamiętać o regularnych przeglądach całej instalacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.