Kredyty konsolidacyjne – rodzaje i zalety korzystania

Kredyt konsolidacyjny to bardzo popularny produkt finansowy pozwalający odciążyć domowy budżet. Na czym dokładnie polega? Jakie są rodzaje i zalety kredytu konsolidacyjnego? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule.

1. Czym jest kredyt konsolidacyjny?
2. Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
3. Zalety kredytu konsolidacyjnego

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne polegają na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań pieniężnych w jedno. Dzięki temu zamiast więc płacić kilka rat w różnych bankach lub instytucjach finansowych, można płacić jedną, zazwyczaj niższą ratę. Skonsolidować można kredyt samochodowy, gotówkowy, ratalny, a także zadłużenie rachunków bieżących i karty kredytowe.

Jak już wspomniano, często zdarza się, że rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż łączna suma wszystkich wcześniejszych rat, jednakże łączny koszt kredytu może być wyższy. Długi okres kredytowania, który jest niezbędny, aby móc obniżyć comiesięczne wydatki kredytowe, sprawia, że suma całkowita zobowiązania pieniężnego może być wysoka. Po całkowitym rozliczeniu kosztów może się okazać, że będziemy zobowiązani do oddania większych odsetek, a dodatkowo poniesiemy ponowne koszty związane z ustanowieniem zabezpieczenia, udzieleniem nowego kredytu czy też prowizją. Mimo to jest to jednak bardzo korzystne rozwiązanie, które cechuje się wieloma zaletami.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wyróżnia się dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowy oraz hipoteczny. Pierwszy typ jest udzielany na spłatę zadłużeń dotychczasowych. To zazwyczaj droższe, ale równocześnie łatwiejsze do uzyskania rozwiązanie. Aby uzyskać taki kredyt, zwykle należy dostarczyć bankowi podstawowe dokumenty, takie jak zaświadczenia o zarobkach, dowód tożsamości czy zawarte dotychczas umowy kredytowe. W tym przypadku nie są też stawianie wygórowane wymagania dotyczące zabezpieczenia kredytu. Najczęściej wystarczająca jest sama zdolność kredytowa, a także pełnomocnictwo do konta kredytobiorcy. Ten rodzaj zobowiązania jest udzielany zwykle na mniejszą kwotę i okres krótszy (najczęściej do maksymalnie 10 lat) niż kredyt zabezpieczony hipoteką.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny wymaga natomiast zabezpieczenia w postaci nieruchomości należącej do poręczającej osoby albo kredytobiorcy. Może być udzielony nawet na 30 lat. Maksymalna kwota takiego zobowiązania może wynieść kwotę wartości zabezpieczenia hipotecznego. Kredyt ten jest zwykle nieco trudniej otrzymać, niż kredyt gotówkowy, bowiem banki wymagają w tym przypadku złożenia dokumentacji związanej z nieruchomością-zabezpieczeniem.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet. Przede wszystkim, jak już wspomniano wcześniej, miesięczna rata tego zobowiązania jest zwykle niższa niż suma pozostałych zobowiązań. Jest to więc szczególnie polecane rozwiązanie dla osób, które mają trudności ze spłaceniem wielu rat. Jedna niższa rata z pewnością odciąży domowy budżet.

Spłata jednej raty daje również większy komfort. Nie ma tu bowiem obowiązku pamiętania o wszystkich terminach spłat. Im większa liczba rat do spłaty, tym większa szansa, że zapomnimy o terminowym uiszczeniu danej płatności, co może się przełożyć na wyższe odsetki.

Wybierając to rozwiązanie, można liczyć na ewentualne otrzymanie wyższej kwoty. Co to oznacza? Otóż składając wniosek o kredyt konsolidacyjny w banku, można wnioskować nie tylko o sumę powalającą na spłatę bieżących zobowiązań, ale również wyższą kwotę. Dodatkową gotówkę można przeznaczyć na dowolny cel.

Konsolidacja kredytu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem dla osób, które wpadły w tzw. pętlę kredytową. Polega ona na tym, że jedną pożyczkę spłacały one inną pożyczką, gromadząc w ten sposób wiele kredytów i stale powiększając kwotę do spłacenia. Kredyt konsolidacyjny pozwala wyjść z tej pułapki, co wpływa w znaczący sposób na komfort codziennego życia.

Komentarze