Kuchnia z tarasem

Kuchnia to jedno z najważniejszych wnętrz. Jedni wolą, aby była pomieszczeniem zamkniętym, inni łączą ją z salonem lub stawiają na rozwiązanie pośrednie. Ciekawy pomysł polega na otworzeniu kuchni na ogród. Kuchnia z tarasem – dlaczego nie?

Kuchnia powinna być funkcjonalna. To po pierwsze. Dobrze również, jeśli w jej pobliżu znajdzie się jadalnia, nie będzie trzeba wówczas daleko wędrować z posiłkami. Kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków, jest więc miejscem pracy. Duża i przestronna może prezentować się elegancko i okazale, ale kuchenna strefa robocza

Jeśli warunki na to pozwalają, w kuchni warto zaplanować przeszklone drzwi, które połączą ją z tarasem

rozciągająca się na zbyt dużej powierzchni oznacza konieczność codziennego przemierzania niemal kilometrowych odległości między lodówką, kuchenką, szafkami i zlewozmywakiem.

W zamkniętej kuchni nie trzeba walczyć z kuchennymi zapachami roznoszącymi się po całym domu, kuchnia otwarta natomiast zapewnia doskonałe warunki dla rodzinnej integracji. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników.

Jakie jest najlepsze miejsce na usytuowanie kuchni? Zazwyczaj nie umieszcza się jej od najbardziej nasłonecznionej strony południowej, w kuchni jest wystarczająco ciepło i nie potrzeba dodatkowego ogrzewania w postaci promieni słonecznych. Dobre rozwiązanie polega na zaplanowaniu kuchni od strony wschodniej; poranne promienie słońca będą wówczas towarzyszyć domownikom podczas śniadania, ale nie podniosą temperatury w godzinach popołudniowych.

W kuchni warto rozważyć umieszczenie przeszklonych drzwi tarasowych. Doskonale oświetlą wnętrze, ale to nie wszystko. Drzwi tarasowe otworzą kuchnię, i to dosłownie, na ogród. Ważne jednak, aby były odpowiednio szerokie i pozbawione niepotrzebnych progów i stopni. To znacznie ułatwi komunikację. Nietrudno się zorientować, że wyjście na taras jest możliwe do zaprojektowania jedynie w większych kuchniach, w których można zrezygnować z zabudowy jednej ze ścian szafkami i umieścić w tym miejscu wspomniane wyjście. Taras przy kuchni to najlepsze miejsce na letnią jadalnię. A w części ogrodu sąsiadującej z kuchnią można zaplanować grządki warzywne, co będzie stanowić bardzo praktyczne rozwiązanie; skróci drogę warzyw na stół.

Taras przy kuchni - najlepsze miejsce na jadalnię

 

Komentarze

  • Gość

    @globalo racja! a i klimat robią głownie ludzie w nich przebywający, a samo wnetrze mozna sobie zawsze urozmaicic :)

  • Globalo

    Piękne wnętrza wcale nie muszą być piękne dzieki dodatkom, wystarczy super widok za oknem jak tutaj :)