Mieszkanie w bloku i domu jednorodzinnym – wady i zalety

Mieszkanie w bloku czy we własnym domu? Sąsiad za ścianą czy za płotem? Duża powierzchnia czy komfort mieszkania w budynku, o który nie trzeba samodzielnie dbać? Czyli innymi słowy: jakie są wady i zalety mieszkania w domu i w mieszkaniu?

Wiele osób marzy o przeprowadzce do własnego domu. Niektórych powstrzymują kwestie finansowe, inni boją się obowiązków związanych z dbaniem o własny dom. Spróbujemy podsumować najważniejsze aspekty związane z mieszkaniem w domu i w mieszkaniu.

Koszty budowy domu i kupna mieszkania

Zacznijmy od kosztów. Chociaż metr kwadratowy domu kosztuje zazwyczaj mniej niż metr mieszkania, to ponieważ powierzchnia użytkowa domu jest większa, większy jest też całkowity koszt. Koszty eksploatacji też zazwyczaj są wyższe w domu, co wiąże się chociażby z większa powierzchnią użytkową. Co więcej, w razie konieczności wykonania pilnych i drogich napraw, właściciel domu musi pokryć ich koszt z własnych środków. Wspólnoty mieszkaniowe dysponują Funduszem Remontowym, który służy właśnie temu, by pokryć takie nieprzewidziane wydatki oraz by zbierać zawczasu fundusze na planowane, duże prace remontowe (np. wymiana instalacji itp.).

Chociaż metr kwadratowy domu kosztuje zazwyczaj mniej niż metr mieszkania, to ponieważ powierzchnia użytkowa domu jest większa, większy jest też całkowity koszt.

Kupno mieszkania - lepsza lokalizacja

Kolejny ważny punkt to lokalizacja. Z reguły, choć oczywiście zdarzają się wyjątki, mieszkania lokalizowane są w pobliżu centrów miast: szczególnie stare bloki, budowane wiele lat temu. Domy zaś zazwyczaj buduje się na obrzeżach. Poza tym, gęsto zaludnione tereny oznaczają wielu mieszkańców, co przyciąga sklepy, lokale usługowe i gastronomiczne oraz lepszą infrastrukturę. Kupno mieszkania oferuje więc lepszy dostęp do usług i rozrywek, podczas gdy mieszkańcy domu mogą być zmuszeni nawet po niewielkie zakupy wybierać się samochodem. Samochód na peryferiach często jest nieunikniony, co dodatkowo zwiększa ponoszone co miesiąc koszty.

W domu właściciele mają nieporównywalnie większą prywatność, niż w bloku.
W domu właściciele mają nieporównywalnie większą prywatność, niż w bloku.

Dom wolnostojący - gwarancja prywatności

Przyjrzyjmy się teraz kwestii sąsiadów. W bloku mieszkają oni tuż za ścianą, często tak cienką, że gdy ktoś kichnie w jednym mieszkaniu, w drugim można mu powiedzieć „na zdrowie!”. W takim przypadku ciężko o całkowitą prywatność, trzeba też przestrzegać zasad ciszy nocnej. I nie chodzi tutaj tylko o głośne przyjęcia, ale także o włączenie pralki czy głośne oglądanie telewizji. Mieszkańcy domów nie muszą borykać się z tym problemem, a ściany domu zapewniają im całkowitą prywatność. Z drugiej strony, brak sąsiadów może okazać się nieco niebezpieczny. Samotny dom stojący na odludziu wydaje się łatwym łupem dla złodzieja. Oczywiście, ten problem odpada w domach stojących w gęstej zabudowie.

Mieszkańcy domów nie muszą borykać się z tym problemem, a ściany domu zapewniają im całkowitą prywatność.

Dom z ogrodem dla dużej rodziny

Na korzyść domu z pewnością przemawia przestrzeń. Podczas gdy mieszkanie o powierzchni 100 mkw. można nazwać naprawdę dużym, to taki metraż w przypadku domu zalicza się raczej do dość małych. Dla kilkuosobowych rodzin dom jest więc rozwiązaniem, w którym każdy domownik znajdzie własny pokój, a także pozostanie miejsce na przestronną kuchnię, gabinet czy pokój zabaw dla dzieci. Na działce znajdzie się też miejsce na piękny przydomowy ogród i garaż. Minusem może być jedynie fakt, że wykończenie większej powierzchni pochłonie znacznie więcej środków niż urządzenie mieszkania.

Na działce przed domem znajdzie się miejsce na piękny przydomowy ogród i garaż.
Na działce przed domem znajdzie się miejsce na piękny przydomowy ogród i garaż.

Instalacje w domu i mieszkaniu w bloku

Ogrzewanie i dopływ wody to piąty punkt na liście. Podczas gdy rola właścicieli mieszkań ogranicza się do comiesięcznego płacenia rachunków, posiadacze domów muszą już w czasie budowy podjąć szereg istotnych decyzji na temat tego, w jaki sposób chcą ogrzewać nieruchomość oraz zdecydować się, czy przyłączą ją do kanalizacji czy szamba itd. Z drugiej strony, pozwala to im także decydować o źródle ciepła i kosztach rachunków (ekologiczne pompy ciepła, kotłownie, ogrzewanie miejskie). Jeżeli chodzi o wodę, jedyny filtr, który można zamontować w mieszkaniu, to filtr węglowy, który poprawia smak i jakość wody. W domu można założyć dodatkowe filtry, które odkamieniają wodę oraz zmniejszą w niej zawartość żelazna i manganianu.

Budowa domu pozwala decydować właścicielom o źródle ciepła i kosztach rachunków (ekologiczne pompy ciepła, kotłownie, ogrzewanie miejskie).

Komfort życia w mieszkaniu

Odśnieżanie i drobne naprawy to coś, o czym właściciele mieszkań się nie martwią. Za te kwestie odpowiada po prostu zarządca budynku, który często zatrudnia do tego zewnętrznych podwykonawców. Jedynym zadaniem mieszkańców jest dokonanie płatności. Właściciel domu sam odpowiada za pamiętanie o wszystkich naprawach i konserwacji, to również na niego spada odpowiedzialność za ewentualne wypadki, które przytrafią się przechodniom na nieodśnieżonym kawałku chodnika przed domem.

Właściciel domu sam decyduje o wszystkim, nie musi ściszać głosu w obawia przed nasłuchującymi sąsiadami i ma mnóstwo przestrzeni, którą może zagospodarować według własnego gustu.

Właściciel domu sam odpowiada za pamiętanie o wszystkich naprawach i konserwacji.
Właściciel domu sam odpowiada za pamiętanie o wszystkich naprawach i konserwacji.

Właściciel domu sam ustala zasady. Nie ma wspólnoty mieszkańców, która ustala, że nie można wiercić w tygodniu po 17, a w niedziele w ogóle. Nikt nie zabrania suszenia prania na balkonie, a odwiedzający goście nie muszą przechodzić przez skomplikowany system domofonów. Właściciel domu sam decyduje o wszystkim, nie musi ściszać głosu w obawia przed nasłuchującymi sąsiadami i ma mnóstwo przestrzeni, którą może zagospodarować według własnego gustu. I chociaż za taką wolność trzeba zapłacić nieco więcej niż za mieszkanie, większość właścicieli domów bez wahania powie, że są to pieniądze warte wydania.

Komentarze

  • Julka 2018-05-30T08:26:25Z

    Zależy kto co lubi. My mamy dom i uwielbiam przy nim pracować! Szczególnie dbać o ogród. Mieszkamy w szeregowcu (tu osiedlu Rozarium Tuchomskie pod Trójmiastem większość domów to bliźniaki i szeregowe) i często się zdarza, że odśnieżanie lub grabienie liści nam nastoletni sąsiad ogarnia za drobną sumę - fajnie jest w takiej zgranej społeczności mieszkać :)