Najczęstsze błędy wykonawcze ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to coraz chętniej stosowane rozwiązanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w firmach i budynkach użyteczności publicznej. Jego zaletą jest przede wszystkim estetyka (jest po prostu niewidoczne), jak również komfort użytkowania i równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu, sprzyjający naszemu zdrowiu. Montaż takiego ogrzewania nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak mimo to zdarzają się błędy, które mogą mieć wpływ na awaryjność i nieprawidłowe funkcjonowanie całej instalacji. Oto najpopularniejsze z nich.

1. Montaż ogrzewania podłogowego bez projektu

Ogrzewanie podłogowe powinno być zaplanowane już na etapie budowy domu i zaprojektowane przez projektanta instalacji sanitarnych. Należy uwzględnić takie czynniki, jak rozstaw rur, temperatura i ciśnienie wody, wielkość pomieszczenia, które zamierzamy ogrzać, a także rodzaj posadzki, jaką położymy w pokoju ogrzewanym podłogówką. Brak odpowiedniego projektu i dokumentacji może być dużym problemem nie tylko podczas wykonywania instalacji, ale przede wszystkim podczas ewentualnych awarii i konieczności naprawy instalacji.

 

Błędy w instalacji ogrzewania podłogowego mogą okazać się bardzo kosztowne.
Błędy w instalacji ogrzewania podłogowego mogą okazać się bardzo kosztowne.

 

2. Nieprawidłowo przygotowane i zaizolowane podłoże

Podłoże, na którym mamy układać ogrzewanie podłogowe, musi być wyrównane, oczyszczone i rzetelnie osuszone, aby uniknąć ryzyka pojawienia się np. grzybów czy pleśni. Podłoże powinno być również zabezpieczone folią, która ochroni instalację przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz. W przeciwnym wypadku wylewka betonowa pokrywająca ogrzewanie podłogowe może się wyginać, to zaś doprowadzi do zniszczenia instalacji. Ogrzewania podłogowego nie należy również kłaść w budynku, który jest jeszcze w stanie surowym, bez drzwi i okien.

Ogrzewanie podłogowe powinno być zaplanowane już na etapie budowy domu i zaprojektowane przez projektanta instalacji sanitarnych.

3. Źle zaplanowany obieg grzewczy

Obieg, który tworzą rury ogrzewania podłogowego, jest oznaczany już w projekcie – i należy bezwzględnie go przestrzegać, aby instalacja działała prawidłowo. Jeżeli pojedynczy obieg będzie zbyt długi, ogrzewanie może w ogóle nie działać, ponieważ nie da się osiągnąć wymaganego ciśnienia wody. Standardowo długość jednego obiegu nie powinna być większa niż ok. 80-100 m, w zależności od średnicy rur (w myśl zasady: mniejsza średnica = krótszy obieg). Rury nie mogą być ułożone także zbyt blisko siebie, ponieważ konsekwencją może być przegrzanie podłogi w trakcie użytkowania, co doprowadzi do zniszczenia posadzki.

 

Ogrzewanie podłogowe musi być wykonane według profesjonalnego projektu.
Ogrzewanie podłogowe musi być wykonane według profesjonalnego projektu.

 

4. Podłączenie podłogówki do zwykłego rozdzielacza grzejnikowego

Ogrzewania podłogowego nie wolno podłączać do rozdzielacza obsługującego zwykłe grzejniki – musi on posiadać zawory termostatyczne i zawory regulujące przepływ. Temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym powinna bowiem być niższa niż w tradycyjnych grzejnikach ściennych: maksymalnie może wynosić ok. 40-50˚C.

Obieg, który tworzą rury ogrzewania podłogowego, jest oznaczany już w projekcie – i należy bezwzględnie go przestrzegać, aby instalacja działała prawidłowo.

5. Nieprawidłowo przymocowane rury

Rury grzewcze muszą być solidnie przymocowane do podłoża: na warstwie styropianu należy ułożyć specjalną folię, wyposażoną w siatkę kotwiącą, do której przytwierdzamy rury przy pomocy właściwych klipsów, zawartych w systemie od danego producenta ogrzewania. Jeżeli użyjemy materiałów słabszej jakości lub nie zastosujemy się do wymagań producenta, rury mogą nawet oderwać się od podłoża w momencie wykonywania wylewki betonowej lub podczas wiązania jastrychu.

 

Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniej dylatacji.
Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniej dylatacji.

 

6. Brak dylatacji w instalacji podłogówki

Szczeliny dylatacyjne w przypadku ogrzewania podłogowego są niezbędne, ponieważ podłoga pod wpływem ciepła może zmieniać objętość w trakcie użytkowania. Jeżeli w instalacji pominiemy dylatacje, może to doprowadzić do powstawania pęknięć w podłodze. Taśma brzegowa powinna być zamontowana – jak sama nazwa wskazuje – na obrzeżu pomieszczenia oraz w drzwiach. Jeżeli mamy do czynienia z większym pokojem, należy go podzielić na mniejsze strefy i zamontować dodatkowe szczeliny dylatacyjne.

Rury grzewcze muszą być solidnie przymocowane do podłoża: na warstwie styropianu należy ułożyć specjalną folię, wyposażoną w siatkę kotwiącą, do której przytwierdzamy rury przy pomocy właściwych klipsów, zawartych w systemie od danego producenta ogrzewania.

7. Brak próby szczelności

Próbę szczelności wykonujemy po zamocowaniu rur, przed wylewką betonową. Niektórzy instalatorzy pomijają ten krok, lub wykonują go nieprawidłowo, np. zamiast wody wpuszczając do rur powietrze. Tymczasem próba ciśnieniowa z wodą jest konieczna, aby upewnić się, że w żadnym miejscu instalacji nie występuje wyciek. W przeciwnym razie, jeżeli nieszczelność wyjdzie na jaw już po zalaniu rur jastrychem, naprawa będzie o wiele bardziej problematyczna i wygeneruje dodatkowe koszty.

 

Przed położeniem wylewki, należy sprawdzić szczelność instalacji.
Przed położeniem wylewki, należy sprawdzić szczelność instalacji.

 

8. Błędnie wykonana wylewka

Wylewka betonowa, która jest końcowym etapem montażu ogrzewania podłogowego, również nie może być potraktowana po macoszemu. Aby jastrych lepiej przewodził ciepło, lepiej się formował i był bardziej wytrzymały, możemy dodać do niego specjalną domieszkę, którą możemy kupić np. w marketach budowlanych. Jeżeli ogrzewanie podłogowe układamy w pomieszczeniu, w którym przewidywane są dodatkowe stałe obciążenia, np. wanna, kabina prysznicowa w łazience, wówczas należy umocnić wylewkę stalowymi prętami – takie zbrojenie może jednak być zamontowane jedynie w miejscu zwiększonego obciążenia. Ponadto jastrych nie może wyschnąć zbyt szybko, dlatego budynek musi być wykończony, aby przez ok. 2-3 tygodnie okna i drzwi i pomieszczeniu z podłogówką pozostały zamknięte.

Aby jastrych lepiej przewodził ciepło, lepiej się formował i był bardziej wytrzymały, możemy dodać do niego specjalną domieszkę, którą możemy kupić np. w marketach budowlanych.

9. Nieodpowiednia posadzka na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe najczęściej stosuje się w pomieszczeniach, w których układamy płytki ceramiczne, czyli w kuchni i łazience, ewentualnie również w korytarzu. Jeżeli chcemy zamontować ogrzewanie pod panelami, powinny one być dość cienkie, aby skutecznie mogły przepuszczać ciepło. Co ważne, podkład pod panelami musi być wówczas perforowany. Nieefektywne jest natomiast instalowanie podłogówki pod parkietem czy wykładziną. Na ogrzewanej podłodze nie jest wskazane również układanie grubych dywanów czy zbyt wielu masywnych mebli, które będą blokowały dopływ ciepła.

Komentarze

  • Jaro2734 2021-09-30T18:18:27Z

    Ludzie temp na kotle a temperatura w pokoju to są dwie różne rzeczy

    • Jurek 2019-01-06T15:32:07Z

      nie wiem skąd te temperatury na kotle na podłogówkę w wysokości do 45 stopni, u mnie na kotle jest temp. zadana 25 stopni, a w pokojach mam 22 - 23 stopnie , przy temp. zewn. od 0 do minus 5 stopni, budynek parterowy o pow. użytkowej 100 m kw., szkielet drewniany...

      • Gość 2019-07-25T10:22:15Z

        To maksymalna dopuszczalna temperatura. U Ciebie jest jak najbardziej optymalna. Problem pojawia się wtedy, kiedy instalacja jest błędnie podłączona do obwodu grzejnikowego. W kaloryferach zazwyczaj panuje znacznie wyższa temperatura niż w obwodzie podłogowym. Wszystko zależy od upodobań. Jeżeli wolisz ciepłej to rozkrecasz. Dla mnie25° to idealna na posadzce