Niepowtarzalny urok domów z bali

Podejmując decyzję o budowaniu swojego własnego domu, stajemy przed dylematem - z czego budować dom. Literatura fachowa oraz specjaliści podają szereg zalet oraz wad różnych technologii wykonania, jednak ostateczna decyzja należy do inwestora.

Biorąc pod uwagę trendy, jakie panują w Polsce, najwięcej buduje się tradycyjnie w technologii murowanej. Wielu naśladuje starsze pokolenia i stawia domy zbliżone wyglądem i funkcjonalnością do tych, w których samemu się wychowało lub miało okazję przebywać. Bardzo pocieszającą informacją jest to, iż coraz więcej młodych ludzi nie tylko patrzy na design budynku, ale również dąży do innowacyjności, do wykorzystania nowoczesnych technologii. Młodzi dążą do zbudowania domu innego niż wszystkie, który by się wyróżniał i przykuwał uwagę. Priorytetem staje się dla nich zdrowie, wygoda oraz szybkość realizacji swojego marzenia. Domy z bali, jako że są wykonane z naturalnych materiałów, stają na pierwszym miejscu u osób, dla których ważne jest środowisko naturalne i ekologia.

Nawiązanie do tradycji

 Jedną z technologii coraz bardziej popularną wśród biur architektonicznych są gotowe projekty domów z bali. Projekty te wyróżniają się z gamy budynków swoim niepowtarzalnym wdziękiem, urokiem oraz nawiązują do tradycji. Oglądając projekty domów z bali, przypominają się nam często wakacje spędzane w górskiej chacie.

Pochodzenie domów z bali

Domy z bali to jeden z najstarszych sposobów budowania. Podstawą do realizacji domu były okrąglaki, czyli wstępnie obrobione pnie drzew, a szpary między nimi uszczelniane były mchem lub słomą. Dopiero z biegiem czasu oraz postępu technologicznego zaczęto stosować specjalne żłobienia pozwalające na ich szczelne łączenie.

Współczesna technologia

Obecnie firmy wykonują konstrukcje z bali o wymiarach 16 cm, 20 cm i 24 cm, aż do bali naturalnie okrągłych o średnicy 30 cm. Na rynku budowlanym występują już firmy wykorzystujące bale o średnicy 40 cm, a nawet 50 cm. Gdy bale są grubsze niż 20 cm, zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną ścian bez konieczności ocieplania domu.

Najlepsze gatunki drewna wybierane przez specjalistów zapewniają trwałość oraz estetykę takiego budynku. Parametry cieplne drewna są znaczenie lepsze od cegły czy pustaka, stąd domy z bali są bardzo ciepłe zimą, a chłodne w lecie. Drewno jako dobry izolator termiczny i elektryczny dużo łatwiej niż inne materiały budowlane dopasowuje się do zmian powstałych na skutek działania wiatru czy pracy elementów budynku.

Krótki czas realizacji

Wielką zaletą wyróżniającą domy z bali jest czas realizacji gotowego projektu. W porównaniu ze zwykłym domem domy z bali powstają bardzo szybko. Budowa domu o powierzchni około 120–140 m² zajmuje do kilkunastu tygodni przy pełnym wykończeniu.

Co niezwykle ważne, dom można budować niezależnie od pogody czy pory roku i od razu po ukończeniu w nim zamieszkać. Dzięki przemyślanej konstrukcji gotowe domy z bali są przystosowane do mieszkania pod względem termicznym, zabezpieczone przed rozwojem grzybów i korników, a także zabezpieczone w najlepszy możliwy sposób przed pożarem.

Każdy, kto zdecyduje się na budowę swojego wymarzonego domu w technologii drewnianej, na pewno tego nie pożałuje. Postawione domy z bali wyróżniają się wśród murowanych brył. Ponadczasowość ich wyglądu sprawi, że domy z bali zapewnią komfort życia nam oraz naszym przyszłym pokoleniom.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.