Nowoczesny gabinet w domu – jak go zaprojektować?

Nowoczesne technologie sprawiły, że współczesny pracownik biurowy często nie musi siedzieć w biurze, aby efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Coraz więcej osób na świecie pracuje częściowo lub nawet całkowicie w domu. W takim przypadku warto zadbać o wygodny, nowoczesny gabinet.

Biuro w domu - jak stworzyć miejsce do pracy?
AJ Produkty
Biuro w domu - jak stworzyć miejsce do pracy?

Wiele osób łączy miejsce pracy z miejscem zamieszkania, wykonując zawodowe obowiązki w trybie Home Office lub telepracy. W całej Unii Europejskiej to około 4,7% wszystkich pracowników, a w Polsce – nawet 5,6%. Taka praca w domu może być bardzo wygodna i nie musi wcale być mniej efektywna niż w siedzibie pracodawcy. Aby jednak zapewnić sobie wysoki komfort pracy i odizolować się od reszty mieszkania oraz domowników, należy przygotować odpowiednie pomieszczenie, w którym będzie można realizować się zawodowo. Oto przegląd najnowszych trendów w urządzaniu nowoczesnego gabinetu do pracy:

1. Przestrzeń wielozadaniowa

Współcześni projektanci kładą duży nacisk na to, aby nie zapominać, że domowy gabinet jest przestrzenią wielozadaniową. Oznacza to, że jedno pomieszczenie służy tak naprawdę do pracy przy biurku i komputerze, prowadzenia rozmów telefonicznych lub telekonferencji, kserowania i drukowania dokumentów, a także do ich przechowywania. Funkcje te trzeba pogodzić nawet w małej przestrzeni. Nowe trendy w projektowaniu koncentrują się zatem na harmonijnym łączeniu wielu stref w jednym gabinecie. Może się to odbywać poprzez umieszczenie we wspólnej przestrzeni jedynie najpotrzebniejszego wyposażenia. Stawiamy wtedy na minimalizm, ale również na wielofunkcyjność gabinetu.

2. Gabinet jako część domu

Kolejny trend w tworzeniu domowego gabinetu stoi w opozycji do poprzedniego rozwiązania: unika się ścisłego oddzielenia przestrzeni do pracy od reszty domu i odizolowania jej. W tym przypadku projektanci podkreślają wręcz, że gabinet jest częścią mieszkania lub domu i powinien być traktowany jak przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Tutaj nie odgradza się miejsca do pracy od pozostałej części domu drzwiami. Gabinet nie tylko łączy się płynnie z innymi pomieszczeniami, ale też przyjmuje elementy charakterystyczne raczej dla mieszkania niż biura (np. biurko przy wyściełanej ścianie, przypominającej zagłówek łóżka, szafa z ubraniami itp.). Należy jednak zauważyć, że takie rozwiązanie ma sens wówczas, gdy po domu nie biegają małe dzieci. W przeciwnym razie skupienie się na pracy może być trudne.

3. Ergonomia ukryta w meblach

Domowy gabinet to swoiste centrum dowodzenia pracownika, w którym wykonuje się wiele różnych czynności, o czym już zostało wspomniane wcześniej. Należy w takim miejscu postawić na uniwersalne meble, charakteryzujące się dużą ergonomią. Warto wyposażyć gabinet na przykład w biurko komputerowe z regulowanym elektryczne blatem (np. firmy AJ Produkty), przy którym będzie można pracować nie tylko na siedząco, ale także stojąc. Oczywiście należy pomyśleć o pojemnych szafkach, które jednocześnie nie zajmują dużo miejsca i dobrze wyglądają, o regulowanych fotelach komputerowych, podnóżkach i podkładkach pod nadgarstki przy pracy z myszą komputerową. Trzeba też zadbać, aby do każdego z mebli był łatwy dostęp, przy czym nie powinny one za bardzo przytłaczać przestrzeni.

4. Bogaty wystrój

Część projektantów sprzeciwia się minimalistycznym koncepcjom urządzania domowego gabinetu, propagując trend przeciwstawny – bogactwo, ale gustowne, bez kiczu i braku dobrego smaku. Chodzi tu o przepych wyrafinowany, ukryty w luksusowych tkaninach, nowoczesnych wzorach tapet, które wracają do łaski. Projektanci proponują, aby nie unikać w takich gabinetach różnych odcieni drewna. Gabinet z bogatym wystrojem to dobre rozwiązanie, gdy przyjmuje się w domu klientów lub współpracowników i chce się wywołać na nich pozytywne wrażenie.

Domowe biuro musi być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne dla jego użytkownika. Przestrzeń do pracy powinna być przyjazna, ergonomiczna, ale przede wszystkim musi być miejscem, gdzie pracownik czuje się po prostu dobrze i bezpiecznie. Wtedy może skupić się przede wszystkim na zawodowych obowiązkach.

Proponowane dla Ciebie

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.