Obniż koszty ogrzewania do zera. Budowa domu zeroenergetycznego

Dom zeroenergetyczny to budynek o zerowym zużyciu energii netto i zbliżających się do zera kosztach jego ogrzewania. Tradycyjne budynki zużywają zdecydowanie więcej energii oraz w znacznym stopniu obciążają budżety gospodarstw domowych. W budynkach zeroenergetycznych energia jest wytwarzana na miejscu, dzięki połączeniu technologii wytwarzania ze źródeł odnawialnych (fotowoltaika) z równoczesnym efektywnym systemem grzewczym (folie grzewcze).

Darmowy prąd i ogrzewanie domu
Eprosument
Darmowy prąd i ogrzewanie domu

Dlaczego warto budować dom zeroenergetyczny?

  • płacimy bardzo niskie rachunki za prąd oraz ogrzewanie budynku;
  • posiadamy ekologiczne źródła energii przyjazne środowisku;
  • wytwarzamy i magazynujemy swoją energię;
  • dowolnie wykorzystujemy wyprodukowaną przez siebie energię np. do ogrzewania wody czy ładowania auta elektrycznego.

Aby zbudować dom zeroenergetyczny, należy - poza odpowiednią izolacją - zastosować w nim energooszczędne instalacje ogrzewania domu i produkcji prądu. Najbardziej polecanymi instalacjami są: panele fotowoltaiczne i folie grzewcze, o których piszemy poniżej.

Darmowy prąd ze słońca, czyli fotowoltaika

Fotowoltaika to inaczej produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego za pośrednictwem krzemowych paneli fotowoltaicznych.

Folowoltaika produkuje energię elektryczną przez cały rok, ale z różną wydajnością. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ nadwyżki energii wyprodukowanej latem magazynujemy w sieci operatora. Dzięki obowiązującemu w Polsce systemowi bilansowania wyprodukowaną energię elektryczną możemy wykorzystać w okresie zimowym, także do ogrzewania domu.

Jak przygotować dom do fotowoltaiki?

  • wybór działki - zwrócenie uwagi na zacienienia tj.: anteny, kominy, wykusze, inne budynki, drzewa;
  • umiejscowienie dachu względem południa - najlepsze warunki nasłonecznienia;
  • rozkład instalacji elektrycznej w domu;
  • symulacja uzysków – dostosowanie wielkości instalacji do rocznego zużycia energii;
  • pomiar powierzchni dachu.

Fotowoltaika - darmowy prąd dla domu
Eprosument
Fotowoltaika - darmowy prąd dla domu

Darmowe ogrzewanie domu, czyli folie grzewcze

Coraz większa grupa inwestorów zauważa, iż tradycyjne ogrzewanie oparte na kaloryferach, instalacji hydraulicznej czy piecach jest mniej efektywne w stosunku do technologii opierającej się na promieniowaniu podczerwonym. Ogrzewanie płaszczyznowe oparte na foliach grzewczych okazuje się  znacznie tańsze w eksploatacji i w montażu. Folie grzewcze zasilane energią elektryczną, emitują promieniowanie podczerwone - najpierw ogrzewają wszelkie obiekty w pomieszczeniu, które wtórnie nagrzewają powietrze. Innymi słowy, czas i ilość energii wprowadzonej do systemu grzewczego jest kilkakrotnie niższa niż przy standardowych systemach, co bezpośrednio przekłada się zarówno na rachunek za energię elektryczną jak i komfort termiczny, nawet przy niższych temperaturach. Łącząc folie grzewcze z fotowoltaiką mamy możliwość darmowego ogrzewania domu przez cały rok!

Czym jest folia grzewcza?

To cienka folia (0,4mm), której elementem grzejnym jest tkanina składająca się z mieszaniny włókien węglowych z pastą karbonu, która oddaje ciepło promieniami podczerwonymi. Zapewnia niemal 100% sprawność i można ją z powodzeniem montować jako podstawowe i jedyne źródło ogrzewania ( na ścianach, sufitach, pod posadzką)  lub jako dogrzewanie punktowe (na fragmencie podłogi, pod wykładziną czy dywanem).

Folie grzewcze - koszty względem ogrzewania tradycyjnego
Red Snake
Folie grzewcze - koszty względem ogrzewania tradycyjnego

A skąd brać na to energię?

Folie grzewcze zasilamy energią elektryczną, co często rodzi obawy przed kosztami użytkowania. System folii sprawia, że do zapewnienia komfortu cieplnego potrzeba nawet 60% mniej energii niż w systemach konwekcyjnych, a cała energia dostarczana do folii grzewczej jest zamieniana na ciepło. Wykorzystując własną instalację fotowoltaiczną i zasadę bilansowania energii (magazynujesz latem - ogrzewasz dom zimą) uzyskujemy efekt bezkosztowego ogrzewania.

Korzyści z zastosowania folii grzewczych:

  • darmowe ogrzewanie domu w połączeniu z fotowoltaiką;
  • tańsze od innych systemów grzewczych (bez kotłowni, kominów, przeglądów serwisowych i części mechanicznych podlegających zużyciu);
  • bezobsługowy i wygodny system ogrzewania;
  • szybki i czysty montaż;
  • przyjazne zdrowiu, komfortowe ciepło;
  • gwarancja 25 lat przy autoryzowanym montażu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.